מודי'ס: למרות ההאטה - דירוג אשראי A1 לישראל עם תחזית יציבה

סוכנות דירוג האשראי ציינה לחיוב את מודל הצמיחה אך התריעה מפני אתגרים גיאופוליטיים שעלולים לפגוע בדירוג ■ ערעור המשמעת הפיסקלית והקונצנזוס סביב המשך צמצום החוב הממשלתי עלול לשנות את תחזית הדירוג מ"יציבה" ל"שלילית"

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רונית דומקה
רונית דומקה

סוכנות דירוג האשראי מודי'ס פירסמה הלילה דו"ח שבו ציינה כי דירוג האשראי של ישראל, A1, והתחזית היציבה, נובעים ממודל הצמיחה האיתן של הכלכלה והממשל היעיל. הדו"ח של מודי'ס היה עדכון לשווקים בלבד ולא פעילות דירוג כלשהי.

בדו"ח של מודי'ס נכתב כי המפתח לדינמיות של כלכלת ישראל הוא מגזר יצוא ההיי-טק שנהנה מאוכלוסייה משכילה ויחסית צעירה, כמו גם מרמות ההשקעה לנפש הגבוהות ביותר במחקר ופיתוח. זרימת ההון הזר משמעותית אף היא, כפי שמעידה לבנות את מפעל השבבים שלה בשווי של 6 מיליארד דולר בישראל, נכתב בדו"ח.

עם זאת, ציינה מודי'ס כי הצמיחה הכלכלית במשק החלה להאט בשנת 2014 עוד לפני העימות האחרון מול חמאס בעזה, בעיקר בשל ההשפעה השלילית של הייסוף החד של השקל על הייצוא. העימות בעזה צפוי לפגוע בצמיחה ברבעון השלישי ולהכביד על הצמיחה בשנת 2014 כולה. "הצמיחה הכלכלית צפויה להתאושש בשנה הבאה בעקבות ההשפעה של המדיניות המוניטרית המרחיבה החל מסוף יולי 2014. ישראל תרוויח מצמיחה חזקה יותר של הכלכלה האמריקנית, שותפת הסחר החשובה ביותר שלה, וכן מההתאוששות הצנועה יותר הצפויה בצמיחה באירופה", אמרה כריסטין לינדאו, סגנית נשיא בכירה במודי'ס.

לפי מודי'ס, הנוספות פגעו בתוכניות להביא את הגירעון הממשלתי ל-3% מהתוצר בשנים 2014 ו-2015, בייחוד לאור העובדה ששר האוצר שלל העלאות מסים. לפי תחזיות חברת הדירוג יחס החוב-תמ"ג צפוי להישאר יציב בסביבות 67%.

שר האוצר יאיר לפידצילום: עופר וקנין

מודי'ס אמרה כי האתגרים הגיאופוליטיים המשמעותיים של ישראל ממשיכים להגביל את דירוג האשראי שלה. האתגרים כוללים את המחלוקת הטריטוריאלית עם הפלסטינים, הסכסוכים האזרחיים במצרים ובסוריה והקיפאון עם איראן בשל תכנית הגרעין שלה. הסכסוכים המתרחשים לסירוגין מהווים סיכון בטווח הבינוני למצב הפיסקלי של המדינה, ומחלישים את מעמדה של ישראל בקהילה הבינלאומית.

הפחתה משמעותית נוספת ברמת החוב של הממשלה תביא לשיפור בפרופיל הדירוג של ישראל, נכתב בהודעה. לעומת זאת, תחזית הדירוג עלולה להשתנות מ"יציבה" ל"שלילית", במידה ותתערער המחויבות למשמעת פיסקלית בכלל, והקונצנזוס סביב המשך צמצום רמת החוב של הממשלה בפרט. הדירוג עלול להיות מורד גם במקרה בו התפתחויות גיאופוליטיות יציבו אתגר מהותי ליציבות הכלכלית של ישראל ויגרמו להרעה משמעותית במצב הפיסקלי של המדינה, נכתב בדו"ח.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker