רו"ח בכיר: "זה פשע להכיר ברווח של 500 
מיליון שקל שתלוי באבני דרך"

רו"ח בכיר בשוק ההון טוען שרשות ני"ע ומשרד רוה"ח PWC ייאלצו לתת את הדין על כך שנתנו לכלל ביוטכנולוגיה להכיר בדו"חותיה ברווח עתידי בגין מכירת אנדרומדה התלוי באבני דרך הנוגעות לפיתוח ומכירות התרופה לסוכרת

שלי אפלברג
שלי אפלברג

"גם אם תוצאות הניסוי בתרופה של אנדרומדה לטיפול בסוכרת זויפו, הפשע הראשון של כלל ביוטכנולוגיה החל ביום שבו הכירה בדו"חות הרבעונים ברווח של 523.5 מיליון שקל לפני מס, כאשר בפועל מרבית התמורה בעסקה למכירת אנדרומדה להייפריון היתה מותנית באבני דרך" - כך אמר אתמול ל–TheMarker רו"ח בכיר בשוק ההון.

רואה החשבון אמר את הדברים, לאחר שביום שני פורסם כי התעורר חשד לזיוף תוצאות הניסוי הקליני של אנדרומדה, שמכרה כלל ביוטכנולוגיה להייפריון האמריקאית. בעקבות החשד, קרסה מניית כלל ביוטכנולוגיה ביום שלישי ב–46%, ורשמה אתמול נפילה נוספת של 5.6%.

"אין מדובר בשערורייה הקשורה רק להנהלת החברה, אלא גם לפירמת רואי החשבון החתומה על הדו"חות PWC, ולרשות ניירות ערך שלא התנגדה לפנטזיה של החברה ואישרה לה להכיר בתמורה מותנית באבני דרך עתידיים ובניסוי שלא קיבל את אישור ה-FDA", הוסיף רואה החשבון. "בפועל חברה שמרנית היתה אמורה להכיר במכירה מעין זו רק ברווח של 15 מיליון שקל (לאחר קיזוזים, ש"א.); ברווח הנוסף של 509 מיליון שקל שתלוי באבני דרך בעתיד, אסור היה להכיר בדו"חות הנוכחיים".

ראובן קרופיק, מנכ"ל כלל ביוטכנולוגיה

ההכרה ברווח בדו"חות בגין מכירת אנדרומדה עזרה לכלל ביוטכנולוגיה לעבור מהפסד של 30 מיליון דולר במחצית הראשונה של 2014 לרווח של 369 מיליון שקל ולהגדיל את ההון העצמי ב–24% - ל–2.09 מיליארד שקל.

הדיווח על העסקה למכירת אנדרומדה בדו"חות כלל ביוטכנולוגיה לרבעון השני של 2014 מעלה תהיות. אף על פי שבחברה הסבירו כי בעסקה הועברה תמורה מיידית של 20 מיליון דולר (שכללה 12.2 מיליון דולר במזומן ו13- אלף מניות של הייפריון הנסחרת בנסד"ק בארה"ב, ששוויין 7.8 מיליון דולר ) - חלקה של כלל ביוטכנולוגיה באותה התמורה היה 27.3 מיליון שקל בלבד. בפועל כלל ביוטכנולוגיה רשמה בגין עסקה זו רווח של 523.5, על אף ששאר התמורות בעסקה היו תלויות בהתקיימות אבני דרך.

כך למשל כלל ביוטכנולוגיה היתה אמורה לקבל 145 מיליון דולר נוספים, אם תעמוד באבני דרך הנוגעות לפיתוח המוצר ורישומו בטירטוריות שונות. התשלום ראשון יהיה כאשר תאושר להגשה בקשת רישום ראשונה למוצר בארה"ב או באירופה, כאשר חלק החברה בסכום זה מסתכם בכ–72 מיליון דולר; יצוין כי אישור בקשת רישום ראשונה למוצר בארה"ב או באירופה הוא הליך ארוך, והגשת הבקשה אינה מבטיחה כי הרשויות הרגולטוריות באירופה ובארה"ב אכן יקבלו אותה.

כלל ביוטכנולוגיה אמורה לקבל תמורה נוספת של 405 מיליון דולר, כאשר המכירות השנתיות של המוצר בעולם יגיעו ל–450 מיליון דולר; חלקה של כלל ביוטכנולוגיה בסכום זה אמור להיות כ–397 מיליון דולר. תשלום נוסף מבוסס מכירות בשיעור של 10%–17%, וחלקה של כלל ביוטכנולוגיה בתשלום זה אמור להיות 98%.

פערים של 150% בהערכות השווי ההוגן

שאלה מהותית נוספת נוגעת לשווי ההוגן של העסקה. כלל ביוטכנולוגיה רשמה בדו"חותיה את השווי ההוגן של התמורה העתידית המותנית בסכום כולל של 509 מיליון שקל. בדו"חות הייפריון שפורסמו כשבועיים לפני פרסום הדו"חות של כלל ביוטכנולוגיה, הוערכה התמורה המותנית בסכום של 69 מיליון דולר (כ–240 מיליון שקל); ניתן להניח כי החלק של כלל ביוטכנולוגיה מסכום זה מגיע לכ–200 מיליון שקל).

כדי לפתור עבור המשקיעים את הדילמה הנוגעת לכך שבפועל בין שני הדו"חות קיימים פערים של 150% בשווי ההוגן לתמורה המותנית, רשמה כלל ביוטכנולוגיה הערה מוזרה: "לחברה אין מידע לגבי חלקה בתמורה המותנית האמורה או באשר לערכם של הפרמטרים העיקריים אשר שימשו את הרוכשת בקביעת תמורה זו". כלל ביוטכנולוגיה הסבירה כי הערכת השווי ההוגן שלה התבצעה על בסיס מודלים ששימשו את מעריך השווי וריאנס שביצע הערכת שווי לנכס של אנדרומדה וקבע שווי של 147.1 מיליון דולר.

"לא מובן איך רשות לניירות ערך לא פעלה, כאשר ראתה את הדיווח הזה", אמר הרו"ח הבכיר והפנה את תשומת הלב לפרשה שבה רשות ניירות ערך לא איפשרה לנטו מלינדה להכיר ברווח מעסקת המיזוג בין טיבון ויל אחזקות לוויליגר תעשיות. באותה פרשה הרשות הסבירה כי התנאים המתלים לעסקה מהותיים ונדרשים לצורך השלמתה; מדובר היה במתן אישור של רשות המסים, שלפי חוות הדעת של רשות ניירות ערך, אינו אישור טכני וכך גם האישור של הממונה על ההגבלים העסקיים שניתן לחברה רק לאחר המועד הרלוונטי לדו"חות הכספיים.

"אם במקרה של נטו היה כבר אישור של הממונה, והרשות לא איפשרה להכיר בעסקה בדו"ח, לא מובן איך כעת, כאשר בכלל עדיין אין כל אישור לבקשה מה-FDA, ניתן להכיר באבן הדרך הזאת של העסקה", אמר הבכיר. "איך רואי החשבון של החברה הסכימו לחתום על דו"חות שלא התבצעו לפי כללי הזהירות שלפיהם, על המוכר להכיר בהכנסה הכי פחותה, כאשר התמורה אינה ודאית, ובשעה שהוא מבחין כי הרוכשת מעריכה ב–53% פחות את השווי אותה רואה הנהלת החברה. אין ספק כי הרשות ורואי החשבון יצטרכו לתת את הדין עם מנהלי החברה בנושא".

ברשות ניירות ערך סירבו להגיב לשאלה אם אישרו מראש את ההכרה ברווח, ואם לא - מדוע אינה פועלת נגד החברה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker