האוצר נגד מינוי שריג למנכ"ל אליהו ביטוח; מקורבים לשריג: נפנה לביהמ"ש

דירקטוריון חברת הביטוח אליהו מינה למנכ"ל החברה את פרופ' עודד שריג, לשעבר הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון ■ האוצר: "בכוונת סלינגר להשתמש בסמכותה להתנגד למינוי" ■ ח"כ מיכאלי הגישה הצעת חוק להרחבת הצינון ל-5 שנים

אסא ששון
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אסא ששון
צבי זרחיה

דירקטוריון חברת הביטוח אליהו דיווח היום כי החליט על מינוי פרופ' עודד שריג, לשעבר הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, למנכ"ל החברה. בהודעה ציינה החברה, כי ההחלטה על המינוי נעשתה לאחר ששריג סיים את מלוא תקופת הצינון שלה הוא מחויב לפי החוק. שריג מונה לתפקיד במקום עופר אליהו, שפרש מהתפקיד עם מינויו כמנכ"ל מגדל חברה לביטוח.

אליהו חברה לביטוח היא חברה פרטית שבשליטת שלמה אליהו. החברה שולטת במגדל אחזקות ביטוח ופיננסים ובעוד כ–60 חברות וסוכנויות בתחומי הביטוח, הפיננסים והנדל"ן. במסגרת תפקידיו כמנכ"ל אליהו חברה לביטוח, יכהן שריג בדירקטוריונים של החברות העיקריות בקבוצת אליהו. כל תפקידיו של שריג ימולאו בכפוף לאישור המוסדות הרלוונטיים של החברות בקבוצה ובהתאם לאישורים רגולטוריים כנדרש.

שריג כיהן, בין השאר, כדקאן בית ספר אריסון למינהל עסקים במרכז הבינתחומי וכפרופ' למימון בבתי הספר היוקרתיים למינהל עסקים של אוניברסיטאות קולומביה, וורטון ותל אביב. במקביל לתפקידיו האקדמיים היה שריג חבר בדירקטוריונים ובוועדות השקעה בחברות פרטיות וציבוריות, חבר דירקטוריון הבורסה לניירות ערך, וכן יועץ בנושאי ניהול השקעות, ניהול פיננסי והערכת שווי נכסים וחברות. ב–2008 נענה שריג לבקשת שר האוצר אז, ד"ר יובל שטייניץ, והסכים לעזוב את השוק הפרטי והאקדמי לתקופה מוגבלת בשירות הציבורי, ולכהן כממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון באוצר. בתום תקופה של כ–3.5 שנים סיים פרופ' שריג את תפקידו בשירות הציבורי. שנת הצינון המלאה של שריג הסתיימה באוגוסט 2014.

עודד שריגצילום: מיכל פתאל

תחילה דובר כי שריג ימונה ליו"ר קבוצת מגדל במקומו של שלמה אליהו, שאמור לפרוש מתפקיד זה בהתאם לסיכום עם הממונה על הביטוח הנוכחית, דורית סלינגר, באפריל 2015. ואולם, מינוי זה זכה לביקורת רבה של סלינגר, משרד האוצר, שר האוצר עצמו, יאיר לפיד, שרת הבריאות, יעל גרמן, וכן בכירים נוספים במערכת הפוליטית.

בתגובה למינוי מסרו היום ממשרד האוצר: "אם תוגש בקשה למינוי שריג לנושא משרה במגדל או אליהו, בכוונת סלינגר להשתמש בסמכותה להתנגד למינוי, כאמור, בכפוף להליכים הקבועים בחוק. הממונה הודיעה הן לשריג והן לשלמה אליהו כי בכוונתה להתנגד למינוי".

מקורבים לשריג ציינו אתמול בעקבות תגובת סלינגר: "הממונה בחרה בפרשנות קיצונית לסמכויות שלה. אין בסיס משפטי לפסול את מינוי שריג, ובכוונתו לפעול בכל האמצעים כדי לאשר את המינוי כולל פניה לבית המשפט".

שריג אישר לאליהו לרכוש את מגדל

ההתנגדות של האוצר למינוי שריג באה בעקבות מעורבותו של הממונה על הביטוח לשעבר באישור שניתן לאליהו לרכוש את חברת הביטוח מגדל.

מקורות באוצר הוסיפו היום כי "המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אבי ליכט היה מעורב בבדיקת האישור של שלמה אליהו לקבל את השליטה במגדל. הבדיקה של משרד המשפטים באה לאחר שהתברר כי אליהו העביר המחאות בנקאיות לחו"ל, אך לא דיווח כנדרש". בעקבות כך נקנס אליהו ב-2.8 מיליון שקל ואילו המשטרה ציינה כי מדובר בהעברות כספים לגיטימיות. המקורבים באוצר ציינו עוד כי "שריג פעל בהתאם לסמכותו כמפקח למרות שהיו לא מעט התנגדויות לאישור העסקה בצמרת האוצר".

מקורביו של שריג ציינו כי "אכן בהתחלה היו התנגדויות, אך אז שריג פנה לליכט והפתרון שליכט הציע היה כי ייעשה לאליהו שימוע. את השאלות לשימוע חיבר שריג יחד עם ליכט. לאחר השימוע ליכט קיבל את כל התשובות ומאז לא היו יותר התנגדויות לעסקה".

"דוגמא מכוערת ליחסי הון-שלטון"

בתוך כך, לאחר מינויו של פרופ' עודד שריג, ח"כ מרב מיכאלי (עבודה) הגישה הצעת חוק חדשה לפיה תקופת צינון של מי שכיהן כנושא משרה בכירה בשירות הציבורי תוארך ל-5 שנים, בטרם יוכל להתמנות לתפקיד בשוק הפרטי אצל גופים שהיו תחת פיקוחו בתפקידו הציבורי. מיכאלי הסבירה כי "עודד שריג הוא ודאי אדם יקר והגון אבל זה לגמרי לא הגון ולא סביר שמי שעד לפני עשר דקות קבע למגדל מה מותר ומה אסור לה יעמוד עכשיו בראשה. לא הגון ולא סביר שמי שיודע בדיוק מה חושבים ויודעים היום בממשלה ובכנסת לגבי גוף מסחרי והענף שלו יקח את כל הידע הזה עכשיו לטובת הגוף המסחרי הזה".

לדבריה, "זה לא הגון ולא סביר שמי שצריך עכשיו לפקח על שריג ומגדל הם אלה שהיו כפופים לו עד לפני עשר דקות. לאזרחיות ואזרחי ישראל מגיעים גורמי מקצוע חפים ונקיים מאינטרסים, שידאגו אך ורק לאינטרסים שלהם, בלי חשש שמשהו אחר מניע אותם. גם אם עודד שריג יהיה צח כשלג בהתנהלותו, חובה לסתום לאלתר את הפרצה הזאת שקוראת לגנב".

היא הוסיפה כי "על מנת לתת מענה לתופעה, מוצע להרחיב את תקופת צינון הקיימת כיום בחוק העיקרי לתקופה של חמש שנים עבור מי שכיהן כנושא משרה בכירה כמפורט בתוספת לחוק המינויים, וכן עבור מי שכיהן כסגנו, מלהתמנות לתפקיד בשוק הפרטי אצל גופים שהיו תחת פיקוחו בתפקידו הציבורי. זאת על מנת למנוע ניגוד עניינים, לייעל  את תקינות המנהל הציבורי ולהבטיח את אמון הציבור במקבלי ההחלטות במגזר הציבורי".

עוד ציינה כי "מחקרים מראים כי הצורך לתת מענה לתופעת ה"דלת המסתובבת" הוביל ברחבי העולם לחקיקה נרחבת לרבות חקיקה פרטנית, שבמרכזה יצירת מנגנון של תקופת צינון. כך למשל, בארה"ב, המובילה בחקיקה פרטנית עבור משרות שונות בסולם הדירוג המנהלי, חל איסור מוחלט על נושא משרה שעזב את תפקידו בממשל האמריקני לייצג  בפני רשויות בנושאים פרטניים בהן היה מעורב באופן אישי ומהותי".

זהבה גלאון, יו"ר מרצ, מסרה בתגובה למינוי כי "ההחלטה למנות את עודד שריג למנכ"ל מגדל היא שערורייתית ומהווה דוגמא מכוערת ליחסי הון-שלטון ולשיטת היד-רוחצת-יד שהפכה למקובלת בין בכירי הרגולציה הכלכלית לבין בעלי ההון הגדולים במשק. קיים חשש חמור ששריג מונה בתמורה לכך שאישר בעבר את רכישת גרעין השליטה בחברה על-ידי שלמה אליהו, הבעלים של מגדל, וזאת אף על פי שהייתה לאישור זה התנגדות רבתי בקרב הציבור ובקרב גורמים במשרד האוצר ובבנק ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker