פוליהיל של כלל ביוטכנולוגיה חתמה על מזכר הבנות 
לא מחייב למסחור תרופה נגד פצעים כרוניים

חברה אירופית תשלם לפוליהיל תמלוגים על מכירת המוצר, ותישא בעלויות הפיתוח של הדור הבא שלו

יורם גביזון

פוליהיל, שהיא חברה מוחזקת של כלל ביוטכנולוגיה, חתמה על מזכר הבנות בלתי מחייב לביצוע עסקת מסחור עם חברת תרופות אירופית. לפי ההסכם תיתן פוליהיל, שמפתחת תרופות לפצעים כרוניים רישיון בלעדי וגלובלי למוצרי פוליהיל, בתמורה להתחייבות של החברה האירופית לשאת במלוא עלויות הפיתוח של Polyheal2, הדור הבא של מוצר הדגל של פוליהיל, עד לקבלת אישור שיווק אירופי.

החברה תשלם לפוליהיל תמלוגים עבור מכירת מוצריה ותשלם לפוליהיל תשלומים נוספים אם חברת התרופות האירופית תמכור רישיונות משנה הקשורים למוצריה של פוליהיל.

תרופות נגד כאביםצילום: בלומברג

פוליהיל פיתחה את המוצר Polyheal לטיפול בפצעים קשיי ריפוי. המוצר קיבל אישור שיווק מהאיחוד האירופי לפי הליכי אישור קצרים יחסית של מכשור רפואי, וכן קיבלה את אישור משרד הבריאות הישראלי. פוליהיל העבירה בעבר את הרישיון לפיתוח פוליהיל 2 לחברת טבע, כחלק מהסכם משולש שבמסגרתו השקיעה טבע בחברת מדיוונד, שמפתחת תרופה להטריית כוויות, ומדיוונד השקיעה בחברת פולהיל. טבע הודיעה בינואר 2013 על החלטתה להפסיק את ההשקעות במדיוונד, ומכרה את מניותיה במדיוונד לכלל ביוטכנולוגיה, בתמורה לתשלומים עתידיים ממכירות התרופה. בעקבות הסכם זה הועבר הרישיון למדיוונד וניתנו לה תשעה חודשים למצוא שותף אסטרטגי חלופי לפוליהיל; ומשתקופה זו הסתיימה פקע ההסכם.

פוליהיל לא זכתה עד כה להצלחה מסחרית על אף שהמוצר אושר לשימוש באירופה ובישראל, ועל אף שהוכיח אפקטיביות, וזאת משום שהוא סובל מכמה חסרונות יחסייים מול מתחריו. פוליהיל 1, שמבוסס על כדוריות פוליסטירן בנוזל לגידול תאים הוא מוצר יקר, עובדה שנובעת מתהליכי ייצור יקרים, כולל תהליכי עיקור ושימוש בחדרים נקיים שמבוצעים על ידי חברת מדיוונד. פוליהיל 1 גם חייב להישמר בקירור, עובדה שמגדילה את עלויות ההובלה ומקטינה את הסבירות שבתי המרקחת ימכרו את המוצר בשל שמירת שטחי אחסון בקירור למוצרים יקרים בהרבה כמו תרופות סרטניות.

עלות הייצור של המוצר החדש, פוליהיל 2, נמוכה בעשרות אחוזים מעלות הדור הראשון של התרופה, והוא אינו חייב להישמר בקירור. הוא ניתן במריחה על הפצע אחת ליום במקום פעמיים ביום. שינויים אלה צפויים לשפר את התחרותיות של המוצר החדש, ולהגדיל את מכירותיו ביחס לגרסה הקודמת שלא זכתה למכירות מהותיות. בנוסף אמור המוצר החדש ליהנות מהגנה פטנטית של 17 שנה. מזכר ההבנות הלא מחייב עם החברה האירופית מבוסס על ביצועיה של החברה האירופית, הן במונחים של מחויבות לקיים ניסויים קליניים בהיקף מינימלי, והן במונחי מכירות של המוצר החדש.

ראובן קרופיק, מנכ"ל כלל ביוטכנולוגיה

צרות בחברה האם

כלל ביוטכנולוגיה שקועה כיום בסכסוך משפטי ומסחרי קשה עם חברת היייפריון האמריקאית בנוגע למכירתה של חברת אנדרומדה בידי כלל ביוטכנולוגיה להייפריון ביוני 2014, תמורת 20 מיליון דולר במזומן ובמניות, והתחיבויות לשלם עד 550 מיליון דולר בתמורה להשגת אבני דרך של פיתוח רגולציה ותמלוגים מדורגים של 10% עד 17% על מכירות התרופה.

הייפריון הודיעה בתחילת ספטמבר 2014 על הפסקת פיתוח DiaPep277 לטיפול בסוכרת נעורים שפותחה בידי אנדרומדה.

כלל ביוטכונולוגיה, שמנוהלת על ידי ראובן קרופיק, הגישה תביעה כנגד הייפריון לפני שבוע בבית משפט בדלאוור, על סכום של 200 מיליון דולר בגין גרימת נזק, הפרת ההסכמות בין שתי החברות והתנהגות חפוזה ובלתי מקובלת מסחרית.

כלל ביוטכנולוגיה טענה בתביעתה שמבלי להתייחס לנכונות הטענות כנגד עובדי אנדרומדה, הייפריון קיבלה החלטות חפוזות ובלתי שקולות כשהודיעה על הפסקת הפיתוח של התרופה מבלי שהשלימה את הבדיקות המתחייבות, ותוך התעלמות מהפוטנציאל להצלחת הניסויים, הבאים ומהאפשרות לספק פתרונות לצרכים הרפואיים בתחום הסוכרת שאין להם מענה רגיל. אנדרומדה מנהלת בימים אלו ניסוי מאמת שכולל 475 חולים ושתוצאותיו יבחנו את יעילות הטיפול ב DiaPep277 במשך שנתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker