שניב: המפעל חובר לגז, הרווחיות הוכפלה, הדירוג הועלה - והמניה זינקה ב-72%

מידרוג: "צמיחה במכירות, ירידה משמעותית במחיר התאית ומעבר לשימוש בגז הובילו לשיפור משמעותי ברווחיות" ■ במחצית הראשונה של 2014 הרוויחה שניב 6 מיליון שקל ■ המנכ"ל: "המוצרים שלנו מתאימים לאווירה החברתית של מודעות למחירים"

ערן אזרן
ערן אזרן

שנה לאחר חיבורו לתשתית ההולכה של הגז הטבעי, מפעל הנייר שניב ממשיך ליהנות מהתוצאות החיוביות של המהלך. חברת הדירוג מידרוג העלתה אמש (ד') את דירוגה של יצרנית הנייר מאופקים ברמה אחת, מ-Baa2 ל-Baa1 (דירוג בינוני), ושינתה את אופק הדירוג מ"חיובי" ל"יציב". מנייתה של שניב – שחייבת כ-70 מיליון שקל לבעלי האג"ח - עלתה מתחילת השנה ב-9.4%, ובשלוש השנים האחרונות הוסיפה כ-72%.

"העלאת הדירוג נתמכת בשיפור מהותי ברווחיותה של שניב ובתזרים מפעילות שוטפת", הסבירו האנליסטים אלעד ביטון וסיגל יששכר. "צמיחה במכירות מוצרים מוגמרים, ירידה משמעותית של 10% במחיר התאית (חומר הגלם לייצור נייר – ע"א) ומעבר לשימוש בגז הובילו לשיפור משמעותי ברווחיות". בין 2012 ל-2013 שיעור הרווח התפעולי של שניב הוכפל מ-4% ל-8%.

שניב, שנסחרת לפי שווי שוק של 133 מיליון שקל, הוקמה בשנות ה-80 ונסחרת בבורסת תל אביב החל מ-1995. בדומה למתחרה הגדולה נייר חדרה, שניב - שמנוהלת על ידי פסח ברנט (מנכ"ל), ואברהם ברנט (יו"ר) - מייצרת  מוצרים מוגמרים לצריכה ביתית (נייר טישו, נייר קרפ ונייר מגבת) ומוצרי נייר מוגמרים לשוק הקמעונאי ולשוק המוסדי. בעלי המניות הם משפחת ברנט (60%), שלום לקס (11.2%), קרן המנוף בראשית (13.6%) והציבור (15.2%).

במהלך שלוש השנים האחרונות הציגה שניב קצב צמיחה שנתי גבוה של 10%. הצמיחה החזקה נבעה בעיקר מגידול של 28% במכירות מוצרי הנייר המוגמרים, שקיזזה את הירידה במכירות נייר גולמי – שנמצאות בירידה מתמשכת. "הגידול נבע בעיקר מהגדלת נתח השוק של החברה בתחום נייר הטואלט, המהווה את עיקר מכירות המגזר, וכן מכניסה לקטגוריות מוצר חדשות בתחום הנייר לשימוש ביתי", הדגישו במדירוג. נתח השוק של החברה בשוק המוצרים המוגמרים מסתכם בכ-20%, וב-25% בשוק הנייר הגולמי.

את המחצית הראשונה של 2014 סיימה שניב ברווח נקי של 6 מיליון שקל (המיוחס לבעלי המניות), במחזור מכירות של 100 מיליון שקל, לעומת הפסד של 4.3 מיליון שקל, במחזור מכירות של 98 מיליון שקל, בתקופה המקבילה ב-2013. הרווח התפעולי כמעט שהוכפל והסתכם בכ-11.4 מיליון שקל. גם ב-EBITDA (רווח תפעולי תזרימי נקי) נרשמה צמיחה חזקה, מ-10 מיליון שקל במחצית המקבילה לכ-15 מיליון שקל.

"השיפור בתוצאות נובע בחלקו מהמעבר לשימוש בגז, ובחלקו מתהליכי התייעלות פנימיים", הסביר המנכ"ל ברנט, "התוצאות משתפרות, אך הן עדיין לא מה שהיינו רוצים לראות". ברנט הדגיש שהצמיחה במכירות בתחום המוצרים המוגמרים נובעת משינוי בהרגלי הצריכה של הישראלים. לדבריו, "מוצרי החברה, שמתאימים יותר לצרכן מבחינת המחיר והאיכות, הולמים את האווירה הציבורית של מודעות למחירים". עם זאת, ברנט מזהיר כי השוק נמצא בהאטה ביולי ובאוגוסט בגלל הלחימה בדרום ובגלל ההאטה בצריכה הפרטית. "השוק נהיה בעייתי יותר ויותר", הוא מדגיש.

לצד השיפור ברווחיות, שניב מנסה לקדם בימים אלה הקמה של תחנת כוח פרטית לייצור חשמל. ביולי חתמה שניב על הסכם עם חברת טלמניע להקמת המתקן בעלות של 21 מיליון שקל (.5 מיליון יורו). כ-80% מהסכום צפוי להגיע כמימון בנקאי. בנוסף נחתם הסכם תפעול לתקופה של 10 שנים, בעלות של כ-15 מיליון שקל. במקביל, שניב עידכנה את ההסכם מול השותפות בתמר להגדלת אספקת הגז למפעל בכ-6.9 מיליון BTU לתקופה של 15 שנים, ובתמורה כוללת של 150 מיליון שקל. הפעלת התחנה, שצפויה לפי החברה ביולי 2015, תחסוך לשניב עלויות חשמל וקיטור בסכומים משמעותיים.

צילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker