המוסדיים מאמינים בנדל"ן המניב: ריט 1 גייסה 112 מ' ש' בהצעה פרטית

הגיוס בוצע באמצאות הרחבה של אג"ח ד' בריבית צמודה של 1.73% עם מח"מ של 6.5 שנים; הרוכשים הינם משקיעים מוסדיים ומשקיעים כשירים

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרור רייך

ריט 1, קרן הנדל"ן הישראלית המנוהלת על ידי המנכ"ל שמואל סייד והיו"ר דרור גד, השלימה אתמול (א') גיוס של 112 מיליון שקל במסגרת הצעה פרטית של הרחבת אג"ח החברה מסדרה ד' למשקיעים מוסדיים ולמשקיעים כשירים.

הריבית הנמוכה במשק ממשיכה להטיב עם חברות "זוללות אשראי", כמו חברות נדל"ן או קרנות ריט (REIT) ולראייה החברה תיכננה במקור לגייס עד 80 מיליון שקל, אך החליטה להגדיל את היקף הגיוס ב-32 מיליון שקל יותר מההיקף המתוכנן, לאור הביקושים הגבוהים שהוזרמו בהנפקה.

גיוס החוב נעשה כאמור במסגרת הרחבת סדרת אג"ח ד', הצמודה למדד, בעלת מח"מ של 6.5 שנים, והיא נסגרה במחיר של 115.5 אגורות לאיגרת חוב יחידה, המשקף תשואת ריבית צמודה של 1.73%. היקף הסדרה לפני ההרחבה עמד על 190 מיליון שקל. את ההנפקה הובילו ואליו בייס וקונסורציום החתמים כלל את איי.בי.איי, בראק קפיטל, מנורה, לאומי פרטנרס ולידר.

ללוות חוב בזול, לרכוש נכסים, ולהשכירם ברווחים נאים

חברות זוללות אשראי, כמו קרנות נד"לן מסוג ריט או חברות נדל"ן מניב, נהנות מריביות נמוכות בשווקים, שמאפשרות להן ללוות חוב בזול, לרכוש נכסים, ולהשכירם בסכומים שמייצרים להן רווחים נאים.

הרווח שלהן נוצר דרך הפער בין עלות האשראי שהן מגייסות למחיר שהן מקבלות בהשכרת הנכסים ועלות תפעולם. החשש הגדול שלהן הוא עליית ריבית צפויה, שתגדיל דרמטית את עלויות האשראי, כלומר את הריביות שהן משלמות - וכתוצאה מכך המרווחים שהן מפיקות יצטמצמו בשיעורים ניכרים.

המשקיעים באג"ח של חברות הנדל"ן ייפגעו מעליית הריבית. זאת, מפני שגובה הריבית במשק משפיע על התשואות של האג"ח הממשלתיות, שנקבעות בשוק החופשי, ובתרחיש שכזה אלה יעלו וייגרמו לעליית תשואות (וירידת מחירים) גם באג"ח של חברות הנדל"ן.

גם בית ההשקעות אי.בי.אי פירסם אתמול סקירה על שוק זה שכותרתו "שוק הנדל"ן המניב נמצא כעת בצומת דרכים". שי עזר, אנליסט הנדל"ן של בית ההשקעות, הסביר כי הפיצול נובע מכך ש"מצד אחד יש עודף שטחי מסחר ומשרדים וחשש להאטה בצריכה הפרטית; ומצד שני ריבית נמוכה, שמוזילה את הוצאות המימון, ומדגישה פעם אחר פעם את היעדר החלופות שעומדות בפני המשקיע"

תיק הנכסים של ריט 1 כולל 26 נכסים מניבים בשווי של 2.5 מיליארד שקל ושיעור תפוסה כמעת מלא. ברבעון השני של 2014 הציגה הקרן רווח נקי של 33.5 מיליון שקל, לעומת רווח של 8 מיליון שקל ברבעון המקביל. הרווח הנקי במחצית הסתכם בכ-70 מיליון שקל - עלייה של 84% לעומת המחצית המקבילה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker