כלל ביוטכנולוגיה תמחק 465 מיליון שקל בעקבות עסקת אנדרומדה

החברה הציגה בדו"חות רווח של 369 מיליון שקל במקום הפסד של 30 מיליון שקל והגדילה את ההון העצמי ב-24% ל-2.09 מיליארד שקל

שלי אפלברג
שלי אפלברג

לאחר שרשמה רווח ענק של כ-509 מיליון שקל בגין מכירת אנדרומדה, שחלקו תלוי בהתקיימות אבני דרך שטרם התקיימו, הודיעה היום (ה') כלל ביוטכנולוגיה למשקיעים כי תמחק 506 מיליון שקל בהם הכירה בדו"חות של הרבעון השני של 2014 בגין מכירת חברת אנדרומדה. בפועל, בניכוי מסים תרשום החברה ירידת ערך של 465 מיליון שקל.

ההכרה ברווח בדו"חות בגין מכירת אנדרומדה סייעה לכלל ביוטכנולוגיה לעבור מהפסד של 30 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2014 לרווח של 369 מיליון שקל, ולהגדיל את ההון העצמי ב-24% ל-2.09 מיליארד שקל.

ההודעה לבורסה ולרשות לניירות ערך נמסרה לאחר שהחברה האמריקאית הייפריון אשר רכשה מכלל את חברת אנדרומדה באפריל האחרון, הודיעה כי היא מפסיקה את הפיתוח המסחרי בתרופת לסוכרת נעורים DiaPep277.

מטעמי זהירות מעריך דירקטוריון החברה שהתכנס לישיבת חירום כי כלל ביוטכנולוגיה לא תקבל את התמורה שנקבעה במסגרת ההסכם עם היפריון והוכרה בדו"חות האחרונים. לאור ההכרה המוקדמת ברווח שלא התרחשה בפועל, תיאלץ כעת כלל ביוטכנולוגיה להכיר בירידת ערך של מלוא יתרת התמורה בדו"חות של הרבעון השלישי.

ראובן קרופיק, מנכ"ל כלל ביוטכנולוגיה

הנהלת החברה הדגישה בהודעתה כי "בלתי אפשרי בשלב זה להעריך את מלוא המשמעות של הודעת היפריון. אין בהודעה זו בשביל להודות בטענות בקשר לאירועים שאירעו לטענת היפריון באנדרומדה".

ביום שני האחרון הודיעה הרוכשת הייפריון שהיא מסיימת את הפיתוח של תרופת הדגל של אנדרומדה Diapep277 לטיפול בסכרת נעורים, לאחר שחשפה ראיות לקנוניה שביצעו כמה מעובדיה של אנדרומדה עם חברה שעסקה בניתוח מידע סטיסטטי בניסויים קליניים. הייפריון טוענת שעובדיה של אנדרומדה קיבלו בניגוד לחוק את המידע בנוגע לניסוי הקליני והשתמשו בו לצורך מניפולציה של הניתוחים כדי לקבל תוצאות חיוביות.

בשיחת הוועידה שניהלו מנהלי הייפריון הם מסרו כי שורש ההטעיה והמניפולציה קשור לכך שבמהלך הניסויים "הוצאו" מן הניסוי 34 חולים, כאשר באותה העת הוצג כי הוצאת החולים נבעה מטעמים לגיטימיים וללא ידיעה של תוצאות הניסוי של אותם החולים. בדיעבד התחוור כי הוצאה זו של חולים בוססה על ידע של תוצאות הבדיקה של אותם החולים ונועדה להטות את תוצאות הניסוי באורח משמעותי. הכללתם מחדש של אותם 34 חולים שינתה באורח יסודי ומהותי את תוצאות הניסוי, כך שאפקט היעילות המוצג של התרופה נחלש משמעותית ומובהקותו הסטטיסטית התפוגגה.

בעסקת המכירה הועברה על ידי הרוכשת הייפריון תמורה מיידית של 20 מיליון דולר שכללה 12.2 מיליון דולר במזומן ו13- אלף מניות של הייפריון הנסחרת בנסד"ק בארה"ב, ששוויין 7.8 מיליון דולר ) - חלקה של כלל ביוטכנולוגיה באותה התמורה היה 27.3 מיליון שקל בלבד.

מעבר לכך נקבעו אבני דרך נוספות שבהתקיימותן אמורה הייתה החברה לקבל תשלומים נוספים. כך למשל כלל ביוטכנולוגיה היתה אמורה לקבל 145 מיליון דולר נוספים, אם תעמוד באבני דרך הנוגעות לפיתוח המוצר ורישומו בטירטוריות שונות. התשלום ראשון יהיה כאשר תאושר להגשה בקשת רישום ראשונה למוצר בארה"ב או באירופה, כאשר חלק החברה בסכום זה מסתכם בכ–72 מיליון דולר; כלל ביוטכנולוגיה אמורה לקבל תמורה נוספת של 405 מיליון דולר, כאשר המכירות השנתיות של המוצר בעולם יגיעו ל–450 מיליון דולר; חלקה של כלל ביוטכנולוגיה בסכום זה אמור להיות כ–397 מיליון דולר. תשלום נוסף מבוסס מכירות בשיעור של 10%–17%, וחלקה של כלל ביוטכנולוגיה בתשלום זה אמור להיות 98%.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker