אי.די.בי בודקת אפשרות להחלפת המנכ"ל ותפרסם תוכנית תגמול לבכירים

בעלי השליטה מרעיפים מחמאות על המנכ"ל חיים גבריאלי, אך הדירקטוריון החל באיתור מנכ"ל חדש ■ בין השאר הועלו השמות של דב קוטלר ומשה קפלינסקי ■ שכר המנכ"ל החדש ינוע סביב 120 אלף שקל בחודש ■ בן משה ואלשטיין מכחישים כי החלו לחפש מנכ"ל חדש

מיכאל רוכוורגר

בחודש הקרוב צפויה חברת אי.די.בי פיתוח, שבשליטת אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה, לפרסם את תוכנית התגמול של מנהליה. כפי שמסתמן, שכרו החודשי של המנכ"ל יהיה 120 אלף שקל, בדומה לשכרו של המנכ"ל הנוכחי, חיים גבריאלי. המנכ"ל גם יהיה זכאי למענקים שייגזרו מביצועי מניית אי.די.בי פיתוח ועמידת החברה בפירעון חובות. השכר השנתי צפוי להגיע לכ–3 מיליון שקל. הכוונה היא לאחד את המטות של אי.די.בי פיתוח והחברה הבת דסק"ש, שבה משמש כיום מישל דהן ממלא מקום המנכ"ל.

על אף שהיה יד ימינו והמנהל המזוהה ביותר עם בעל השליטה הקודם, נוחי דנקנר, גבריאלי זוכה לשבחים מהבעלים החדשים.

כך, בריאיון שהעניק בשבוע שעבר בן משה ל–TheMarker Week הוא סיפר כי גבריאלי הפתיע אותו לטובה, וציין כי הוא מתנהל בצורה מקצועית ובוגרת. אתמול, בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט", אמר אלשטיין: "העבודה שעושה גבריאלי בחודשים האחרונים היא בהחלט מרשימה. יש לנו תמיכה מלאה בהנהלה, וכל עסקה שרצינו עברה. איננו צריכים מנהלים נאמנים, אלא מקצועיים, שיתייחסו לאי.די.בי פיתוח בכבוד ויהפכו אותה לחברה מצליחה. אני אופטימי שזה מה שיקרה".

עם זאת, למרות המחמאות בעלי השליטה בוחנים במקביל חלופות למנהלים, ובין השאר הוזכרו שמות אפשריים, כמו דב קוטלר, מנכ"ל חברת כרטיסי אשראי ישראכרט, ומשה קפלינסקי, מנכ"ל נשר ולשעבר מנכ"ל בטר פלייס ישראל. ככל הידוע אין מועמד קונקרטי לתפקיד המנכ"ל, וגם לא נערכו שיחות רשמיות בעניין זה בין הבעלים לגבריאלי, שממשיך לנהל את אי.די.בי. גם לא בטוח שגבריאלי עצמו יהיה מעוניין להישאר לאורך זמן בתפקיד המנכ"ל.

אלשטיין ציין עוד: "אנחנו מתכננים להשקיע באי.די.בי פיתוח 500 מיליון שקל נוספים, שאנחנו מחויבים בשנה הבאה. ואולם, כנראה שנבצע זאת מוקדם מהמתוכנן אם החברה תצטרך". אלשטיין ובן משה סומכים על כך שבנוסף ל–500 מיליון שקל שיזרימו לאי.די.בי פיתוח בהנפקת זכויות, ציבור בעלי המניות יזרים 400 מיליון שקל - וכך תוכל החברה לצלוח את 2015. דירקטוריון אי.די.בי פיתוח סמך על כך שיקבל דיווידנד של 200 מיליון שקל מדסק"ש, אך בדקה ה–90 הוחלט לדחות את החלוקה.

צילום: עופר וקנין

כך או אחרת, מכיוון שזאת הזרמה גדולה מצד הציבור, אי.די.בי פיתוח כנראה תבצע את הנפקות זכויות בכמה פעימות. עד היום החברה עבדה בעיקר עם החתמים שעבדו בתקופת דנקנר, כמו כלל פיננסים חיתום שבשליטת צחי סולטן (שותף של אי.די.בי במודיעין חיפושי גז והנפט) ועם רוסאריו קפיטל, שהבעלים שלה ראובן אבלגון מקורב הן לדנקנר והן לאלשטיין.

כעת צפויה אי.די.בי פיתוח לערוך בתקופה הקרובה סבב פגישות עם חתמים נוספים. ייתכן שבעתיד יבוצעו גם מיחזורי חוב ו/או הנפקה של אג"ח להמרה.

כדי לקדם את הליך ההנפקה, החלו בן משה, גבריאלי והצוות של אלשטיין לערוך פגישות עם גהופים המוסדיים הגדולים בשוק כדי לפרוס בפניהם את תוכניתם האסטרטגית. כך, באחרונה התקיימה פגישה עם הצוות הניהולי של קבוצת הביטוח והפיננסים הראל, ובקרוב ייערכו פגישות עם גופים נוספים.

כשנשאל אלשטיין בוועידה על יחסיו עם בן משה הוא השיב: "אנחנו עובדים בכל העולם ובונים שותפויות לתקופות ארוכות. כפי שאני רואה את הדברים, מערכת היחסים עם בן משה רק החלה. איננו צריכים להיות להיות אחידים כדי לקבל החלטות, אבל אני מאמין שמערכת היחסים בינינו תשתפר עם הזמן. הדבר היחיד שמשותף עבורנו כיום זה הצלחת אי.די.בי". לאחר מכן עבר אלשטיין לעברית ואמר: "אנחנו פה כדי להישאר".

מוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין הכחישו אתמול שהם מחפשים כעת מנכ"ל חדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker