אייל לפידות נגד איזי כהן: שקל תובעת כ-5 מ' ש' מכלל ביטוח על הפרת הסכם

סוכנות ניהול ההסדרים שקל שבבעלות הפניקס הגישה תביעה לבית המשפט המחוזי בטענה כי כלל שינתה הסכם העמלות ביניהן ■ כלל ביטוח: "פועלים בהתאם לזכויות המפורשות על פי ההסכם"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

לקראת סוף שנת 2013 שלחה סוכנויות ניהול ההסדרים הפנסיוניים הגדולה שקל (שבבעלותה המלאה של הפניקס) מכתב התרעה לפני הגשת תביעה משפטית לכלל ביטוח. לטענת שקל, כלל ביטוח שינתה את הסכמי העמלות שלהן באופן חד-צדדי, ובניגוד להסכמים ביניהן. כעת מתברר כי חברת הביטוח הפניקס, בניהולו של אייל לפידות, החליטה כי סכסוך זה ייפתר בבית המשפט והגישה תביעה כנגד כלל ביטוח, המנוהלת בידי איזי כהן. בתביעה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב טוענת שקל כי כלל ביטוח הפרה באופן חד צדדי את ההסכם בין הצדדים ומשלמת לה עמלות נמוכות, לעומת אלו שנקבעו בחוזה המוסכם. היקף התביעה מסתכם בכ-5 מיליון שקל. כלל ביטוח טרם הגישה כתב הגנה.

מקור הסכסוך הוא בעקבות ההחלטה של המפקח על הביטוח לשעבר, עודד שריג, לאסור את שיווקן של פוליסות ביטוחי המנהלים עם מקדם קיצבה מובטח. הוראה זו הביאה לכך שהאטרקטיביות של ביטוחי המנהלים ניפגעה והסוכנים לא יכלו לשווק יותר את המוצר הרווחי מאוד. מאחר וההוראה של האוצר גם אסרה על ניוד ביטוחי המנהלים, נוצר מצב בו הלקוחות הפכו להיות שבויים של חברות הביטוח, ואם לקוח בחר לעבור חברת ביטוח - הוא איבד את הבטחת מקדם הקיצבה.

אייל לפידותצילום: אייל טואג

בהתאם לכך, טוענים בשקל כי כלל ביטוח פעלה באופן חריג והודיעה לה באופן חד צדדי כי היא משנה את הסכמי העמלות שלהם על תיק העבר - מבלי לחשוש שהסוכנים שייפגעו יעבירו את התיק לחברות אחרות - ובכך לחסוך לעצמה מיליוני שקלים רבים. מהלך זה מגיע גם במקביל לכך שמנכ"ל כלל ביטוח, איזי כהן, שם דגש על עיבוי פעילויות ביטוחי הפרט של הקבוצה וחיזוק העבודה שלה מול סוכנים וסוכנויות קטנות יותר. כעת מי שיכריע האם מדובר בהפרה של הסכם מסחרי הוא בית המשפט.

איזי כהןצילום: גיא רייביץ

מכלל ביטוח נמסר בתגובה: "המחלוקת שנתגלתה בין שקל לבין כלל ביטוח הינה ביחס להוראות הסכם מסחרי בין הצדדים. כלל ביטוח פועלת בהתאם לזכויותיה המפורשות על פי ההסכם ודוחה את טענותיה של שקל מכל וכל".

תגובות