העליות בוול סטריט הקפיצו את הבורסה; ת"א 100 הוסיף 0.6%

מדד הבנקים התחזק ב-0.95% בהובלת מניית בנק לאומי שהתחזקה ב-1.35% ■ מניית פרוקוגניה צנחה ב-33% על רקע הנפקת אג"ח להמרה ■ מחזור המסחר עמד על 1.11 מיליארד שקל

דרור רייך
דרור רייך

המסחר בבורסה של תל אביב נסגר בעליות שערים, שנתמכו על ידי הפתיחה החיובית מוול סטריט והדיווחים על הפסקת אש קרובה בעזה. כמו כן , המסחר הושפע היום  מהחלטת בנק ישראל מאמש להוריד את הריבית במשק לשפל של 0.25%.

בתום המסחר, מדד ת"א 25  טיפס ב-0.4% ומדד ת"א 100 הוסיף 0.55% לערכו. מדד הנדל"ן 15 התחזק ב-1.3% ומדד הבנקים הוסיף ב-0.95% לערכו בהובלת מניית בנק לאומי שהתחזקה ב-1.35%. מחזור המסחר עמד על 1.11 מיליארד שקל.

בגזרת המניות - אוצר ההתישבות (אוהה) ריכזה את המחזור הגבוהה בבורסה וטיפסה ב-3.3%% לאחר שהבוקר נודע כי בנק לאומי מוכר את כל אחזקותיו בחברה.  מניית טבע נחלשה ב-1.6% ומנגד מניית רמי לוי זינקה ב-6.7%. מניית פרוקוגניה צנחה ב-33% על רקע הנפקת אג"ח להמרה.

בשוק הסולידי נרשמת מגמה חיובית, בעיקר בעקבות הורדת הריבית - מדדי התל בונד (20, 40, 60) מהחזקו בעד 0.3% והתל בונד השקלי הוסיף 0.26% לערכו. באיגרות החוב הממשלתיות נרשמה עלייה של 0.41% בשקליים ל-10 שנים והתשואה עליהם ירדה ל-2.5%. הצמודים שעומדים לפירעון בספטמבר 2023 זינקו ב-0.3% והתשואה עליהם ירדה ל-0.49%. 

מאקרו

יניב חברון ואביתר בן דוד, ממחלקת מחקר ואסטרטגיה של בית ההשקעות אקסלנס, ציינו הבוקר בנוגע להורדת הריבית לחודש אוגוסט: "בנק ישראל מפתיע חודש שני ברציפות. בבנק ישראל החליטו ללכת על כל הקופה ולהוריד את הריבית לרמה הנמוכה ביותר אי פעם. הגורמים המרכזיים שהביאו להחלטה היו ההידרדרות הנוספת בציפיות האינפלציה בחודש יולי וניסיון לספק רוח גבית נוספת לשער החליפין. נתוני הצמיחה המתונים שהתפרסמו ובעיקר החולשה בייצוא והמשך הלחימה בדרום רק הוסיפו להחלטה".

השניים הוסיפו: "בנקודה זו אנחנו חייבים להתערב ולחזור בשנית על מה שאמרנו כבר בחודש הקודם, "המשך הורדת הריבית לא תצליח לאושש את ציפיות האינפלציה". המשק סובל מהאטה בצריכה הפרטית שנגרמה עקב עלייה חדה במחירי הדיור ושכירויות, שינוי התנהגות צרכנים ופגיעה רציפה משך כמה שנים בסקטור העסקי. הפתרון לאושש את ציפיות האינפלציה בתרחיש של מלכודת נזילות היא מדיניות מוניטרית מרחיבה שכוללת הורדת מיסים כמובן – צעדים שלא יינקטו לאור העלייה הצפויה בגירעון". 

מעבר לים

המסחר בבורסות וול סטריט מתנהל בעליות שערים אחרי פרסום נתונים חיוביים בשוק הנדל"ן ונתוני הזמנות טובים מהמצופה. מדד הדאו ג'ונס עולה ב-0.2%; מדד S&P 500 עולה ב-0.15%; הנאסד"ק עולה שיעור קל של פחות מ-0.1%. 

מניות במרכז

מניותיה של חברת קייט פארמה, שהוקמה ומנוהלת על ידי פרופ' אריה בלדגרין, עלו אתמול ב-2.2%, זאת לאחר שהחברה דיווחה על הצלחה בניסוי קליני בשלב 1/2 בחולים שסובלים מסרטן דם מסוג Aggressive Non Hodgkin. תוצאות הניסוי במוצר המוביל של קייט פארמה, KTE-C19, העלו ש-12 מתוך 13 החולים שהשתתפו בניסוי חוו נסיגה מושלמת (8 מ-12) או חלקית (4 מ-12) של הגידול, כך ששיעור התגובה לטיפול היה 92%.

לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות של בנק לאומי המנוהלת על ידי ירון בלוך, מכרה הבוקר את מלוא אחזקתה בחברת אוצר ההתיישבות היהודית (אוה"ה), כ-8%, תמורת כ-54 מיליון שקל. בעקבות העסקה, הבנק ירשום רווח של כ-30 מיליון שקל. המניות נמכרו למספר גופים מוסדיים בהנחה של כ-3% לעומת מחיר המניה בפתיחת המסחר.

מדובר באחזקה ותיקה מאוד של בנק לאומי, ונכון להיום, חוץ מאחזקה במניות בנק לאומי ופעילות לא מהותית בתחום האנרגיה, לאוה"ה אין פעילות ממשית. מכירה זו מצטרפת לשורה של מימושים נוספים שביצעה לאומי פרטנרס בשנה וחצי האחרונות בהיקף של למעלה מ-1.3 מיליארד שקל.

אם לא יחולו עיכובים בלתי־צפויים, דיסקונט השקעות (דסק"ש) תפרסם מחר את תוצאותיה לרבעון השני של 2014. החברות־הבנות המהותיות של דסק"ש - שופרסל, סלקום ונכסים ובניין - כבר דיווחו על תוצאותיהן, ולפיכך, לא צפויות הפתעות בתוצאות החברה. עיקר הציפייה תתמקד אפוא בשאלה, אם דסק"ש תכריז על דיווידנד ראשון מאז אפריל 2011, או שהבעלים החדשים, אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה, יימנעו מחלוקתו.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker