מודי'ס מורידה את אופק הדירוג של הפועלים, לאומי והבינלאומי

בצל החשש כי בישראל יאמצו כללי רגולציה הנוגעים לאי סיוע של הממשלה במקרה של קריסת בנקים, החליטה סוכנות הדירוג להוריד את התחזית של שלושת הבנקים ■ המהלך מתרחש שבועות בודדים לאחר שחברת הדירוג S&P העלתה את הדירוג שלהם למושלם

סיון איזסקו
סיון איזסקו

חברת הדירוג מודי'ס הפתיעה הערב (ב') את מערכת הבנקאות הישראלית כשהורידה את אופק הדירוג של בנק הפועלים, לאומי והבינלאומי מיציב לשלילי. אופק שלילי משמעו כי תיתכן הפחתת דירוג בעתיד הנראה לעין.

במודי'ס הסבירו את הפחתת אופק הדירוג בחשש כי הרשויות בישראל יאמצו את הרגולציה הקיימת באירופה הקובעת כי במקרה של קריסת בנקים, הממשלה לא תפצה את בעלי כתבי ההתחייבויות הנדחים שיפסידו את השקעתם. מדובר ברגולציה שאומצה באירופה בעקבות המשבר הכלכלי של 2009-2008 שלמעשה מבקשת להעביר את האחריות על חילוץ הבנקים מידי הממשלות לידי המשקיעים בניירות הערך המונפקים בידי הבנקים.

בישראל המפקח על הבנקים אכן קידם צעדים לחיזוק האיתנות הפיננסית של הבנקים וכן פעל להכנסת מכשירים היברידיים - כתבי התחייבות שיומרו למניות בתרחיש של חריגה מיחס הלימות ההון - אולם עד היום לא התייחס כלל לסוגיית הרגולציה האירופית הנוגעת לתרחיש של קריסת בנקים ופגיעה ביכולת הפירעון של כתבי התחייבויות נדחים. במודי'ס כאמור חוששים כי בנק ישראל בסופו של דבר כן יאמץ רגולציה זו ועל כן הפחיתו את תחזית הדירוג.

באופן מפתיע, מודי'ס הפחיתה את תחזית הדירוג שבועות בודדים לאחר שחברת הדירוג המתחרה S&P העלתה את הדירוג של שלושת הבנקים למושלם (במונחים מקומיים) וקבעה להם אופק יציב.

מנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק עמינח ומנכ"ל בנק הפועלים ציון קינןצילום: ניר קידר ודודו בכר

במודי'ס הבהירו כי עדכון הדירוג לא חל על יתר הבנקים, מזרחי טפחות ודיסקונט, מכיוון שאופק הדירוג שלהם כבר עמד עד כה על שלילי.

במודי'ס ציינו כי בבנק ישראל עוסקים כיום בתיקון חוק הנוגע לטיפול בבנקים במשבר וכי המפקח על הבנקים עשוי לפעול ליישור קו עם השינויים במתחוללים בנושא בעולם. לדברי מודי'ס, בבנק ישראל טרם התקבלו החלטות, אולם במודי'ס סבורים כי בבנק ישראל עשויים בסופו של דבר לאמץ את הרגולציה האירופית. כלומר, עלולים לקבוע כי בתרחיש של קריסת בנק, הממשלה לא תפצה את בעלי כתבי ההתחייבויות הנדחים.

עם זאת, במערכת הבנקאות בישראל סבורים כי בנק ישראל דווקא יחליט בסופו של דבר שלא לאמץ את הרגולציה האירופית, בין היתר, נוכח השוני בפעילות הבנקים הישראליים לעומת מקביליהם באירופה. בעוד שהבנקים הגדולים באירופה פועלים בכל רחבי היבשת ואף מחוצה לה, הבנקים הישראליים מתמקדים בעיקר בשוק המקומי, ועל כן יש לממשלה הצדקה גדולה יותר בהפניית כספי משלמי המסים להציל אותם בתרחישי הקיצון.

הדירוג עצמו של הבנקים נותר ללא שינוי. הדירוג הבינלאומי של בנק הפועלים ולאומי נותר A2 ואילו הדירוג הבינלאומי של הבנק הבינלאומי נותר A3.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker