אקסלנס: "המשק נכנס להאטה חריפה. יש להוריד מסים כדי לעודד צריכה"

יניב חברון, הכלכלן הראשי באקסלנס: "קובעי המדיניות הכלכלית בישראל, משרד האוצר ובנק ישראל בעיקר, מנהלים מדיניות הפוכה 180 מעלות מזו הנדרשת"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"המשק נכנס להאטה חריפה. יש להוריד מסים כדי לעודד צריכה, ציפיות אינפלציה והשקעות, גם במחיר של העלאת הגירעון משמעותית במשך שנתיים", כך טוען היום יניב חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס.

"קובעי המדיניות הכלכלית בישראל, משרד האוצר ובנק ישראל בעיקר, מנהלים מדיניות הפוכה 180 מעלות מזו הנדרשת", קובע חברון ומדגיש כי הפגיעה באמינות של הממשלה תהיה מינורית אם המסים יופחתו, כי גם כך ישראל מתממנת בריבית שפל, אך התמיכה בצרכן ובמשק תהיה עצומ. "את הביקורת שלי על מדיניות הבנק המרכזי וגם של האוצר, לא חסכתי בשנה האחרונה. היא בעיקר מתייחסת להמשך מדיניות מוניטרית מרחיבה, תוך כדי ניפוח בועת נדל"ן והתעקשות לשמור על הגירעון ולא להשתמש במדיניות פיסקלית מרחיבה. גם על האוצר יש לי כמובן ביקורת והיא מתרכזת, כמו זו של רבים וטובים אחרים, בהתעקשות של שר האוצר על תוכנית מע"מ אפס, שהובילה בנתיים לקיפאון בשוק הנדל"ן".

חברון אינו אופטימי לגבי האפשרות שהמצב ישתנה בקרוב: "אם אני צריך להעריך את הסיכוי שקובעי המדיניות (האוצר ובנק ישראל) ינטשו את הקיבעון המחשבתי-מאקרו כלכלי אליו הורגלו בעשור האחרון, הייתי מעריך אותו כאפסי. הפגיעה בצרכן המקומי ובסקטור העסקי תימשך, בועת הנדל"ן תמשיך להתנפח וככל הנראה הנזקים עוד יתפחו לפני שיחליטו שם לנסות אחרת".

לדברי חברון, "בשבע השנים האחרונות עלות הדיור עלתה ב-70%-60% בעוד השכר עלה ב-20% בלבד. להערכתנו, עלויות הדיור גבוהות מאותם 25% שמציג הלמ"ס בסקר משקי בית משנת 2011, מה שאומר שהאינפלציה בסך הכל גבוהה יותר ב-7 השנים האחרונות מ-20% מההכנסה הפנויה, מה שגוזר שחיקה ריאלית של יותר מ-20% בהכנסה הפנויה בניכוי הוצאות דיור. חוק מע"מ אפס רק החמיר את הפגיעה בצמיחה, בהשקעות בנכסים קבועים ויוביל ככל הנראה להאצה מחודשת במחירי הדיור בתוך מספר חודשים. בבנק ישראל מנסים לפתור את המשבר עם עוד הורדות ריבית שככל הנראה רק יובילו להמשך עליית מחירי הדיור, אבל בהחלט לא ישפיעו על הצרכן. ישראל מצויה במלכודת הנזילות. בנוסף השפעתה של המדיניות המוניטרית המרחיבה אפסית בשיעורי ריבית אלו".

יניב חברוןצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker