התכוף מקבוצת ברנד זכתה בבוררות בפרו; תשלים פרויקט של כ-40 מ' ש'

הפרויקט בפרו הוא זה שתרם לכניסתה של התכוף להסדר חוב לפני ארבע שנים ■ ברנד, שסיימה את המחצית הראשונה ברווח של 2.5 מיליון שקל, תצא בשבוע הקרוב להנפקת אג"ח ראשונה של כ-50 מיליון שקל ■ מניית ברנד עלתה בחמש השנים האחרונות ב-155%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

שלוש שנים לאחר שרכשו את השליטה (50%) בהתכוף, במסגרת הסדר נושים ובהשקעה כוללת של כ-20 מיליון שקל אורי עינן, גלעד הלוי וגלעד שביט - בעלי השליטה בקרן קדמה קפיטל המחזיקה בתכוף בעקיפין – יכולים להיות מרוצים. התכוף, שמייצרת רכבים ממוגנים וביטחוניים, דיווחה הבוקר (ד') כי בתום הליך ממושך של ארבע שנים זכתה בפסק בוררות בעניין פרויקט לאספקת רכבים ממוגנים למשטרת פרו בהיקף של כ-40 מיליון שקל (11 מיליון דולר).

פסק הבוררות נועל סאגה מתמשכת בת ארבע שנים: ב-2010, לאחר שחלק מהרכבים הממוגנים שייצרה התכוף הגיעו לפרו, המשטרה המקומית הודיעה באופן חד צדדי על כך שאינה מוכנה לקבלם, ושהיא מחלטת ערבויות בסך 4 מיליון דולר שהעמידה התכוף לפרויקט. חוב הלקוח עמד אז על כ-10 מיליון דולר. ב-2011 פנו הצדדים לבוררות משפטית, שהגיעה כעת לסיומה. התכוף ציינה כי מרבית ההכנסות בפרויקט צפויות להיזקף כרווח, מאחר שהרוב המכריע של ההוצאות כבר הוצא.

פסק הבוררות בפרו מצטרף להתאוששות המרשימה בצבר ההזמנות ובפעילותה של התכוף בשנה האחרונה, לצד המעבר לרווח ברבעון השני של 2014 עליו דווח לפני כשבוע. היקף ההזמנות של התכוף עד לחודש מאי האחרון הסתכם בכ-100 מיליון שקל. ההזמנות כוללות בין היתר, ייצור רכבי כיבוי למשרד לביטחון פנים, ייצור רכבים ממוגנים ורכבי פיזור הפגנות למדינה בדרום אמריקה וייצור כבאיות דואליות עבור מערכת הביטחון.

התכוף, שמנוהלת כיום על ידי הלוי (יו"ר) ואלון גוטל (מנכ"ל), נקלעה ב-2010 לקשיים חמורים, לאור ירידה לא מתוכננת במכירות – בעיקר לטורקיה ולפרו. כתוצאה מכך, החברה לא הצליחה לפרוע תשלומים לבעלי האג"ח, לבנקים ולספקים ונאלצה להיכנס להליך של הסדר חוב. בין היתר החברה הייתה חייבת כ-90 מיליון שקל לבנקים דיסקונט ואגוד, ועוד 70 מיליון שקל לקרן אוריגו ולמחזיקי האג"ח. יתרת החוב לבעלי האג"ח מסתכמת כיום ב-20 מיליון שקל.

קדמה קפיטל מחזיקה בהתכוף באמצעות ברנד תעשיות, הנסחרת בבורסה לפי שווי של כ-90 מיליון שקל. מחזקי מניות שני לצד ברנד הוא יהושוע אליאנס מאנגליה, המחזיק בהתכוף באמצעות Anglo-Peacock Nominees. "הזכייה בבוררות בפרו והשלמת הפרויקט הן צעד חשוב ומשמעותי של התכוף בדרך לשיקום מלא של", הדגיש הלוי. "ביטול הפרויקט בפרו הביא לקריסה של התכוף בזמנו – נותרה אדמה חרוכה, אך לאחר ארבע שנים של עבודה סיזיפית הצלחנו להציל את הפרויקט".

לקראת הנפקת אג"ח

מניית ברנד עלתה בחמש השנים האחרונות ב-155%, בהשוואה לעלייה של 48% במדד היחס, יתר 50. מלבד ייצור הרכבים הייעודיים, ברנד פועלת בתחום המתכת ובייצור תשתיות הולכה לגז. החברה נמנית על שלוש החברות הישראליות המובילות בתחום בישראל. קרן קדמה שרכשה את החברה ב-2008 ואילך בהשקעה מצטברת של כ-45 מיליון שקל.

בשבוע הקרוב ברנד נערכת לביצוע להנפקת אג"ח ראשונה בהיקף של כ-50 מיליון שקל (סדרה א'). כספי ההנפקה לקראת ההנפקה קיבלה ברנד דירוג BBB עם תחזית "יציבה" מ-S&P מעלות. את הרבעון השני של 2014 סיימה ברנד ברווח נקי של כ-1.6 מיליון שקל; את המחצית הראשונה סיימה ברווח של 2.5 מיליון שקל, בהשוואה להפסד של 5.1 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2013. נכון לסוף יוני יחס ההון העצמי למאזן מסתכם בכ-50.5%, ויחס חוב נטו ל-EBITDA (רווח תזרימי נקי) עומד על 1.06 (במונחים שנתיים, סולו). צבר ההזמנות של ברנד נכון לאוגוסט מסתכם בכ-130 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום