מדד הבנקים נפל ב-1.7%; מחזור מסחר יוצא דופן של 1.2 מיליארד שקל - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מדד הבנקים נפל ב-1.7%; מחזור מסחר יוצא דופן של 1.2 מיליארד שקל

בעקבות הוראת בנק ישראל - מניות הבנקים צנחו: מזרחי נפלה ב-2.2% ■ ת"א 100 ירד ב-0.3% ■ אג"ח שקלית של ממשלת ישראל ל-10 שנים מסוג שחר ירדה ב-0.3%, והתשואה עליה עולה ל-2.57%

שבוע המסחר בבורסת תל אביב נפתח היום (א') במגמה שלילית, בהמשך לירידות השערים שנרשמו בסוף השבוע בניו יורק. את הירידות הובילו מניות הבנקים, שירדו בחדות על רקע הוראה חדשה של המפקח על הבנקים, הדורשת מהם להגדיל את ההון ב-2.7 מיליארד שקל, כחלק מגידו מפני זעזוע בשוק הנדל"ן. ירידות נגשמו גם בשוק האג"ח הממשלתיות והקונצרניות.

מדד ת"א 25 ומדד ת"א 100 ירדו ב-0.12% וב-0.3% בהתאמה. נדל"ן 15 נחלש ב-0.11%, ומדד הבנקים איבד 1.7%. בלטו בתל אביב 100: מניית מזור רובוטיקה שאיבדה 5%, קמהדע וחלל תקשורת, שאיבדו יותר מ-3%; מנגד, מניית פריון עלתה ב-7.5%; וכיל הוסיפה 3%. מחזור המסחר היומי הסתכם בכ-1.2 מיליארד שקל - רמה גבוהה ויוצאת דופן ביחס לימי א'.

בשוק הסולידי, מדדי התל בונד (20, 40, 60) נסחרו בירידות חדות של עד 0.23%. מדד תל בונד שקלי נחלש ב-0.16%. גם בגזרת האג"ח הממשלתיות נרשמו ירידות שערים, על רקע עליית התשואות בארה"ב בסוף השבוע, בעקבות הערכות שהבנק הפדראלי עשוי להתחיל בהליך העלאת הריבית מוקדם מהצפוי. אג"ח שקלית ל-10 שנים מסוג שחר ירדה ב-0.31%, והתשואה עליה עלתה ל-2.57%.

הדולר המשיך להתחזק מול השקל בסוף השבוע, בדומה למגמה בעולם. המטבע האמריקאי הוסיף 0.2% ונקבע בשער יציג של 3.636 שקלים - שיא של שנה. היורו התחזק ב-0.25% ושערו היציג נקבע על 4.7006 שקלים.

מניות הבנקים הובילו הירידות

מניות הבנקים הובילות את הירידות בת"א. המפקח על הבנקים דודו זקן פירסם היום טיוטת הוראה דרמטית במסגרתה הוא דורש מהמערכת הבנקאית להגדיל את ההון ב-2.7 מיליארד שקל בשל החשיפה למשכנתאות. זקן דורש למעשה מהבנקים להגדיל את יחס הלימות הון הליבה בשיעור המבטא 1% מיתרת תיק המשכנתאות של הבנק.

משמעות היא שיחס הלימות ההון האפקטיבי שבנק הפועלים יידרש לעמוד בו הוא 10.2% לעומת 10% - והוא יידרש לתוספת של 540 מיליון שקל להונו העצמי; בנק לאומי יידרש להגיע ליחס הלימות הון של 10.2% לעומת דרישה ליחס של 10% - והוא יידרש לחזק את הונו ב-720 מיליון שקל.

בנק מזרחי טפחות יידרש לעמוד ביחס הלימות הון ליבה של 9.8% (במקום דרישה ליחס של 9%) - והוא יידרש לחזק את הונו ב-940 מיליון שקל. בנק דיסקונט יידרש לעמוד ביחס הלימות הון של 9.2% - והוא יידרש לחזק את הונו ב-200 מיליון שקל; בנק אגוד יידרש לעמוד ביחס הלימות הון של 9.3% - והוא יידרש להוסיף להונו 70 מיליון שקל; ובנק ירושלים יידרש לעמוד ביחס הלימות הון של 10% - והוא יידרש להוסיף להונו 70 מיליון שקל נוספים.

מניית בנק מזרחי טפחות, החשוף מבין הבנקים לנדל"ן, ירדה ב-2.2%. מניות הפועלים ולאומי איבדו כ-1.7%. מניית דיסקונט ירדה ב-1%. מניית הבינלאומי נסחרה ביציבות, וכך גם מניית אגוד.

מניות בולטות במסחר

מניית כיל עלתה ב-2%. ועדת ששינסקי, שהוקמה על ידי שר האוצר יאיר לפיד, החלה חברי הוועדה לדון בהקלות לכיל, לעומת ההמלצות המקוריות שגיבשו. מקורבים לוועדה אמרו כי בשלב זה הוועדה בודקת את הנוסחאות לחישוב שיעורי התשואה של כיל, ויתכן שהבדיקה תניב הקלה כלשהי בנטל שיושת עליה. עם זאת, בוועדה ישנם לחצים למיתון משמעותי יותר של ההמלצות.

חברת טבע הגישה תביעות נגד החברות מומנטה סנדוז וד"ר רדי על הפרת שני פטנטים שרשמה על הגרסה החדשה לקופקסון, התרופה המקורית של טבע לטיפול בטרשת נפוצה, שניתנת במינון של 40 מיליגרם ובהזרקה 3 פעמים בחודש. פטנטים אלו מגנים על הגרסה החדשה של קופקסון עד 2030. מניית טבע עלתה ב-0.8%.

קבוצת דלק חתמה על הסכם למכירת אחזקותיה  בחברת רודשף בכ-900 מיליון שקל במזומן. כמו כן הקבוצה הודיעה כי קיבלה את התשלום השני על מכירת דלק אירופה בהיקף של כ-420 מיליון שקל שהיה צריך להיות משולם רק בשנה הבאה (תשלום ראשון בסכום זהה שולם לקבוצה בשבוע שעבר). בחודשים האחרונים השלימה הקבוצה סדרת מימושים מוצלחים בהיקף כולל של כ -4.2 מיליארד שקל אשר הניבו לקופתה  תזרים מזומנים של כ- 2.5 מיליארד שקל. מניית קבוצת דלק עלתה ב-0.8%.

בית ההשקעות מיטב דש וקבוצת הביטוח והפיננסים הפניקס סיכמו באחרונה עם חברת אפריקה ישראל להשקעות על מתן הלוואות פרטיות (מסוג טיילור מייד) בהיקף כולל של כ–40 מיליון יורו (כ–190 מיליון שקל) לחברת אפי אירופה. אפי היא חברה פרטית בבעלות מלאה של אפריקה ישראל לנכסים, המוחזקת ב–56% בידי החברה האם אפריקה ישראל. אפריקה עלתה ב-0.7%.

פרוקוגניה הודיעה היום כי חתמה על מזכר הבנות לרכישת 49% ממניות חברת אפקון א.ב. אנרגית רוח בע"מ מידי חברת א.א. בן-דב אנרגית רוח בע"מ, המחזיקה במלוא הזכויות בפרויקטים להקמת טורבינות רוח בסירין ובגלבוע לייצור אנרגיה בהיקף כולל של כ-21.25 מגה וואט. התמורה בעבור רכישת המניות הינה בין 10 מיליון שקל ל-20 מיליון שקל. הפרויקט ירכש לפי שיעור תשואה פנימי של 11.5% צמוד למדד. פרוקוגניה עלתה ב-7.5%.

קבוצת גוליבר אנרג'י, המחזיקה בשותפויות זרח וגינקו, ממשיכה להרחיב את פעילות החיפושים היבשתיים. כחודש לאחר שהגישה בקשה לקבלת רישיון "חתרורים", הסמוך לים המלח, החברה - בשליטתו של רמי קרמין - פנתה לממונה על הנפט במשרד האנרגיה במטרה לקבל גם את רישיון "שיטים", שבצפון מערב הנגב. הבקשה נעשית בשיתוף עם גיאומאג' 2003, וחברת קפיטל פוינט ומתבססת על טכנולוגיה לעיבוד ופיענוח של מידע סיסמי שפיתחה גיאומאג'. זרח עלתה ב-5.2%.

חודש אחד בלבד לאחר המינוי לתפקיד, מנכ"ל שותפות חיפושי הנפט גבעות עולם , יוסף זינגר, הודיע לדירקטוריון על התפטרותו בשל "חוסר יכולת לממש את תפקיד המנכ"ל". במכתב ששיגר ליו"ר שמואל בקר כותב זינגר כי "לשותפים (ב)שותף הכללי הסדרים בלתי אפשריים וסבוכים אשר מונעים את תפקודו, וכן מקשים על נושאים נוספים, מורכבים ועתירי סיכון כגון גיוס מקורות כספיים".  מניית גבעות ירדה ב-8.3%.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבהתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#