קומפיוג'ן מקווה ליהנות מהצלחת התרופה פורצת הדרך של מרק

זמן קצר לאחר האישור שקיבלה חברת מרק מה-FDA הוגשה נגדה תביעה של בריסטול מיירס סקוויב, שטענה כי Keytruda מפרה פטנט שרשמה ב-20 במאי ■ הצלחת בריסטול במלחמת הפטנטים על השימוש בנוגדנים ל–PD-1 עשויה להשפיע גם על קומפיוג'ן

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

חברת מרק האמריקאית קיבלה בסוף השבוע שעבר אישור FDA לשווק את התרופה Keytruda לטיפול בסרטן עור גרורתי (מלנומה) בחולים שלא הגיבו לטיפול תרופתי אחר (Yervoy של בריסטול מיירס סקוויב) ושלא ניתן לנתחם. התרופה אושרה בתהליך מקוצר, לאחר השלב הקליני הראשון בלבד, אחרי שהציגה תוצאות מרשימות בחולים שהגידול בגופם התקדם בעקבות טיפול בתרופות אחרות.

הגידול התכווץ בצורה מלאה או חלקית ב–24% מהמטופלים, וב–86% מהם התגובה לתרופה נמשכה 1.4–8.5 חודשים. Keytruda היא התרופה הראשונה שחוצה את קו המטרה במירוץ של חברות הפארמה הגדולות לנטרול החלבון PD-1, המשמש וסת של המערכת החיסונית, תוך נטרול פעילותה נגד התא הסרטני.

ענת כהן דייגצילום: דודו בכר

זמן קצר לאחר האישור שקיבלה מרק הוגשה נגדה תביעה של בריסטול מיירס סקוויב, שטענה כי Keytruda מפרה פטנט שרשמה ב–20 במאי על שיטת הטיפול בסרטן באמצעות שיתוק החלבון PD-1 והוא בסיס לתרופה שהיא עצמה מפתחת נגד מלנומה.

ענת כהן־דייג, מנכ"לית קומפיוג'ן, מעריכה שהצלחת בריסטול במלחמת הפטנטים על השימוש בנוגדנים ל–PD-1 עשויה להשפיע גם על קומפיוג'ן, משום שבידיה 11 חלבוני מטרה (Immuno Check Point) מקוריים שזיהתה, ובניגוד לתרופות מבוססות PD-1 לא יהיו מוגבלות. קומפיוג'ן מיסחרה שניים מהם לפי הסכם שנחתם עם חברת באייר באוגוסט 2013. כהן־דייג מודה שקומפיוג'ן צפויה להיתקל בקושי רב יותר לקבל אישור FDA בהשוואה למסלול המקוצר של מרק, משום שהביולוגיה של PD-1 כבר מוכרת בעוד טענת קומפיוג'ן שהחלבונים שזיהתה אכן ממלאים תפקיד חשוב בוויסות ובנטרול המערכת החיסונית - עדיין צריכה הוכחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker