מיכאל רוכוורגר

שופט בית המשפט המחוזי בת"א, איתן אורנשטיין, החליט היום (ד') כי מתקיימים טעמים מיוחדים לפיהם אין לאשר את העסקה למכירת האחוזה המפוארת של בני הזוג מוטי וברכה זיסר ע"י בנק לאומי לידי אנשי עסקים מוטי גנץ ושאול זילברשטיין, המקורבים לזיסר. בהתאם לכך, הורה השופט אורנשטיין לכונס הנכסים מטעם בנק לאומי, עוה"ד יניב אזרן, על פתיחת המכירה מחדש ואיתור מציעים חדשים. כמו כן, הורה השופט אורנשטיין לזיסר לשתף פעולה עם כונס הנכסים ולאפשר למתעניינים פוטנציאלים לבקר בנכס בתיאום מוקדם וזאת עד המועד שנקבע על ידי בית המשפט לפינוי הנכס ומסירת ההחזקה בו לכונס הנכסים או למי מטעמו - 14 בדצמבר 2014.

במידה והעסקה עם גנץ וזילברשטיין הייתה מאושרת, מתוך התמורה שתתקבל יקבל לאומי בחזרה את המשכנתא של כ-17 מיליון שקל שהעניק לבני הזוג זיסר בעבר, בעוד שהעודפים אמורים להגיע לבנק הפועלים, המנוהל ע"י ציון קינן והחשוף לחובותיו האישיים של זיסר (באמצעות חברות פרטיות, מרכזי שליטה ואירופה ישראל) בהיקף של כ-1 מיליארד שקל.

התפתחויות אלו מגיעות אחרי שזיסר ביקש במהלך חג סוכות מבית משפט מחוזי בת"א, באמצעות יועציו המשפטיים, לקבל הארכה של 4 חודשים לפנות את הבית שאותו היה אמור לפנות ב-26 באוקטובר 2014, כלומר לפנותו ב-26 בפברואר 2015. הווילה של זיסר כוללת זכויות במקרקעין בשטח של 4,899 מ"ר, עליו בנוי בית מגורים בשטח ברוטו של 2,585 מ"ר בתוספת 184 מ"ר של מרפסות/פרגולות. מדובר באחוזת תפנוקים ראוותנית הממוקמת ברחוב יד הבנים 49 בשכונת בת גנים בפתח תקווה וכוללת בית מגורים, בריכת שחייה, בריכת נוי, מגרש כדורסל, מבנה חד־קומתי המשמש חדר כושר, מלתחות, חדר סאונה, מקווה ומתקני עזר שונים.

19 מתוך 19 |
1 מתוך 19 |
2 מתוך 19 |

עד לאחרונה נראה היה כי הפועלים יתנגד למכירת הווילה תמורת כ-28 מיליון שקל, שכן הערכות שמאי נקבו לה שווי של כ-47 מיליון שקל (במצב עסקים רגיל ולא תחת לחץ). ואולם בסופו של דבר מסיבות השמורות לו, החליט הפועלים להסכים לעסקת לאומי-גנץ-זילברשטיין, שכן עסקה כזאת מכסה את מלוא החוב כלפי לאומי בכל מקרה. לאומי התנגד במקור לעסקה עם גנץ וזילברשטיין וגם התנגד למתן ארכה לזיסר לפינוי הבית, אך אחרי שראה כי הפועלים מסכים לעסקה החליט לבקש מבית משפט לאשר את העסקה.

במקביל לדיונים על מכירת הווילה של זיסר, מנהל הפועלים שיחות עם זיסר (שאיבד השנה את השליטה באלביט הדמיה) בניסיון לגבש מתווה להסדר חובותיו האישיים, זאת אחרי שבשנים האחרונות הוביל קינן, לצד ראש חטיבה עסקית לשעבר של הבנק, שמעון גל, קו תקיף ולא מתפשר תוך איומים לתביעות אישיות והכרזות על פשיטת רגל כנגד זיסר. כעת, עם כניסתו של יעקב אורבך לתפקיד ראש חטיבה עסקית, זיסר מנסה להציע להפועלים מתווה שלפיו הוא ישלם לבנק בשנים הקרובות סכום כלשהו במזומן והשאר ייפרס עד סוף חייו, סכום שיגיע, לטענת מקורביו, מהכנסות עתידיות וכן ממימוש נכסיו בחו"ל והתמורות שהוא אמור לקבל מאלביט הדמיה (שבה הוא שלט עד לתחילת השנה) בגין מעורבותו בעסקות שונות. עם זאת, נכון להיום, לא ברור מה הן מקורות הכנסותיו של זיסר ומה היכולות שלו לעמוד בהסדר שכזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker