"כללי חשבונאות חייבו את כלל ביוטכנולוגיה להכיר ברווח העצום"

מקורב לחברה מסביר: "זה אכן לא היה נראה הגיוני לרשום רווח של 500 מיליון שקל ואחר כך, בשל סיכוי של 50% שהניסוי ייכשל למחוק אותו, אך לאחר דיונים רבים עם יועצים ומשרדי חשבון מובילים החברה הבינה כי אין ברירה"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"דירקטוריון כלל ביוטכנולוגיה לא היה מעוניין להכיר ברווח העצום של 500 מיליון שקל כשקיים סיכון של כ–50% שהחברה תידרש למחוק את אותו הרווח אם הניסוי לא יצליח, אך כללי החשבונאות של ה–IFRS חייבו אותו לעשות זאת" - כך מסר היום (ה') לTheMarker מקורב לחברה בתגובה להאשמות שהעלו רואי חשבון כי "הפשע הראשון של החברה החל ביום שבו שהכירה בדו"חות הרבעוניים ברווח של כ–523.5 מיליון שקל לפני מס כשבפועל מרבית הרווח מותנה באבני דרך".

"זמן רב לפני שכלל ביוטכנולוגיה השלימה את העסקה בחנה ההנהלה את הטיפול החשבונאי", אומר המקורב. "הבדיקה היתה אינטנסיבית מאוד, וכללה התייעצות עם משרד רואי החשבון המבקר PWC, כמו גם משרדים נוספים מובילים בשוק המקומי ובעולם".

עוד הוא מדגיש כי "לדירקטוריון אכן לא היה נראה הגיוני לרשום את הרווח העצום תחת הסכנה כי יש הסתברות של כ-50% שהניסוי יכול להיכשל. רואי החשבון של החברה פנו לרשות לניירות ערך וניהלו איתה דיון בנושא. הם התייעצו עם הפירמה הבינלאומית והמחלקה שמתמחה בתחום ובעסקות מהסוג הזה כמו גם עם כמה משרדים גדולים אחרים בשוק, וכולם טענו כי עסק מסוג זה שנמכר מחייב או תנו להכיר בדו"חות של הרבעון השני גם בנכס של התמורות הפיננסיות העתידיות".

ראובן קרופיק
ראובן קרופיק

כשבועיים לפני הדו"חות ראיתם כי הרוכשת, הייפריון, רואה שווי אחר לתמורות העתידיות, של כ–240 מיליון שקל? למה לא שיניתם את ההנחה שלכם?

"אנשים מהנהלת כלל ביוטכנולוגיה פנו להייפריון ושאלו אותם איך הם מבינים את ההסתברות של פוטנציאל השוק אחרת מההסתברויות שאותם כלל ביוטכנולוגיה רואה.הם מסרו בתגובה שאסור להם לדון עמנו בפרטים ולתת לנו מידע מעבר למידע שאותו הם נותנים למשקיעים שלהם. מבחינתם החוק האמריקאי אוסר על העברת המידע. לאחר התשובה הזאת, הנושא הובא שוב לדיון בדירקטוריון. שלוש פעמים שונות דנו בכל. מכיוון שלא היה מידע חדש, ההנהלה השתמשה באותו מודל כי בפועל העסקה לא השתנתה. ההערכה היתה כי הערכות של הייפריון לא משפיעות על המוצר. לא היתה יכולת לבצע הערכה אחרת.לכן הדירקטוריון בגלל התקנות של ה–IFRS החליט להכיר ברווח של 500 מיליון שקל ומצד שני נתן גילוי רחב לגבי הנתון של הייפריון, ולגבי כך שלחברה אין ידיעה למה הם רשמו אותו כך".

אתה לא חושב שעסקה מעין זאת חייבה את החברה להכיר רק במזומן של 15 מיליון שקל שאותו קיבלה ואת היתרה לרשום בדו"חות כחוב?

"ההגדרה של מכירת עסק מחייבת אותי להגיד למשקיעים מה אני מקבל בתמורה. לא היתה לחברה שום אפשרות חשבונאית אחרת. מי שחושב שהיו צריכים לכתוב זאת כחוב טועה ולא מכיר לעומק את כללי החשבונאות," אומר המקורב. "ברור שבדיעבד הדברים נראים שונה".

מה השתנה בעצם שהשווי של הנכס בתוך עשרים יום הפך מ–509 מיליון שקל לאפס?

"ההודעה לציבור כי החברה עומדת בדו"חות של הרבעון השלישי למחוק 506 מיליון שקל שבהם הכירה בדו"ח של הרבעון הראשון בגין מכירת חברת אנדרומדה ובניכוי המסים לרשום ירידת ערך של 465 מיליון שקל קשורה להודעה שפירסמה הייפרין בארה"ב. ההודעה שלהם הסבירה שאין בכוונתה להמשיך לפתח את התרופה לסכרת. מבחינת כלל ביוטכנולוגיה ההודעה אומרת כי כל התמורות העתידיות שהיתה אמורה לקבל מתאפסות לכן היא כעת מוחקת אותם".

האם בעקבות הרמאות שנמצאה עסקת אנדרומדה עומדת להתבטל?

"האירוע שדווח חמור אם באמת קרה. ביטול העסקה הוא דבר שולי לעומת העובדה כי החברה לא תפתח את מוצר תרופת הסכרת נעורים. זה החלק הבעייתי. השוק יכול להבין מהעובדה כי לא הפחיתו את 20 מיליון הדולר שהתקבל במזומן בכך שההנהלה חושבת שהעסקה לא מבוטלת. בסופו של יום הטענות של הייפריון הם לגבי עובדי אנדורמדה, וכלל ביוטכנולוגיה בודקת אם הם חייבים להעביר לה יותר מידע בנושא או לא. כרגע הם טוענים שלא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker