מנכ"ל כלל ביוטכנולוגיה התייצב לשיחת ועידה נוקבת: "ספגנו אירוע טראומטי"

מנכ"ל כלל ביוטכנולוגיה, שמכרה את אנדרומדה להייפריון: "כל לבנה באנדרומה הונחה בעמל רב. הייפריון הביאה את מיטב אנשיה ועשתה בדיקת נאותות"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

 הדרמה סביב פרשת הזיוף של תוצאות הניסוי הקליני של חברת אנדרומדה, שהתפוצצה שלשום בערב, ממשיכה לעורר גלים בשוק ההון. אתמול חודש המסחר במניית החברה האם לשעבר של אנדרומדה, כלל ביוטכנולוגיה (כת"ב), לאחר ששלשום הופסק בה המסחר. כלל ביוטכנולוגיה צפויה כנראה למחוק את רווח ההון הגדול שרשמה בגין המכירה, ובהמשך היא עלולה גם לעמוד מול תביעה של הרוכשת, חברת הייפריון האמריקאית.

תגובת המשקיעים בשוק היתה חדה ואכזרית – קריסה של 45.6% במניית כת"ב. כתוצאה מהירידה החדה ירד שוויה של כלל ביוטכנולוגיה אתמול ל–590 מיליון שקל – פחות ממחצית הונה העצמי. החיתוך החד במחיר המניה מעיד כנראה שהמשקיעים צופים כי רווח ההון העצום שרשמה כת"ב בעקבות המכירה, 483 מיליון שקל, יימחק מדו"חותיה.

מנכ"ל כת"ב, ראובן קרופיק, נאלץ אתמול להתייצב לשיחת ועידה עם משקיעים, שביקשו לדעת מה בעצם קרה, מדוע טוענת הייפיריון כי הניסויים הקליניים בתרופת Diapep277 של אנדורמדה לטיפול בסוכרת נעורים זויפו, ואיך זה שמנהלי כת"ב לא היו ערים לזיוף כזה קודם לכן. התשובה השכיחה של קרופיק לרבות מהשאלות שניתכו עליו היתה: "אין לי מושג".

"זה לא יום קל לנו", אמר אתמול קרופיק, "אין לי פרטים נוספים לספר לכם. פרט לפרטים שאותם כבר מסרנו בדיווח כי כלל לא ידעתי על האירוע. בשביל כולם זה עניין של כסף. אצלנו זה לא רק כסף. זה בנפשנו. כל לבנה בחברה הזו הונחה בעמל רב".

הידיעה על הטענות לזיוף הניסוי בתרופה תפסה את קרופיק כששהה בארה"ב: "הופתעתי מאוד לשמוע על כך. כדי להגיב נכון לאירוע נידרש לקבל עוד נתונים. ההודעה של הייפריון נוקטת לשון מאוד חריפה לגבי הפעולות שביצעו כמה עובדים באנדרומדה. איננו יודעים באילו עובדים מדובר, או אם האירוע אכן התרחש בפועל. הדירקטוריון יתכנס מחר (היום, ש"א) לדון בהשלכות ההודעה. כת"ב תעשה את מלוא המאמץ ותגייס את כל הכוחות בשביל לצאת מהמשבר".

קרופיק הדגיש כי אנדרומדה ועובדיה כבר נמצאים תחת השליטה של הייפריון, ולכן אין בידיו מידע. הוא חזר ואמר כי מכירת אנדרומדה התבצעה לאחר בדיקת נאותות מקיפה שנערכה במשך כמה חודשים.

כת"ב קיבלה תמורת מכירת השליטה בחברה 20 מיליון דולר במזומן, והיתה אמורה לקבל בנוסף עד 550 מיליון דולר בהתאם להצלחה בניסויים ובשיווק התרופה.

יכולתם לעשות משהו אחרת?

קרופיק: "איני יודע מה יכולנו לעשות אחרת, כי אין לי ידיעה על הנסיבות ופרטי האירוע שפורטו שם. אנדרומדה היתה חברה בת שלנו, והפעלנו את סמכותנו כמו בכל חברה בה אנחנו מושקעים".

האם לדעתך האירוע יקרין לרעה על כלל פעילות כת"ב?

"האירוע התפרסם לפני 24 שעות. חוץ מטלפונים מעודדים לא שמעתי תגובות אחרות. זה האירוע הכי מטריד שחוויתי בקריירה הארוכה שלי. נטפל בו באותו היושר בו התנהלנו עד היום".

רונן כהן ממנורה: לאחר שתסיקו את המסקנות ותדעו מי העובדים האחראים, מה תהיה האחריות שלכם כלפינו המשקיעים?

"איני יודע מה אפשר לעשות בעקבות אירוע כזה. אבל אתם יכולים לסמוך על כך שאני אביא את הדברים על תיקונם בכל המישורים. התהליך הפלילי מורכב ורחוק מהניהול השוטף שאותו אני מכיר."

"ספגנו היום מכה קשה", אמר כהן ממנורה.

קרופיק: "גם אנחנו. נתנו אמון בטכנולוגיה ישראלית שנדדה לחו"ל והחזרנו אותה לארץ. ספגנו אירוע טראומטי. לפני שאנו שופכים את דם העובדים אנחנו צריכים לקבל עוד פרטים על האירוע. מלבד הפרטים שנמסרו בהודעה (של הייפריון) אין לי פרטים אחרים".

שוש אשכנזי מהראל פיננסים שאלה: "למה ההודעה של כת"ב התעכבה כל כך הרבה זמן? עד לסוף יום המסחר ביום שני?

קרופיק: "עד כמה שידוע לי, 10 דקות אחרי ההודעה של הייפריון היתה הפסקת מסחר ואחר כך הוצאנו הודעה. אני הייתי בפגישה עסקית אחרת, והאירוע תפס את כולם בהפתעה".

אנדרומדה הוחזקה בעבר גם בידי חברת טבע, אבל זמן קצר לפני שהיא נמכרה, מכרה טבע את זכויותיה בפרוייקט לכת"ב.

"מי ליווה את החברה בבדיקות הנאותות? טבע וכת"ב יחד?" שאלה אשכנזי

קרופיק: "בדיקות הנאותות נוהלו בידי הרוכשת, שהביאה את מיטב אנשיה ויועציה. זה נעשה מול הנהלת אנדרומדה".

סטיבן טפר ממגדל שוקי הון: "מהפרסום עולה כי מדובר בתקופה של ניסוי שלב 3 שהניתוח הראשון שלו התפרסם כבר בנובמבר 2011 והתוצאות הסופיות במאי 2012. זאת תקופה שבה אתם וטבע הייתם בדירקטוריון של אנדורמדה. האם הייתם תמימי דעים לגבי התוצאות שהוצגו לכם?"

"לא רק הדירקטוריון עבר על התוצאות, היו גם הרבה יועצים ואנליסטים חיצוניים. הדירקטוריון קיבל אותם ופרסם לציבור".

טפר: "אז למה שני הדירקטורים של טבע פרשו באותה התקופה הרבה לפני שטבע פרשה מהשותפות איתכם?"

"איני יודע. לדעתי, בתקופה הזאת טבע מינתה דירקטורים חדשים במקומם. לא ידוע לי שיש קשר כלשהו, ולו הרחוק ביותר, בין הרכב הדירקטוריון באנדרומדה לאירוע פלילי. לא ידוע לי שהיה כשל כלשהו, או קשר בין הרכב הדירקטוריון לתוצאות הקליניות של הניסוי".

טפר: "האם אתה יכול להסביר למה אף פעם טבע לא כתבה בפרסומים מטעמה שחור על גבי לבן שהתוצאות של הניסוי באנדרומדה חיוביות כמו שאתם כתבתם?"

"תצטרך לשאול את טבע. הייפריון עברה על כל המסמכים בבדיקת הנאותות".

משקיע פרטי: "למה הייפריון, למרות הכשל החמור, בחרה להמשיך בניסוי?"

"גם אצלי זה מעורר שאלות. אין לי מושג למה. בגוף ההודעה שלהם אכן היה משפט, כי לטובת האנושות, המדע והחולים הסוכרתיים, החברה תמשיך את הניסוי עד ינואר עם החולים שגויסו. מדובר בניסוי קודם, כי הניסוי שנגמר זה לא זה. בניסוי הזה אין עדיין תוצאות" .

משקיע פרטי: האם אתה שוקל לקחת אחריות אישית?

"אין לי עדיין מידע על האירוע, כשאדע אדאג לתקן מה שיידרש".

"האם האירוע הזה עלול להשפיע לרעה גם חברות אחרות של כת"ב. אולי להתייחסות שונה מצד ה–FDA בעתיד?"

"איני רואה מה ההקשר לחברות אחרות שפועלות עם שותפים אחרים במגוון עסוקים אחר ומנוהלות בידי אנשים וצוותים אחרים".

בשנתיים האחרונות היו שמועות בשוק כי הניסוי של אנדרומדה הצליח, אך ביצעו בו מניפולציה. ידעת על השמועות?

"לא שמעתי על זה. איני יכול להתנהל לפי שמועות. אני חייב להתנהל תחת מסמכים חתומים".

האם הייפריון יכולה לטעון כי קיבלה מצגים לא נכונים?

"ננתח את ההסכם ונקבל חוות דעת משפטית בעניין. איני יכול לגלות לכם פרטים בנוגע להסכם, כי אנחנו חתומים על מסמך סודיות. גם לא נפרסם פרטים בנוגע לכך".

האם כת"ב תצטרך להחזיר להייפריון את ה–20 מיליון דולר?

"איני יכול להיכנס לשאלות המשפטיות."

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker