רשת המזון של המשביר לצרכן קוסט 365 מעכבת תשלומים לספקים

הרשת עיכבה עד כה תשלומים לארבעה ספקים, ובהם חברת כוח אדם שמספקת עובדים מקצועיים לסניפי הרשת ■ המשביר: "התשלום 
לספקים יועבר בתוך יומיים, הוא מתעכב בשל ישיבת דירקטוריון" ■ קוסט 365 הפסידה 30 מיליון שקל מאז הקמתה ב–2012

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

קוסט 365, רשת המזון של המשביר לצרכן שבשליטת רמי שביט, מעכבת תשלומים לספקים – כך נודע ל–TheMarker. עד כה עיכבה הרשת תשלומים לארבעה ספקים, ובהם לחברת כוח אדם שמספקת עובדים מקצועיים לסניפי הרשת שלא קיבלה תשלומים עבור יולי, אוגוסט וספטמבר.

בקבוצת המשביר הסבירו כי "התשלום לספקים התעכב עד לישיבת הדירקטוריון שאמורה להתכנס היום, כך שבתוך יומיים יועברו התשלומים". ביחס לחברת כוח האדם, ציינו במשביר, כי "זהו קבלן כוח אדם שמצאנו דיסאינפורמציה בחשבונות הקודמים שלו ובכרטיסי השעות, והודענו לו כי אנחנו בודקים את הנושא רטרואקטיבית".

רמי שביטצילום: עופר וקנין

קוסט 365 מונה כיום ארבעה סניפים - בפתח תקווה, בכפר סבא, בעפולה ובכרמיאל. המודל העסקי של הרשת מאפשר לחברי המועדון של המשביר קנייה מוזלת באמצעות שני מחירים: מחיר רגיל לכלל הלקוחות ומחיר מועדון. הכנסות הרשת הסתכמו במחצית הראשונה של 2014 ב–53 מיליון שקל, בהמשך להכנסות של 72 מיליון שקל ב–2013. שיעור הרווח הגולמי הוא 18%–20%, בדומה לרשתות דיסקאונט אחרות, דוגמת רמי לוי ושופרסל דיל.

קוסט 365 היא אחת מההשקעות הכושלות שביצע שביט, שהצטרפה לכישלון העסקי באופיס דיפו. מיום הקמתה הרשת מדממת ואינה מצליחה להגיע לאיזון תפעולי או לרווח. את המחצית השנייה של 2014 סיימה בהפסד תפעולי של כ-10 מיליון שקל, שנבע בעיקר מהתחרותיות העזה בתחום הקמעונות, לצד חולשה בכוח הקנייה של הרשת בהשוואה למתחרים גדולים יותר הפועלים בשוק, כמו שופרסל ומגה. ההפסד הצטרף להפסד של כ–20 מיליון שקל ב–2012–2013. על רקע הקשיים במשביר בוחנים אפשרויות לשיתוף פעולה עם שחקנים אחרים בענף, וכן אפשרות למיזוג, מכירה או הכנסת שותפים.

צילום: שירן כרמל

האי־תשלום לספקים הוא בעייתי, משום שבכוונת המשביר לצרכן לצאת להנפקת אג"ח בהיקף של 60 מיליון שקל כבר בשבועות הקרובים. המשביר מתכוונת להנפיק סדרה חדשה, שאינה מגובה בשעבודים, אך היא תכלול התניות פיננסיות שונות. ההחלטה לגייס חוב התקבלה לאחר שמבצע צוק איתן פגע ברשתות בתי הכל־בו של המשביר ובניו פארם, ושביט לא היה מעוניין למשוך דיווידנדים מהחברות הבנות.

ירידה של 26% במניה בחודש האחרון

לאחר שאיבדה בחודש האחרון כ–25%, מניית המשביר איבדה אתמול עוד 1.4%. החברה נסחרת לפי שווי של 498 מיליון שקל. במקביל להפסדים בקוסט 365, המשביר הציגה בדו"ח הרבעוני האחרון חולשה בכלל מגזרי הפעילות, ובהם רשת בתי הכל־בו, שהתמודדה עם ירידה במכירות בשל החורף החם, הפסד בקשרי תעופה, וירידה נוספת ברווחיות של ניו פארם.

על רקע החולשה, המשביר רשמה ברבעון השני רווח שולי של 3.5 מיליון שקל בלבד, מתוך מכירות של 646 מיליון שקל. במחצית הראשונה הציגה הקבוצה תזרים שלילי של 39 מיליון שקל מפעילות שוטפת. כל זאת עוד לפני הרבעון השלישי, שבו המשביר צפויה להתמודד עם ההשלכות של מבצע צוק איתן על תוצאותיה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker