במצרים רוצים לקנות גז ישראלי - 
ובעלי החוב של אמפל עשויים ליהנות מכך

השותפות בתמר דיווחו על חתימת מזכר הבנות למכירת גז ללקוחות מצריים בהיקף של עד 700 מיליון דולר בשנה ■ היצוא ייעשה במערכת ההולכה שהקימה EMG, האחזקה העיקרית של אמפל, חברת האחזקות שהגיעה לפירוק ■ בנציגות מחזיקי האג"ח נבחנות ההשלכות

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

ב–2012, כשנה וחצי לאחר הדחת הנשיא חוסני מובארק ולאחר שישה פיצוצים שספגה צנרת ההולכה בסיני, הזרמת הגז הטבעי ממצרים לישראל הופסקה. מלבד שורה של חברות במשק שנאלצו להתמודד עם ההשלכות של ניתוק ממקור אנרגיה זול וזמין, נפגעים נוספים היו מחזיקי איגרות החוב של אמפל אמריקן, חברת האחזקות שנשלטה אז על ידי יוסי מימן, ומי שהיתה שותפה מרכזית (12.5%) בחברת East Mediterranean Gas (ר"ת: EMG) שהקימה והחזיקה בצינור הולכת הגז ממצרים לישראל.

EMG נוסדה ב-2000 במטרה להקים צינור שיחבר בין מצרים לאשקלון - נקודת החיבור הדרומית של תשתית הולכת הגז בישראל. החברה, ששוויה טיפס בשיא לכ-3 מיליארד דולר, רכשה גז טבעי ממצרים ומכרה אותו לישראל. ב–2012, עם עלייתו לשלטון של מנהיג תנועת האחים המוסלמים, מוחמד מורסי, הופסקה הזרמת הגז לישראל, ועמה גם התשלומים ל–EMG. כתוצאה מכך, אמפל - שהנכס העיקרי שלה היה האחזקה בחברת EMG – נאלצה לשמוט חובות של כ-900 מיליון שקל למחזיקי האג"ח ונכנסה להליכי פירוק.

עד עתה מחזיקי החוב של אמפל ראו רק פירורים מהכסף, אך האם המצב עומד בפני שינוי? השותפות במאגר תמר דיווחו אתמול על חתימת מזכר הבנות עם חברת דולפינוס הולדינגס (Dolphinus Holdings) ממצרים, שבו התחייבו לייצא עד 2.5 BCM בשנה - עודפי גז מהמשק. דולפינוס מייצגת קונסורציום של צרכנים לא ממשלתיים, תעשייתיים ומסחריים מצריים גדולים, מפיצי גז, ויזמים בראשות ד"ר עלא ערפא. היקף המכירה השנתי עשוי לטפס עד לכ–700 מיליון דולר.

יצוא הגז צפוי להתבצע דרך מערכת ההולכה של נתיבי גז לישראל (נתג"ז) לאשקלון, ומשם באמצעות צינור הגז שהניחה EMG. כבר בעבר הוזכרה האפשרות שהצינור של EMG (חלקו ימי וחלקו יבשתי) ישמש להזרמת גז הפוכה, כלומר, מישראל למצרים. התשלומים בעבור ההזרמה הוערכו בכ–5–10 מיליון דולר בשנה.

ואולם, מעל אפשרות השימוש בצינור של EMG מרחפים לא מעט סימני שאלה, ובראשם יישוב תביעה של 8 מיליארד דולר העומדת בין בעלי מניות ב–EMG לבין ממשלת מצרים בשל טענה להפרת חוזה (לאחר ש-EMG אולצה להפסיק את הזרמת הגז לישראל). בנוסף, כנגד EMG עצמה עומדת תביעה מצד לקוחות הקצה בישראל, ובראשם חברת החשמל, התובעים כ–1.3 מיליארד דולר.

בעבר העריכו גורמים במצרים כי יצוא של גז מישראל למצרים או לחברות אנרגיה זרות היושבות על אדמת מצרים יבוצע לאחר סילוק כלל התביעות נגד הממשלה המקומית. במצרים אף העריכו שניתן לפתור גם את המחלוקת עם חברת החשמל הישראלית, וזאת במסגרת הסדר שבו EMG תישא בחלק מהחוב הכבד של חברת החשמל, שחלקו הונפק בערבות ממשלתית.

בצד מחזיקי החוב של אמפל נראה שההסכם בין השותפות בתמר לקונסורציום המצרי התקבל בהפתעה גמורה. עו"ד עופר שפירא, המייצג את מחזיקי איגרות החוב, הופתע לקרוא על מזכר ההבנות שנחתם. שפירא בוחן כעת את ההשפעות, אם בכלל, שעשויות להיות להסכם כזה על מחזיקי החוב. עו"ד שלומי קליסי, המנהל המיוחד של אמפל בישראל, סירב להתייחס להשלכות שעשויות להיות להסכם שכזה. מחזיקי החוב הגדולים של אמפל הם הפניקס, פסגות, מנורה מבטחים, כלל ביטוח והראל.

בימים אלה מנהלים בעלי החוב של אמפל, שנסחרה לפני הפירוק גם בניו יורק, תביעה נגד מימן. מימן מחזיק כ-8% מ-EMG באופן ישיר, כך שהזרמת הגז למצרים - אם תצא לפועל - עשויה להעביר נכס נוסף לרשותם של בעלי החוב. יודגש כי מחזיק החוב של אמפל עשויים ליהנות מדיווידנדים עתידיים של EMG כנגזרת מהתחייבויות הכספיות של החברה, כך שרק לאחר יישוב התביעות ורק לאחר התשלומים לנושים קיימים בכירים יותר (כמו בנקים) ייהנו בעלי האג"ח מהתזרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום