חבילת המימון שבנה סולטן לרכישת סאן טים: אג"ח להמרה ו-35 מ' ש' מקרן הליוס

פרוקוגניה השלימה אמש גיוס של 32 מיליון שקל באג"ח להמרה, בדרך להשלמת המיזוג עם החברה הסולארית סאן טים ■ בסך הכול תשקיע פרוקוגניה, בשליטת צחי סולטן וניר פלג, כ-60.5 מיליון שקל במיזוג ■ סולטן: "התוכנית היא להקים חברת אנרגיה משמעותית"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

לאחר שנכשלו בהבראת חברת הביו-מד פרוקוגניה, צחי סולטן וניר פלג רושמים אבן דרך משמעותית בדרך לחיים החדשים שלה כחברה סולארית. אמש (ב') השלימה פרוקוגניה גיוס אג"ח להמרה בהיקף של 32 מיליון שקל. כספי הגיוס ישמשו לרכישת מניותיה של החברה הסולארית סאן-טים גרופ הבורסאית, כחלק מעסקת מיזוג כוללת. כספי האג"ח מצטרפים להלוואה בהיקף של עד 35 מיליון שקל שתקבל פרוקוגניה מקרן הליוס. בסך הכול תשקיע פרוקוגניה כ-60.5 מיליון שקל בעסקת המיזוג, שלאחריה תיהפך סאן טים לחברה בת פרטית.

סאן טים, שעוסקת בייזום ותפעול פרויקטים לייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת, נשלטת כיום על ידי ח.מר (33%) שבבעלות חיים מר וקבוצת משקיעים הכוללת את עמוס לסקר (מנכ"ל חברת החשמל לשעבר) ורם בלינקוב (לשעבר הממונה על התקציבים). החברה מחזיקה במערכות סולאריות בהיקף של כ-10 מגה וואט, ובהן השדה הסולארי בתלמי יוסף. השדות שבבעלותה מייצרים הכנסות שנתיות של כ-19.5 מיליון שקל ולהם צבר הכנסות של כ-366 מיליון שקל ב-20 שנה הבאות.

במסגרת המיזוג, פרוקוגניה - היום שלד בורסאי חסר פעילות - תרכוש את כלל המניות של סאן טים. הרכישה כפופה עדיין לאישור האסיפה הכללית של סאן טים ואישור של משרד האנרגיה. המכשול העיקרי בדרך למיזוג היה סוגיית המימון: בתחילה תכננו סולטן ופלג ללוות אשראי מגופים מוסדיים לצורך מימון מחצית מהעסקה. ואולם, הגופים המוסדיים הסכימו להעניק לפורקוגניה הלוואת מזנין, בריבית גבוהה של 8%-9% ולתקופה ארוכה של 12 שנים.

צחי סולטן

במטרה להימנע מעלויות המימון הכבדות, סולטן רקח עסקה חלופית עם קרן הליוס, המשקיעה באנרגיות מתחדשות ומנוהלת על ידי נמרוד גור וארז גיסין. בעסקה נקבע כי פרוקוגניה תקבל מהקרן הלוואה של 10-35 מיליון שקל, שתומר באופן מיידי למניות בכורה בסאן טים. מניות הבכורה יאפשרו להליוס לקבל עדיפות בחלוקת דיווידנד, בהיקף שיגלם תשואה שנתית של 11% (העודפים, אם יהיו, יחולקו לפרוקוגניה). בפועל, חבילת המימון מהליוס אפשרה לסולטן "להעמיס" את עלויות המימון על הדיווידנים העתידיים מהפרויקטים הסולאריים. בהסכם עם הליוס אף נקבע כי פרוקוגניה תוכל לרכוש את חלקה של בסאן טים בשלבים: 50% מהאחזקה בחצי השנה הראשונה, 25% בשנה הרביעית ו-25% בשנה השמינית.

החלק השני במימון העסקה מבוסס על גיוס אג"ח להמרה. לאחר שיושלם המיזוג, פרוקוגניה צפויה להורות על המרה (כפויה) של מלוא איגרות החוב למניות, לפי שער המרה של 20 אגורות או לפי מחיר ממוצע של המניה ב-20 ימי המסחר האחרונים, בהנחה של 10%. המרה לפי שער של 20 אג' צפויה לייצר למחזיקי האג"ח תשואה "על הנייר" של כ-5.5%, שכן שער מניית פרוקוגניה עומד היום על 21.2 אג'.

סולטן ופלג פעילים כבר היום בתחום הסולארי. השניים מחזיקים ב-122 מערכות סולאריות בהיקף של 10 מגה וואט באמצעות חברה פרטית בשם סולג (ראשי התיבות של שמות המשפחה). "התחום הסולארי זהו תחום שאנחנו שולטים בו יחסית. התוכנית שלנו היא להקים חברה משמעותית בתחום האנרגיות המתחדשות - לא חברה אזוטרית", הסביר סולטן.

האם הציבור צריך לחשוש מכך שעסקות טובות ורווחיות יותר ינותבו לחברה הפרטית, בעוד שהמסוכנות יגיעו לציבוריות?

סולטן: "לפני ההחלטה על המיזוג, התחייבנו שכל פעילות האנרגיה הסולארית שלנו תיעשה מעתה רק דרך החברה הציבורית (פרוקוגניה). התחייבנו גם שאם נבחן עסקה מסוימת ונחליט שלא לקחת אותה - אז גם לא נבצע אותה דרך אף חברה אחרת שבבעלותנו. קיבלנו החלטה אסטרטגית שכל הפעילות בתחום תיעשה רק דרך החברה הציבורית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker