החברה הקטנה משדרות שעושה עסקים גדולים עם ענקית הקמעונאות וולמארט

יצרנית מוצרי הפלסטיק, שבשליטת משפחת ברמלי, הציגה בשנים האחרונות צמיחה מסחררת כתוצאה מגידול במכירות ברשתות ענק, כמו טרגט, וול־מארט וקרפור ■ המנכ"ל סבור שהפריצה הגדולה נמצאת עדיין לפניה ■ באחרונה רכשה הפניקס 15% מברם ב-10 מיליון שקל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

יצרנית מוצרי הפלסטיק הקטנה משדרות ברם תעשיות צפויה לסיים את 2014 עם מחזור מכירות של 110 מיליון שקל – כמעט כפול מהיקפו ב–2010. ואולם, אם תשאלו את המנכ"ל אלי ברמלי, החברה נמצאת רגע לפני הפריצה הגדולה.

"אנחנו בעיצומו של תהליך צמיחה משמעותי, שנובע בעיקר מהחדירה לרשתות בינלאומיות ענקיות, כמו וול־מארט, טארגט והום דיפו. אנחנו עומדים בפני קפיצת מדרגה. זה קורה ממש בתקופה הזו וימשיך בשנה הבאה", מסביר ברמלי.

הצמיחה שעליה מדבר ברמלי מיוחסת בעיקר לתחום המוצרים לבית (כלי מטבח מפלסטיק, כלים לנשיאת מזון וכלי אחסון) בארה"ב ובאירופה, שצמח בעשרות אחוזים בשנים האחרונות. בין 2010 ל–2013 זינקו המכירות כמעט פי שלושה לכ–30 מיליון שקל. הצמיחה נבעה בעיקר משיתוף הפעולה עם וול־מארט, שהתאפשר לאחר שברם פתחה מחסן קדמי בארה"ב בתחילת 2013.

איך נוצר חיבור בין ענקית כמו וול מארט לבין מפעל קטן משדרות?

ברמלי: "לקח לנו שנים לבצע את החיבור. היינו צריכים לעשות פגישות רבות בארקנסו (מטה וול־מארט - ע"א). מה שהכניס אותנו לרשת היה העובדה שאנחנו מייצרים מוצרים ייחודים, השונים ממה שקיים בשוק. אילו ייצרנו מוצרים רגילים - הסיכוי שלנו להיכנס היה אפסי. כיום, הקשר שלנו עם וול־מארט הוא ברמה כזו שאנחנו יכולים להרים טלפון ולהגיע לפגישה בתוך שבועיים. הקשר התהדק עקב ההצלחה של המוצרים שלנו ברשתות".

אחד מהמוצרים החדשניים שפיתחה באחרונה ברם הוא תיק מזון תרמי ("לאנץ בוקס"). המוצר כולל אריזת פלסטיק למזון, המולבשת בתוך שרוול מיוחד השומר על טמפרטורת המזון. "המוצר משלב בין פלסטיק לבין חומרים נוספים. הוא יכול להתאים לארוחות בית ספר לילדים, אבל גם כדי לקחת אוכל לעבודה. בארה"ב יש כיום טרנד בריאותי, ולכן אנשים מעדיפים להביא את ארוחת הצהריים מהבית הרבה יותר מפעם. הנישה הזו הולכת ומתרחבת", ציין ברמלי.

הייצור כמעט לא 
נפגע בצוק איתן

מנכ"ל ברם תעשיות, אלי ברמלי

ברם תעשיות נשלטת בידי משפחת ברמלי (70%), שמעורבת בגלגולים שונים בתעשיית הפלסטיק בישראל יותר מ–50 שנה. החברה הוקמה ב–2004 ונסחרת בבורסה מאז 2005. מלבד תחום המוצרים לבית, החברה מייצרת אריזות תעשייתיות למזון (סלטים, בשרים ומחלבות) וכלים חד־פעמיים. עם לקוחותיה נמנות חצי חינם, טמפו, מחלבות גד, מעדני מיקי, יוחננוף, סלטי שמיר ויינות ביתן. החברה מעסיקה 150 עובדים בשלושה מפעלים - שניים מהם בשדרות ואחד בצרפת.

ברמלי מציין שמערך הייצור נפגע רק באופן חלקי מאירועי צוק איתן. לדבריו, מעבר לחוסר הנעימות של עבודה תחת אזעקות, המבצע השפיע בעיקר ברמה של חוסר כוח אדם. "80% מהעובדים הגיעו לעבודה בימי הלחימה, כך שהמשכנו לייצר באופן רציף. אנחנו נמצאים בשדרות כבר 14 שנה, כך שאנחנו מכירים את הסיפור. בתקופת הלחימה זה אמנם היה ביתר שאת, אך אנחנו מקווים שיצאנו לדרך חדשה עם תקופה ארוכה של שקט", הוסיף ברמלי.

מי שהחליטה להיכנס באחרונה להשקעה נרחבת בברם היא חברת הביטוח הפניקס. במאי רכשה חברת הביטוח כ–15% ממניות ברם מבעלי השליטה בהשקעה מצטברת של כ–10 מיליון שקל. מי שביצעו את ההשקעה בפועל היו קופות הגמל של הפניקס, הקופות המשתתפות ברווחים וכספי הנוסטרו. מניית ברם עלתה בשנה האחרונה ב–34%.

מה הפניקס מצאה בברם תעשיות?

"אני מעריך שהם זיהו את פוטנציאל הצמיחה שיש לחברה ואת האפשרות שהיא תהיה במקום אחר מבחינת המספרים בשנים הקרובות. אנחנו עובדים כיום עם רשתות ענק מסוג טריפל A, כך שהפוטנציאל שלנו הוא מאוד גדול. לפני ההשקעה, הפניקס ביקרו במפעל בשדרות, וניהלו אתנו שיחות. אני מניח שהם ראו את הפוטנציאל הקיים במוצרים הייחודים שלנו".

קופסאות אוכל מפלסטיק של ברםצילום: ברם תעשיות

למרות ההשקעה של הפניקס, מניית ברם סובלת מחוסר סחירות. מחזור המסחר הממוצע היומי הוא 9,000 שקל בלבד.

"זה המצב בבורסה כיום בישראל. קשה להתווכח עם המספרים. אני מקווה שככל שהחברה תגדל, מחזורי המסחר בבורסה יעלו בהתאם. אני מקווה שהתוצאות שנציג בהמשך השנה ובשנה הבאה יגרמו לכך שגופים נוספים יביעו עניין בכניסה לחברה – ואז גם הסחירות במניה תשתפר".

"גם המכירות באירופה יקפצו"

השיפור בתוצאות ברם בשנים האחרונות באים לידי ביטוי בדו"חותיה הכספיים. מלבד מחזור המכירות שכמעט הכפיל את עצמו בארבע השנים האחרונות, גם הרווח התפעולי גדל מ–1.5 מיליון שקל ב–2012 ל-8 מיליון שקל ב–2014 (סכום מוערך). הרווח התעפולי של החברה גדל במחצית הראשונה של 2014 פי שניים ביחס לתקופה המקבילה ב–2013.

גם ה–EBITDA (רווח תזרימי נקי) צמחה מ–5.1 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2013 ל–6.1 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2014. "השיפור נבע בעיקר מגידול בפעילות בשווקים השונים ומצמיחה במכירות, לצד השקעה בציוד חדשני שהביא להתייעלות בתהליכי היצור. במקביל הקטנו משמעותית את הוצאות המכירה וההנהלה", מסביר ברמלי.

למרוח השיפור, ברם לא הצליחה לתרגם את העלייה ברווח התפעולי לשורה התחתונה. הרווח הנקי של החברה הסתכם במחצית הראשונה של השנה ב–640 אלף שקל, בהמשך להפסד של 340 אלף שקל ב–2013. ברמלי מייחס את התוצאות החלשות לשינויים במפעל בצרפת: "לפני שלוש שנים המפעל עבר הסבה ממוצרים חד־פעמיים למוצרים לבית. הכניסה לתחום היתה כרוכה בעלויות גבוהות, שפגעו בתוצאות. אני מעריך שההפסד יקטן והרווחיות תשתפר ככל שהפעילות תגדל".

בקבוק שתייה של ברם

קצת לפני פרסום הדו"חות הכספיים מסרה ברם כי חתמה על הסכם להפצת קו המוצרים החדש לבית (קופסאות אחסון) בצרפת. בהסכם התחייב המפיץ כי במשך שלוש שנים הוא ירכוש מלייף פלסטיק מוצרים בשווי של 3 מיליון יורו. "באחרונה גם התחלנו לעבוד עם רשתות חדשות באירופה, שהפעילות עמן צפויה לגדול בצורה הדרגתית לאורך זמן. הרשתות האלו קונות את המוצרים של המפעל בצרפת, וחלק קטן מהמוצרים בארץ. זו פעילות שהולכת וגדלה", ציין ברמלי.

בהתאם לתחזיות שפירסמה לפני כמה חודשים, ברם צופה שה–EBITDA תסתכם השנה ב–15.5 מיליון שקל – גידול של 50% ביחס ל–2013. במקביל, החברה מעריכה שהכנסות יעלו מ–93 מיליון שקל ב–2013 ל–110 מיליון שקל ב–2014. השיפור בתוצאות מיוחס לעלייה במכירות בארה"ב לצד גידול במכירות לרשתות אירופיות, ובהן ADLI, Tesco ו–Carrefour.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker