כיל סופגת הורדת דירוג: "הביצועים נחלשו, אך מדיניות הדיווידנד אגרסיבית"

דירוגה של יצרנית הדשנים הישראלית, בשליטתו העקיפה של עידן עופר, הופחת על ידי מעלות ברמה אחת ל-AA מינוס ■ האנליסטים מתן בנימין וצבי בוימר נימקו את ההחלטה בהרעה בפרופיל הפיננסי של כיל, בין היתר בשל הירידה במחירי האשלג כתוצאה מפירוק הקרטל העולמי

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

המעמסות התזרימיות המונחות על החברה לישראל, בשליטתו של עידן עופר, חילחלה היום (ב') גם לחברה הבת כיל. חברת דירוג האשראי S&P מעלות הפחיתה את דירוגה של יצרנית הדשנים הישראלית ברמה אחת ל-AA מינוס, הנחשב עדיין ברמה גבוהה. האנליסטים מתן בנימין וצבי בוימר נימקו את ההחלטה בהרעה בפרופיל הפיננסי של כיל, וזאת על רקע חולשה בשוק האשלג, בעוד החברה ממשיכה במדיניות דיווידנדים אגרסיבית.

"הביצועיים התפעוליים של כיל נחלשו ב-2013 ובמחצית הראשונה של 2014, בעיקר כתוצאה מירידה במחיר האשלג", הסבירו במעלות. את המגמה השלילית במחירי האשלג במעלות מייחסים בעיקר להחלטתה של המתחרה אורלקלי לפרוש מקרטל האשלג BPC, שהביא לירידה משמעותית במחירי האשלג בעולם. האנליסטים מציינים כי המחיר הממוצע לטונה אשלג שמוכרת כיל ירד לכ-310 דולר ברבעון השני של 2014, בהשוואה למחיר ממוצע של כ-380 ו-450 דולר לטונה בשנים 2013 ו-2012 בהתאמה.

עידן עופרצילום: בלומברג

למרות ההרעה התפעולית, במעלות מציינים כי כיל יישמה השנה מדיניות חלוקת דיווידנדים אגרסיבית. מדיניות זו כללה חלוקת דיווידנדים בשיעור של כ-70% מהרווח הנקי (בהתאם למדיניות הרשמית), ובנוסף חלוקת דיווידנד מיוחד, בהיקף של 500 מיליון דולר. חלוקת הדיווידנד עשויה לסייע לחברה לישראל שנאלצת להתמודד עם ההשקעה המתמשכת במיזם הרכב הסיני קורוס, הסדר חוב בחברת הספנות צים ומאות מיליוני השקלים שנשרפו במיזם המכונית החשמלית "בטר פלייס".

במעלות מדגישים שחלוקות הדיווידנדים בוצעו על אף חוסר הוודאות לגבי המלצות ועדת ששינסקי, שהוקמה לצורך בחינת המיסוי על משאבי טבע בישראל. טיוטת מסקנות הוועדה, שפורסמה במאי, כוללת המלצה להטיל שיעור תמלוגים אחיד של 5% על כל המחצבים בישראל, והטלת מס משאבי טבע חדש בגובה 42% על הרווח התפעולי של החברות המפיקות מחצבי טבע בישראל, לאחר שיגיעו לשיעור תשואה של 11% על נכסיהן.

"אנו סבורים כי ההמלצות של הוועדה מגבירות משמעותית את חוסר הוודאות לגבי הביצועים התפעוליים של כיל בטווח הארוך", כותבים במעלות. "אף על פי כן, לאור העובדה שהמלצות הועדה יחולו ברובן רק החל מה-1 בינואר 2017, הן נמצאות בשלב זה מחוץ לטווח התחזית, ולכן לא משפיעות על התרחיש התפעולי הבסיסי ועל הערכתנו הנוכחית לגבי פרופיל הסיכון הפיננסי של החברה".

מניית כיל ירדה היום ב-0.8%. מהשיא ב-2013 ועד היום צנחה מניית החברה בכ-40%. שווי השוק של כיל מסתכם כעת בכ-33 מיליארד שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker