ברמלי הרוויח 70 מיליון ש' "על הנייר" בפחות משנה מפעילות מיחזור האשפה

בעליה של קבוצת רוביקון, אמיר ברמלי, מימש אופציה ל–47.5% ממניות Environmental Holdings - בעלת השליטה במפעל המחזור WTP, שנכנס לבורסה בפברואר דרך השלד פילת גרופ ■ מתחילת השנה זינקה WTP ב–578% ושווי ההשקעה של ברמלי טיפס ל–95 מיליון שקל

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק

אמיר ברמלי, בעליה של קבוצת ההשקעות רוביקון שביצע באחרונה "אקזיט" של 40 מיליון שקל ממכירת 51% מאתר השוואת הביטוח Wobi, רשם אתמול לזכותו אקזיט נוסף, הפעם בתחום הזבל. פחות משנה לאחר שהשקיע כ-25 מיליון שקל בפעילות מחזור האשפה של היזם אבנר ארזי, ברמלי מימש אתמול אופציה ל-47.5% ממניות חברת Environmental Holdings (כ-60% בדילול מלא), השולטת במפעל מיחזור האשפה WTP. במקביל ברמלי עמל על מימוש אופציה שנייה למניות WTP, כך שלאחר שני המימושים אחזקותיו ב-WTP יסתכמו ב-42.5%.

מתחילת השנה זינקה מניית WTP ב-578%, כך ששווי חברת מיחזור האשפה תפח במהירות ל-220 מיליון שקל. כתוצאה מכך שווי מניותיו של ברמלי (לאחר מימוש שתי אופציות) מסתכם בכ-95 מיליון שקל - רווח של כ-70 מיליון שקל "על הנייר" בתוך פחות משנה. שווי זה אינו כולל את Environmental Holdings שטרם החלה בפעילות ממשית. גם ארזי עצמו, יזם לא מוכר שמנהל כיום את מפעל המיחזור, כבר שווה כ-95 מיליון שקל "על הנייר".

WTP (ראשי התיבות של: Waste to Product) פיתחה טכנולוגיה ייחודית מוגנת בפטנט, המאפשרת להפוך פסולת עירונית, פסולת ירוקה ופסולת צמיגים לחומרי גלם ללא צורך במיון פסולת או בהפרדה ביתית. כלומר, הפסולת מגיעה בתפזורת, ומערכת המיחזור יודעת לייצר ממנה חומרים שונים ולהפרידה. מוצריה הסופיים של WTP מיועדים לשמש כחומרי גלם לחברות בתחומים שונים. בראשות החברה עומד כיום יובל רבין (בנו של ראש הממשלה לשעבר) ובאחרונה מונה גם ליעד כהן, שכיהן בעבר כמנכ"ל תנובה ליועץ מיוחד. מפעליה של WTP ממוקמים סמוך לחיפה.

אמיר ברמליצילום: זו סטודיו

ארזי הקים את WTP לפני שבע שנים. דרכו המשותפת עם ברמלי החלה לפני כשנה, אז חיפש מקורות מימון לחזון מפעל מחזור האשפה. ארזי פנה אז לברמלי שהעניק לחברה הלוואה של 5.5 מיליון שקל להקמת המפעל הראשון, אותה המיר כעת למניות. במקביל, ברמלי השקיע כ-20 מיליון שקל בפעילות הגלובלית של WTP, המרוכזת בידי החברה האם Environmental Holdings. על חברה זו רשום פטנט מיחזור האשפה, והיא מתמודדת בימים אלה על מכרז מיחזור פסולת בשווי של 400 מיליון יורו בגיאורגיה.

ברמלי הוא בעליה של קבוצת רוביקון, המחזיקה בחברות שונות מתחומי ההשקעות והמימון, השירותים הפיננסיים, איכות הסביבה והפנאי. בין האחזקות העיקריות שלה: קרן קלע (הלוואות קצרות טווח לעסקים), קרן פורמטים לטלוויזיה, חברת מסלולים (ספורט מוטורי), רשת הרהיטים דנדש, אתר השוואות מחירי הביטוח Wobi, אתר השוואת מחירי המוצרים הפיננסיים RAK, חוף חוקוק הצפוני בכנרת ועוד. באחרונה מכר ברמלי 51% מ-Wobi ל-White Mountains האמריקאית בכ-40 מיליון שקל.

ברמלי התייחס אתמול למימוש האופציה: "כבר לפני שנה הבנתי הפוטנציאל של WTP, אך יותר מכך הבנתי שהערך הגדול של החברה נמצא בזירה הבינלאומית. רמת הביקושים של תחום האשפה היא אינסופית - לא הייתי ער לכך לפני כן. במהלך השנה האחרונה הבנו שמדובר בצורך של כל מדינה, כשנכון להיום, אין לאף מתחרה בעולם טכנולוגיה דומה לשלנו. מלבד גיאורגיה, אנחנו מתכוונים להתמודד על מכרזים נוספים במדינות אחרות".

מי שזיהו את הפוטנציאל הקיים ב-WTP הם גיורא עופר, לשעבר מנכ"ל בנק דיסקונט, ויעל גיט. השניים רכשו בחודש שעבר, באמצעות קרן להב, כ-5% מהון המניות של WTP, במסגרת הנפקה פרטית. ההנפקה נעשתה לפי 156 אגורות – כמעט מחצית ממחירה של המניה אתמול בבורסה. בסך הכל השקיעה הקרן כ-5.5 מיליון שקל ב-WTP. במקביל, בתחילת החודש חתמה יצרנית פלסטיק פלסגד על הסכם להקמת מפעל משותף, שייצר וישווק מוצרים מחומרי הגלם שמייצרת WTP. השת"פ עם WTP צפוי להוזיל את עלויות הייצור של פלסגד, שתוכל להגדיל את המרווחים משיווק מוצריה לקמעונאיות בינלאומיות ענקיות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker