באיחור של שנה וחצי: היועמ"ש ימנע מהשר פרי מלעסוק בענייני בנקאות

בתחילת השנה קיבל שר המדע יעקב פרי מענק של 615 אלף שקל ממזרחי טפחות על תפקידו הקודם כיו"ר הבנק ■ כחלק מההסדר, פרי צפוי להימנע מכל מעורבות בעניינים הנוגעים למזרחי ולתחום הבנקאות לתקופה שתיקבע מראש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה מצוי בשלבים סופיים של גיבוש הסדר עם שר המדע, הטכנולוגיה והחלל, יעקב פרי, שנועד למנוע ניגוד עניינים בכל הנוגע לפעילותו מול מערכת הבנקאות – כך נודע 
ל–TheMarker.

כחלק מההסדר יתחייב פרי, לשעבר יו"ר מזרחי טפחות, להימנע מכל מעורבות בעניינים הנוגעים לבנק ולתחום הבנקאות בכלל, לתקופה שתיקבע מראש, או לחלופין להתייעץ עם היועץ ולקבל את אישורו לעסוק בנושא מסוים הקשור לבנק. ההסדר המסתמן לא יכלול הגבלות כלשהן על יו"ר מפלגת יש עתיד ושר האוצר, יאיר לפיד.

ההסדר בין היועץ המשפטי לממשלה לפרי נועד למנוע ניגוד עניינים פוטנציאלי, לאחר שבתחילת השנה העניק מזרחי־טפחות בונוס של כ–615 אלף שקל לשר, בעקבות ביצועי הבנק ב-2012. באותה השנה, הסתכמה עלות העסקתו של פרי ב–2.29 מיליון שקל - בגין עשרה חודשי עבודה ב–60% משרה. קודם לקבלת המענק פנה פרי לוועדת ההיתרים הפועלת ליד משרד מבקר המדינה, וקיבל אישור כדין לקבלת הבונוס.

ההחלטה על מתן הבונוס עוררה בשעתו ביקורת רבה, מחשש שפרי עלול להיטיב לכאורה עם מזרחי טפחות בהקשרים שונים (אף שהבנק אינו תחת פיקוחו הישיר כשר). יתרה מזאת, היה חשש שמא לפיד, ראש מפלגתו, חברו הקרוב של פרי ומי שעוסק באופן יומיומי בעניינים הקשורים למערכת הבנקאות, עשוי להימצא בניגוד עניינים. מי שקבל בפני מבקר המדינה בעניין ובפני היועץ המשפטי לממשלה היה ארז צדוק, מנהל קרן ההשקעות אביב ערכית, ששיגר כמה מכתבים ואף סגר את חשבון הקרן בבנק מזרחי טפחות.

יעקב פריצילום: עופר וקנין

במכתב התשובה לצדוק מבהיר דני חורין, ממונה בכיר ממחלקת הייעוץ והחקיקה במשרד המשפטים, כי סמכותו של היועץ המשפטי בעניין אינה נוגעת לשאלה אם פרי זכאי למענק או לאו, אלא להשלכות הצפויות ממתן המענק. חורין מדגיש כי למרות הקרבה לפרי, אין לשלול מלפיד סמכויות בעניינים הקשורים למזרחי טפחות. חורין מסביר כי לא קיימת הצדקה להגביל את סמכויותיו של לפיד, מכיוון שהמענק אושר בגופים האורגניים של מזרחי טפחות, עבר את תיקון 20 לחוק החברות (העוסק בשכר הבכירים) וקיבל את אישור ועדת ההיתרים, וכן לנוכח ההסדר המתגבש עם פרי.

בתגובה להסדר המתגבש מתריע צדוק: "יועץ המשפטי אומר לממשלה שבהסדר יימנע פרי מלעסוק בענייני בנקאות. כוונותיו אולי טובות, אבל הפתרון הזה הוא בחזקת פלסטר ביד על פצע מדמם ברגל.

"הבעיה האמיתית היא קרבתו של פרי לעומד בראש סיעתו ושר האוצר לפיד, שעליו אנו אמורים לסמוך שיפעל למען האזרחים אל מול כוחה האדיר של מערכת הבנקאות. כיצד יוכל לפיד להילחם בשכר הבכירים, לעודד תחרות במגזר הבנקאי ועוד, כשבכיר בסיעתו מקבל בונוס מאחד הגופים שעליהם הוא אמור לפקח? ככלל, עצם התעקשותו של פרי לקבל את המענק בעת הנוכחית בעודו מכהן כשר בממשלה, מעידה על התפרקות המערכת הפוליטית מערכיה".

השר פרי סירב להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker