ינואר־ספטמבר בשוק המשכנתאות: היקפי הפעילות נמוכים ב–0.7% בלבד מהשיא

בספטמבר נטל הציבור משכנתאות חדשות בהיקף של כ–3.9 מיליארד שקל - ירידה של 7.7% מהממוצע ב–12 החודשים הקודמים ■ בסיכום תשעת החודשים הראשונים של 2014 נטל הציבור הלוואות חדשות בהיקף של 38.55 מיליארד שקל - היקף פעילות נמוך רק במעט מהשיא שנרשם ב–2013

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הציבור נטל בספטמבר משכנתאות חדשות בהיקף של 3.92 מיליארד שקל - כך על פי קובץ נתונים שפירסם היום בנק ישראל. מדובר בהיקף פעילות שנמוך בכ–7.7% מהממוצע ב–12 החודשים הקודמים, שעמד על 4.25 מיליארד שקל. ביחס לחודש ספטמבר 2013 מדובר בעלייה של 11% בהיקפי הפעילות, אולם יש לזכור כי בספטמבר אשתקד היו פחות ימי עסקים, נוכח עומס החגים.

בסיכום תשעת החודשים הראשונים של 2014, עולה כי הציבור נטל מתחילת השנה משכנתאות חדשות בהיקף של 38.55 מיליארד שקל. מדובר בירידה של 0.7% בלבד מהיקפי הפעילות שנרשמו בתקופה המקבילה ב–2013, שהיתה שנת שיא בהיקפי המשכנתאות, ושבמהלכה נטל הציבור משכנתאות בהיקף של 51.7 מיליארד שקל.

צילום: עופר וקנין

כלומר, למרות שמדברים לאחרונה רבות על ירידה במספר עסקות הנדל"ן, היקף לקיחת המשכנתאות כמעט ולא הושפע. שיא היקף המשכנתאות הקודם נרשם ב–2010, אז נטל הציבור משכנתאות בהיקף של 47.2 מיליארד שקל.

במערכת הבנקאית מעריכים כי בחודשים הקרובים הביקוש למשכנתאות יהיה נמוך ביחס לתקופה המקבילה אשתקד, וזאת בין היתר בשל הירידה שנרשמה בחודשים האחרונים בעסקות הנדל"ן.

על פי נתוני בנק ישראל שפורסמו היום, הריבית הממוצעת על משכנתאות בחודש ספטמבר באפיק ריבית קבועה עם הצמדה למדד היתה 2.27%. הריבית הקבועה הלא צמודה היתה בחודש זה 3.63%. באפיק הקבוע לא צמוד מדובר בריבית נמוכה ביחס לזו שהיתה נהוגה לפני שנה - 4.3%. הירידה בריבית נגזרת, בין היתר, מהפחתת ריבית בנק ישראל, שהובילה לירידה בתשואות האג"ח הארוכות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker