התנועה לאיכות השלטון דורשת מסלינגר: זכות עיון בהחלטות המוסדיים

"יש לאפשר לעמיתים בגופים מוסדיים זכות עיון בהחלטות הנוגעות לניהול כספיהם המתקבלות בועדות ההשקעות והדירקטוריון המנהלות 1,060 מיליארד שקל"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

התנועה למען איכות השלטון פנתה למפקחת על הביטוח, דורית סלינגר בדרישה כי תתקן את הכללים וההנחיות החלים על הגופים המוסדיים, כך שתינתן לעמיתים הזכות לעיין בהחלטות הדירקטוריון, בפרוטוקולי דיוני ועדת ההשקעות וחוות הדעת הנוגעות לניהול כספיהם. לטענת התנועה, על המפקחת לבצע תיקון זה על מנת הגדיל את כוחו של העמית החוסך.

תנועה לאיכות השלטון טוענת כי המידע "הסופי" שמוצג בפני העמית מגביל את המידע שיש לו על הנעשה בכספו, וכן מגביל את יכולתו לבחון את איכות ההחלטות והאלטרנטיבות הנוגעות לניהול כספו ולפקח עליהן.

לטענתה לעמיתים אין כלי מידע ובקרה כלשהם, המאפשרים להם לבחון האם דירקטוריון הגוף המוסדי וועדת ההשקעות שלו פעלו כהלכה ודאגו להגן על האינטרסים שלהם. עוד מסבירה התנועה כי במצב זה הפיקוח על ההשקעות אינו מספק מענה הולך לבעיות הרבות שיוצרות ניגוד אינטרסים מובנה בו מצויים המוסדיים.

"הממונה אינה יכולה "להיות בכל עת ובכל מקום". מזהירה התנועה ומסבירה כי " לא אחת הפיקוח והבדיקה נעשים "לאחר שהסוסים ברחו מהאורווה".

בנוסף, מסבירה התנועה כי "הגופים המוסדיים אינם נדרשים לפרט את הרכב תיק הנכסים ברמת הפרט, לגבי כל חוסך וחוסך. ולבסוף, בפני העמית מוצגת 'השורה הסופית' - היישום הכלכלי של ההחלטות השונות שהתקבלו בוועדת ההשקעות - מבלי שהוא נחשף לשיקולים השונים שעמדו בבסיס החלטות הועדה ואינו יכול לבדוק את טיבן וענייניותן."

התנועה מדגישה כי "ועדת ההשקעות היא למעשה הגורם המרכזי ביותר שמשפיע על כספי העמיתים וגובה חסכונותיהם. בפועל ועדת ההשקעות, ועדות ההשקעות והדירקטוריונים השונים אחראים על ניהול החיסכון הפנסיוני של הציבור, כ-1,060 מיליארד שקל, שמהווים כ-38% מסך הנכסים הפיננסיים של אזרחי ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker