למה נוחי דנקנר מפיל 
תיק על איתי שטרום

הקשר בין הנאשמים בפרשת הרצת המניות יכריעו את גזר הדין

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עידו באום

שלוש דמויות שביניהן לא עובר, בינתיים, קו אחד, עומדות בלב המשפט של הרצת מניות אי.די.בי. כדי להרשיע את מי שהיה איש העסקים החזק במשק, הפרקליטות תצטרך להוכיח קונספירציה משולבת של עד המדינה עדי שלג, הברוקר איתי שטרום ונוחי דנקנר, הנאשם שהיה יזם התרמית. קו ההגנה של דנקנר נראה כמו "הפלת תיק" על שטרום: זה הוא, לא אני.

דנקנר טוען שאינו מכיר את עד המדינה ששכר שטרום כמבצע הרכישות במסחר בבורסה. דנקנר טוען שלא ידע כלל על הרצת מניות או על מה שקרה בציר שטרום־שלג.

נוחי דנקנרצילום: דניאל בר און

השופט המחוזי חאלד כבוב מבית המשפט הכלכלי, שמנהל את התיק, יצטרך לבחון אם גרסת מה־אני־קשור־לזה־בכלל מתיישבת עם העובדה שדנקנר "רק" הפנה חברים להשקיע באי.די.בי באמצעות שטרום, "רק" התקשר למנכ"לית הבינלאומי, סמדר ברבר־צדיק, כדי לומר ששטרום הוא בחור טוב, בדיוק כששטרום היה זקוק לאשראי של 15 מיליון שקל כדי להמשיך ברכישות, "רק" דיבר עם שטרום כמה פעמים בנקודות זמן קריטיות ו"רק" היה הנהנה העיקרי מהצלחת ההנפקה.

בידי הפרקליטות ישנו תיעוד מועדי השיחות בין שטרום לדנקנר, אבל את התוכן יצטרך בית המשפט להסיק מראיות נסיבתיות. אם היה קשר פלילי ביניהם, שטרום הוא היחיד שיכול להעיד עליו באופן ישיר. לכן, האדם האחרון שדנקנר צריך להרגיז הוא שטרום.

ובאמת, מה שמצטייר כהתנערות של דנקנר מהברוקר הוא, למעשה, חילוץ. אם דנקנר לא ידע דבר על מעשיו של שטרום, אז לא היה קשר פלילי. אם לא היה קשר פלילי, אולי שטרום קנה את מניות אי.די.בי ממניעים כלכליים אמיתיים, ולא מתוך מגמה להשפיע על שער המניה. ככל שדנקנר ירחיק עצמו משטרום, גדל הסיכוי של שניהם לסכל את מאמצי התביעה להוכיח שאינם חפים מפשע.

איתי שטרוםצילום: ישראל הדרי

שטרום מוגן מדנקנר, אבל מודאג משלג. עד המדינה מפליל אותו. לכן קו ההגנה של שטרום ממוקד בשלג. הסנגוריות של שטרום, נוית נגב ואיריס ניב־סבג, ביקשו מבית המשפט לחייב את הפרקליטות למסור חומר חקירה נוסף על עד המדינה, בעיקר על עברו ועל יחסיו הפרטיים. הסנגוריה רומזת כי החומר עשוי לחשוף את שלג כמריץ מניות סדרתי שמרמה את מעבידיו ושותפיו.

שלג הודה שהריץ מניות וגם הודה כי כמה מהפעולות בוצעו מול חשבונות של אשתו באופן שסידר לו רווח של 180 אלף שקל ללא ידיעת שטרום. כמו כל עד מדינה, הוא לא צדיק. השאלה היא אם המידע שמסר ושמפליל אחרים, אמין. הפרקליטות משוכנעת שהתשובה חיובית. הפרקליטות גם גיבשה תיק מודיעין על שלג, ויש להניח כי עברו נבדק.

בצד של שטרום משוכנעים כי בעברו של שלג ישנן עבירות דומות שלא נחקרו לעומק. התקווה היא כי כך תתערער גרסתו כאילו פעל בהנחיית שטרום. אחרי הניסיון עם עד המדינה שמואל דכנר המנוח בתיק הולילנד, יש להניח שהפרקליטות נערכה לכך שחייו של עד המדינה ייבדקו בזכוכית מגדלת.

השופט כבוב גילה ספקנות כלפי בקשת הסנגוריה לקבל עוד חומר ראיות שמטרתו - לערער עוד את מהימנותו של עד המדינה; החלטתו אמורה להינתן בקרוב. גם אם השופט ישיב בשלילה, לסנגוריה יש בוודאי עוד שפנים בכובע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker