בנק ישראל חושש ממשבר נדל"ן: הורה לבנקים להגדיל את הונם

המפקח על הבנקים דורש מהבנקים להגדיל את ההון ב-2.7 מיליארד שקל - בגלל החשיפה למשכנתאות ■ מזרחי טפחות יצטרך להגדיל את הונו ב-940 מיליון שקל, הפועלים ב-720 מיליון שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

המפקח על הבנקים דודו זקן פירסם היום טיוטת הוראה דרמטית במסגרתה הוא דורש  מהמערכת הבנקאית להגדיל את ההון ב-2.7 מיליארד שקל בשל החשיפה למשכנתאות. זקן דורש למעשה מהבנקים להגדיל את יחס הלימות הון הליבה בשיעור המבטא 1% מיתרת תיק המשכנתאות של הבנק.

עד כה דרש המפקח מהבנקים לשמור על יחס הלימות הון ליבה של 9% עבור כלל הבנקים במערכת, ודרש יחס הלימות הון ליבה של 10% עבור שני הבנקים הגדולים. ואולם מעתה המפקח קובע כי בנוסף לכך, לכל בנק יהיו דרישות הון נוספות הנגזרות מהיקף תיק המשכנתאות שלו. ההוראה תיכנס לתוקף באופן הדרגתי על פני שמונה רבעונים החל מתחילת 2017.

המשמעות היא שיחס הלימות ההון האפקטיבי שבנק הפועלים יידרש לעמוד בו הוא 10.2% לעומת 10% - והוא יידרש לתוספת של 540 מיליון שקל להונו העצמי; בנק לאומי יידרש להגיע ליחס הלימות הון של 10.2% לעומת דרישה ליחס של 10% - והוא יידרש לחזק את הונו ב-720 מיליון שקל; בנק מזרחי טפחות יידרש לעמוד ביחס הלימות הון ליבה של 9.8% (במקום דרישה ליחס של 9%) - והוא יידרש לחזק את הונו ב-940 מיליון שקל; בנק דיסקונט יידרש לעמוד ביחס הלימות הון של 9.2% - והוא יידרש לחזק את הונו ב-200 מיליון שקל; בנק אגוד יידרש לעמוד ביחס הלימות הון של 9.3% - והוא יידרש להוסיף להונו 70 מיליון שקל; ובנק ירושלים יידרש לעמוד ביחס הלימות הון של 10% - והוא יידרש להוסיף להונו 70 מיליון שקל נוספים.

לפני כמה חודשים הגיש ביקש בנק הפועלים מבנק ישראל להגדיל את שיעור חלוקת הדיווידנדים מ-15% מהרווח הנקי לכ-30% מהרווח הנקי, אך המפקח על הבנקים לא אישר עד היום את הגדלת החלוקה, ולא סיפק לכך הסבר. היום, עם פרסום ההוראה, מתבררת הסיבה - זקן מעוניין כי הבנקים ימשיכו לחזק את הונם לתרחיש של התממשות משבר.

זקן הסביר היום בשיחה עם העיתונאים כי "מטרת ההוראה היא להגדיל את כריות ההון שהמערכת הבנקאית מקצה כנגד תיק האשראי לדיור, בשל עלייה בסיכונים הגלומים בתיק זה, ובכך להביא לחיזוק יכולתם של הבנקים לספוג הפסדים בלתי צפויים ולחיזוק היציבות הפיננסית בכללותה. תיקי המשכנתאות גדלו משיעור של 20% מהפעילות האשראי הבנקאי ב-2007 לכ-31% בסוף יוני 2014. ההוראה החדשה תספק מענה חלקי לתרחיש של משבר".

בתשובה לשאלה האם הוא חושש מהתפוצצות בועת הנדל"ן בישראל, השיב המפקח: "אנחנו חוששים מתרחיש קיצון שאם הוא יתממש אתם תכנו אותו התפוצצות בועה. יש סיכון וכנגד הסיכון הזה צריך להיות הון שהולם את הסיכון".

זקן הודה כי הגדלת דרישות ההון מהבנקים תייקר את מרכיב ההון של הבנקים וכפועל יוצא המשכנתאות החדשות שהבנקים יעניקו לציבור עלולות להתייקר, אם כי הוא העריך כי מדובר בהתייקרות לא משמעותית. מי שלקח משכנתא בעבר לא יושפע מההוראות החדשות.

המפקח על הבנקים דודו זקןצילום: אוליבייה פיטוסי

המפקח ציין כי מטרת המהלך היא לא להאט את היקפי הפעילות בשוק המשכנתאות אלא לוודא כי לבנקים תהיה כרית הון כדי מספיק על מנת לשמור על יציבות המערכת בתרחיש של משבר. לדבריו, ההחלטה על ההוראה החדשה התקבלה בעקבות עבודה שבוצעה מוקדם יותר בבנק ישראל שבחנה את יציבות המערכת הבנקאית.   

המפקח על הבנקים דודו זקן, מסר היום כי "הניסיון בעולם מלמד כי משברים במערכת הבנקאית מתפתחים פעמים רבות כתוצאה מחשיפת הבנקים לאשראי לדיור ולענף הנדל"ן ובעיקר על רקע התרחבות מואצת של היקפי המשכנתאות. קיים חשש כי הערכת הסיכונים הגלומים בתיק האשראי לדיור, בפרט לנוכח משקלו בתיק האשראי הבנקאי, לוקה בחסר, בין היתר, בשל העובדה שבעת גאות היסטוריית ההחזרים של לווי האשראי לדיור טובה בהשוואה לסוגי אשראי אחרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker