ד"ר בן דב מוכר מחצית מפרויקט תחנות הרוח לפרוקוגניה; השותפה אפקון מתנגדת

לאפקון, המחזיקה כ-51% מהזכויות בתחנות הרוח, זכות סירוב ראשונה וזכות הצטרפות למכירה ■ פרוקוגניה שבשליטת צחי סולטן וניר פלג, ציינה כי אפקון מתנגדת "מסיבות שונות" ■ פרוקוגניה עשויה לשלם לבן דב 10 עד 20 מיליון שקל, לפי סכום שיבטיח לה תשואה פנימית של 11.5%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

חברת הביו-מד לשעבר, פרוקוגניה, שעשתה באחרונה הסבה לתחום האנרגיות המתחדשות, דיווחה היום (א') על עסקה ראשונה בגלגול החדש שלה – אך השלמתה עדיין מוטלת בספק. פרוקוגניה, שנשלטת על ידי ניר פלג וצחי סולטן, חתמה על מזכר הבנות לרכישה של 49% משני פרויקטים להקמת תחנות רוח ברמת סירין (קיבוץ דגניה) וברכס הגלבוע מידי ד"ר אלי בן דב (חברת א.א. בן-דב אנרגית רוח), בתמורה של 10 עד 20 מיליון שקל.

ואולם, בצמוד להודעה מסרה פרוקוגניה כי השותפה (51%) בפרויקטים – אפקון החזקות שבשליטת יורשיו של שלמה שמלצר המנוח – הודיע על התנגדותה לעסקה. לאפקון זכות סירוב ראשונה וזכות הצטרפות למכירה. פרוקוגניה מציינת כי אפקון מתנגדת לעסקה "מסיבות שונות", וכי היא בודקת את ההשלכות של טענותיה.

תחנות הרוח, בהיקף כולל של 21.25 מגה ואט, מוחזקות על ידי  החברה הייעודית של אפקון ובן דב - אפקון א.ב. אנרגית רוח. בפברואר שנה שעברה קיבלו השותפות רישיון לייצור לחשמל, ומכירתו לחברת החשמל למשך 20 שנים. לפי ההסכם, התמורה בגין העסקה תינתן בשלבים: עם חתימת ההסכם, פרוקוגניה תעביר לבן דב מקדמה של 5 מיליון שקל; בתום שישה חודשים שבהם יתקבל תשלום בפועל מחברת החשמל (עבור החשמל שמיוצר בתחנות) יועבר תשלום שני 2.5 מיליון שקל; ותשלום אחרון, בסכום שבין 2.5 מיליון שקל ל-12.5 מיליון שקל, יועבר כך שיבטיח לפרוקוגניה שיעור תשואה פנימי ריאלי על ההון (IRR) של 11.5%.

העסקה כפופה לבדיקות נאותות, שתבצע פרוקוגניה במהלך 90 הימים הבאים; קבלת אישור מידי משרד האנרגיה ומרשות החשמל, וכן לקבלת הסכמתו של הבנק המממן (הפרויקטים כבר עברו סגירה פיננסית, והם ממומנים על ידי בנק ישראלי במתכונת של non-recourse, כלומר הנכסים הם ערבות לתשלום החוב).

פרוקוגניה החלה לפעול בתחום הסולארי לאחר שהשלימה באחרונה מיזוג עם סאן-טים גרופ הבורסאית. במסגרת העסקה גייסה פרוקוגניה כ-32 מיליון שקל באמצעות הנפקת איגרות חוב להמרה (סדרה א'), שהומרו להון. החברה הממוזגת מחזיקה במערכות סולאריות בהיקף של כ-10 מגה וואט, ובהן השדה הסולארי בתלמי יוסף. השדות שבבעלותה מייצרים הכנסות שנתיות של כ-19.5 מיליון שקל ולהם צבר הכנסות של כ-366 מיליון שקל ב-20 שנה הבאות.

רכישת הפעילות של סאן טים נעשתה כחלק מהחלטתם של סולטן ופלג להיכנס לתחום האנרגיות המתחדשות. "רכישת פעילות תחנות הרוח היא חלק מהאסטרטגיה שגובשה בפרוקוגניה, ואנו גאים להצטרף כשותפים לפרויקט הראשון שיקום בישראל", אמר פלג, שמכהן כיו"ר פרוקוגניה. "הפרויקט מביא לידי ביטוי את יכולותיה של החברה באיתור ומימון נכסים איכותיים. אנו נמשיך לאתר הזדמנויות לרכישת נכסים בתחום האנרגיה המתחדשת בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker