מעלות מעלה דירוג לאומי והפועלים למושלם: "ירידה בסיכונים ושיפור בהון"

גם הדירוג של הבנק הבינלאומי הועלה בדרגה אחת לרמה של AA פלוס ■ במעלות ציינו כי תחזית הדירוג של שלושת הבנקים יציבה ■ "העלאת הדירוגים משקפת את הערכתנו שהסיכונים הכלכליים במגזר הבנקאות הישראלי פחתו בשנים האחרונות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חברת דירוג האשראי S&P מעלות העלתה היום (ג') את דירוגם של שני הבנקים הגדולים בישראל, לאומי והפועלים למושלם (AAA). גם הדירוג של הבנק הבינלאומי הועלה בדרגה אחת לרמה של AA פלוס. במעלות נימקו את ההחלטה, בין היתר, בירידה בסיכונים הכלכליים של ישראל, שיפור בהון של הבנקים והקטנת ריכוזיות תיק האשראי של הבנקים הגדולים - סוגייה שהטרידה מאד את חברות הדירוג בשנים האחרונות. במעלות הצמידו לדירוג תחזית יציבה. במקביל S&P העולמית העלאתה את הדירוג הבינלאומי של הפועלים ולאומי מ-+BBB  ל-A- .

"העלאת הדירוגים משקפת את הערכתנו שהסיכונים הכלכליים במגזר הבנקאות הישראלי פחתו בשנים האחרונות. היות שאנו סבורים שסיכוני האשראי במשק פחתו, אנחנו מעדכנים את ציון הסיכון הכלכלי של ישראל, שהוא מרכיב אחד בהערכת סיכון ענף הבנקאות המקומי", הסבירו האנליסטים בני פאר ומיכל גור כגן. "השינוי בהערכתנו מבוסס על אינדיקטורים מקרו-כלכליים איתנים התומכים במגזר הבנקאות, ביניהם גמישות כלכלית הולמת והיעדר חוסר-איזון משמעותי". עם זאת, האנליסטים ציינו כי הסיכון הגיאו-פוליטי הגבוה בישראל עדיין מהווה גורם שלילי.

ציון קינן, רקפת רוסק עמינח

על פי מעלות, "האינדיקטורים הכלכליים של ישראל המשיכו להשתפר בשנים האחרונות. התמ"ג והתמ"ג לנפש המשיכו לגדול, ואנו צופים שהצמיחה תימשך, אם כי בקצב איטי יותר מאשר בשנים האחרונות. בנוסף, ריכוזיות האשראי פחתה, בעיקר בזכות פעילות רגולטורית. אנו מזהים ירידה בסיכוני התלות בין חברות בקבוצות לווים, המובילה לירידה בהפסדי האשראי יחסית לתחזיות קודמות. כמו כן, הבנקים המקומיים עברו בשנים האחרונות בהדרגה להתמקד באשראי קמעונאי ובהלוואות לעסקים קטנים ובינוניים, התמקדות שיצרה תיקי הלוואות מאוזנים יותר ותלויים פחות במגזר העסקי הממונף", כותבים במעלות.

יש לציין כי הפעילות הרגולטורית אותה מציינים במעלות ככזו שהובילה להעלאת הדירוג הן שתי החלטות מרכזיות שקיבל המפקח על הבנקים דודו זקן בשנת 2012 - הראשונה היא החלטת המפקח להחמיר את ההגבלות על חשיפת הבנקים לקבוצות הלווים וההחלטה השנייה היתה לאמץ את באזל 3 במערכת הבנקאות הישראלית - החלטה שבעקבותיה המערכת הבנקאית בישראל הגדילה את הונה מאז ב-17 מיליארד שקל.

"מלבד השיפור בציון הסיכון הכלכלי של ישראל, העלינו את הדירוג של שלושת הבנקים בהסתמך על השיפור בהלימות ההון שלהם בשנים שאנו מודדים. בשנים האחרונות הצליחו הבנקים לחזק את הלימות ההון (RAC), כפי שהיא מתבטאת ביחסי ההון מתואם הסיכון שלהם בזכות רווחיות הולמת, שיעור חלוקת דיווידנדים נמוך, וצמיחה מתונה בנכסי סיכון, כחלק ממאמציהם לעמוד בדרישות ההון הרגולטוריות  החדשות", נכתב.

במעלות מתייחסים באופן פרטני לכל אחד מהבנקים: "העלאת הדירוג של בנק הפועלים משקפת את הערכתנו לשיפור בהלימות ההון של הבנק. שיפור זה צפוי להמשיך ולהיתמך על ידי מעמדו העסקי החזק בשוק הישראלי. על פי תרחיש הבסיס שלנו, מעמד עסקי זה צפוי לתמוך ברווחיות יציבה, ואנו מניחים חלוקת דיווידנד מוגבלת וגידול מתון של הבנק יישאר מעל 7.0% ב 24-18- החודשים הקרובים".

ביחס לבנק לאומי, במעלות מציינים שהעלאת הדירוג "משקפת גם כן את הערכתנו שהבנק ימשיך לשפר את הלימות ההון שלו, שתיתמך על ידי מעמדו העסקי החזק 2015 , בין השאר בשל בשוק הישראלי. כן אנו מניחים תחת תרחיש הבסיס שלנו גידול אשראי מתון ואי-תשלום דיווידנדים בשנים -2014 של הבנק לפני התאמות יישאר מעל 7.0% ב 24-18 החודשים הקרובים".

ביחס לבנק הבינלאומי, במעלות מדגישים שהעלאת הדירוג "משקפת גם כן את תחזיתנו לשיפור בהלימות ההון של הבנק כתוצאה מגידול מתון בנכסי סיכון, מרווחיותו וממדיניות חלוקת הדיווידנדים שלו. אנו מניחים שהבנק ישמור על גישתו השמרנית יחסית לאשראי, המתבטאת בשיעור נמוך של נכסים לא-מבצעים בהשוואה למתחריו המקומיים, ורמה נמוכה יחסית של הפרשות להפסדי אשראי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker