פובליסיס נכנסת כשותפה במטומי ורוכשת 24.9% ממניותיה בכ-80 מיליון ד'

העסקה התבצעה לפי שווי חברה של כ-327 מיליון דולר ■ יו"ר מטומי, אילן שילוח: "יחד עם פובליסיס נוכל להיכנס לשווקים חדשים, לגייס לקוחות אסטרטגיים גדולים נוספים ולפתח קטגוריות מוצרים חדשות בהן מטומי אינה פעילה כיום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שלושה חודשים לאחר הנפקה ראשונית לציבור (IPO) של חברת טכנולוגיות הפרסום הישראלית מטומי בבורסה הראשית בלונדון, דיווחה אתמול החברה על כניסתה של ענקית הפרסום הצרפתית פובליסיס (‏Publicis‏) כמשקיעה. לפי הדיווח של מטומי, פובליסיס, הנסחרת בבורסת יורונקסט לפי שווי של כ–14.5 מיליארד דולר, תשקיע כ–82 מיליון דולר תמורת הקצאה של 24.9% מהון מניותיה של מטומי.

העסקה תתבצע כרכישה של 20% ממניות מטומי ואופציה לרכישה של 4.9% נוספים ממניות החברה תוך 45 יום. העסקה, שהוביל בנק ההשקעות רוטשילד, התבצעה לפי שווי חברה של כ–327 מיליון דולר - שווי המשקף למטומי דיסקאונט של 4.5% ביחס למחיר השוק. מטומי הונפקה לפי שווי זהה לשווי שבו בוצעה העסקה עם פובליסיס. פובליסיס רוכשת פחות מ–25% מטומי שכן כל אחזקה מעבר לכך מחייבת פרסום הצעת רכש לכלל בעלי המניות. פובליסיס רכשה את המניות מהבעלים הקיימים, בהתאם לחלקם היחסי. העסקה בוצעה מחוץ לבורסה ולא כללה הצעת רכש מהציבור.

הנהנה הגדול מהעסקה הנוכחית הוא אילן שילוח - המשקיע הגדול במטומי שמוביל אותה מאז הרכישה ב–2007. שילוח, המשמש יו"ר מטומי, מכר מניות של החברה תמורת כ–29 מיליון דולר (כ–100 מיליון שקל). הערכות הן כי כל הסכום ייחשב כרווח שכן שילוח החזיר את השקעתו בחברה באמצעות דיווידנדים ועסקות קודמות. לאחר המימוש, תישאר לשילוח אחזקה של כ–17% ממטומי - ששווי שוק שלה הוא כ–55 מיליון דולר. שילוח מקווה בעתיד למכור את יתרת אחזקותיו לפי שווי הגבוה בעשרות אחוזים מהשווי הנוכחי.

קרן ההשקעות ויולה, בראשות הראל בית־און, שלמה דברת ויונתן קולבר, מכרה מניות תמורת כ–19.5 מיליון דולר (כ–72 מיליון שקל). עופר דרוקר, מנכ"ל מטומי, מכר מניות תמורת כ–8 מיליון דולר (כ–30 מיליון שקל). ניר טרלובסקי, שותף של שילוח בחממת הסטארט־אפים דה טיים (TheTime), מכר מניות בכ–7.5 מיליון דולר (כ–28 מיליון שקל). שאר בעלי המניות הקטנים מימשו מניות תמורת כ–16 מיליון דולר. לאחר העסקה בעלי המניות העיקריים במטומי יהיו: פובליסיס (24.9%), שילוח (17%) וויולה (10%). השאר הם משקיעים פרטיים ומוסדיים ישראליים ובינלאומיים. פובליסיס תקבל נציגות של שני דירקטורים בחברה.

אמנם פובליסיס נהפכת לבעלת המניות הגדולה, אך לא צפוי לה רוב בדירקטוריון ושילוח ימשיך לשמש יו"ר החברה. מקורבים לחברה מעריכים כי פובליסיס לא תסתפק בחלקה הנוכחי ובכוונתה להגדיל אחזקותיה לכדי שליטה במטומי. במקרה שכזה צפויים בעלי המניות הנוכחיים לדרוש פרמיית שליטה מהותית, שכן המכירה הנוכחית אינה משקפת פרמיה על מחיר השוק. שילוח ובעלי מניות נוספים ניסו לשלב בהנפקה הראשונית לציבור גם הצעת מכר של חלק ממניותיהם. ניסיון זה נכשל, שכן המוסדיים שהתעניינו בהנפקה העדיפו להשקיע את כספם בחברה עצמה ולא לספק אקזיט לבעלי המניות. כמו כן תנאי השוק לא איפשרו לבעלי המניות לממש חלק ממניותיהם לפי השווי המקורי שביקשו - כ–500 מיליון דולר.

שוק של 12 מיליארד דולר בשנה

עבור פובליסיס תהיה מטומי זרוע הפרסום הדיגיטלית היחידה שמוכוונת רק לתוצאות (Performance). לפני כחודש ביצעה WPP, אחת המתחרות הגדולות של פובליסיס, רכישה דומה, שבמסגרתה השקיעה 25 מיליון דולר בחברת AppNexus, המתחרה במטומי. עסקות אלה משקפות את הרצון של סוכנויות הפרסום הגלובליות לחזק את פעילות הפרסום מבוסס התוצאות. ההערכות הן כי תחום זה צפוי לזנק בשנים הקרובות.

על פי הערכת חברת המחקר IAB, שוק זה מייצר כיום הכנסות של 12 מיליארד דולר בשנה, והוא צפוי לצמוח ל–45–60 מיליארד דולר בשנה ב–2020. מבחינת מטומי, השותפות של גוף בינלאומי גדול כמו פובליסיס יעזור לה לנגוס בחלק גדול יותר מהצמיחה הצפויה בשוק. במטומי מקווים כי פובליסיס תאפשר להם להגדיל את היקף העסקות שיקבלו מהמותגים הגדולים בעולם המטופלים בידי פובליסיס.

לפי הדיווח, מטומי מעסיקה כ–400 עובדים ברחבי העולם. החברה מספקת שירותים לכ–1,600 לקוחות פעילים, באמצעות כ–16 אלף מקורות מדיה דיגיטלית ביותר מ–100 מדינות. בעקבות העלייה בהכנסות מפרסום בווידאו, ברשתות החברתיות ובמובייל, מטומי סיימה את המחצית הראשונה של 2014 בתוצאות משופרות שנבעו גם מהגדלת האחזקה בחברת טיים אינטרנט הגרמנית. הכנסותיה של מטומי במחצית הראשונה הסתכמו ב–129 מיליון דולר - עלייה של 20% לעומת התקופה המקבילה. הרווח הנקי של מטומי הסתכם ב–13 מיליון דולר, לעומת 3 מיליון דולר בתקופה המקבילה.

מוריס לוי, יו"ר ומנכ"ל קבוצת פובליסיס: "תל אביב היא שנייה בעולם רק לעמק הסיליקון ביזמות ובחדשנות טכנולוגית. מטומי, הטומנת בחובה את תכונות המקצוענות והחדשנות הטכנולוגית הישראלית, נהפכה במהרה למובילה עולמית בענף חשוב זה באמצעות פיתוח פלטפורמה בינלאומית ממעלה הראשונה באיכותה. יחד עם מטומי נמשיך לבנות ולפתח סביבה פתוחה להחלפת רעיונות ויוזמות במטרה להתאים את עצמנו לעידן הדיגיטלי הדינמי".

שילוח אמר: "אנו עדים לטרנספורמציה משמעותית בתעשיית הפרסום הדיגיטלי, ותחום הפרסום מבוסס התוצאות מגלם פוטנציאל צמיחה גדול במיוחד. מטרתנו היא לבנות את חברת הפרסום מבוסס התוצאות המובילה והטובה בעולם, ויחד עם קבוצת פובליסיס, ההופכת לשותפה אסטרטגית, נוכל להיכנס לשווקים חדשים, לגייס לקוחות אסטרטגיים גדולים, לפתח קטגוריות מוצרים חדשות שבהן מטומי אינה פעילה כיום, ועל ידי כך להאיץ את הצמיחה המרשימה של החברה ולבנות ערך לבעלי המניות שלה".

העסקה שמבצע שילוח עם פובליסיס מציבה אותו כיום במקום רגיש. שילוח הוביל במשך 15 שנה את מקאן אריקסון ישראל, המתחרה המקומית הגדולה של פובליסיס. בשנים האחרונות הוא מכר את כל אחזקותיו בפעילות המקומית של מקאן, אך הוא עדיין משמש יו"ר דירקטוריון החברה. כמו כן, מקאן הוא שותף של שילוח ב–TheTime. לא ברור אם ימשיך לשמש כיו"ר מקאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker