דסק"ש מתקרבת לחלוקת דיווידנד 
ראשון בשלוש שנים - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

דסק"ש מתקרבת לחלוקת דיווידנד 
ראשון בשלוש שנים

בסוף יוני נהפכה יתרת הרווח הראויה לחלוקה של דסק"ש לחיובית - והגיעה 
ל–800 מיליון שקל ■ כעת החברה תוכל לחלק דיווידנדים שלא יפגעו בכושר החזר החוב ■ בשוק מעריכים שהחברה תכריז השנה על דיווידנד של 200 מיליון שקל

5תגובות

אם לא יחולו עיכובים בלתי־צפויים, דיסקונט השקעות (דסק"ש) תפרסם מחר את תוצאותיה לרבעון השני של 2014. החברות־הבנות המהותיות של דסק"ש - שופרסל, סלקום ונכסים ובניין - כבר דיווחו על תוצאותיהן, ולפיכך, לא צפויות הפתעות בתוצאות החברה. עיקר הציפייה תתמקד אפוא בשאלה, אם דסק"ש תכריז על דיווידנד ראשון מאז אפריל 2011, או שהבעלים החדשים, אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה, יימנעו מחלוקתו.

מבחינה פיננסית גרידא, אין מניעה שדסק"ש תחלק דיווידנד לבעלי המניות, מכיוון שהחברה עומדת במבחן הרווח. מי שזקוקה לדיווידנד בעיקר היא החברה־האם, אי.די.בי פיתוח (74.6%), המשוועת למזומנים. בתחילת 2015 יהיו בקופת המזומנים של אי.די.בי פיתוח כמה עשרות מיליוני שקלים, ובמשך השנה יהיה עליה לפרוע חובות לבעלי אג"ח ולבנקים בסכום של כמיליארד שקל.

סכומים אלה יכולים להגיע מכמה מקורות - דיווידנד מדסק"ש, דיווידנד מכלל ביטוח, מימוש נדל"ן בארה"ב (פרויקטים בלאס וגאס) והתחייבות של בן משה ואלשטיין להזרים הון של עד 500 מיליון שקל בהתאם לצורך. אפשרות נוספת שנראית רחוקה בשלב זה, היא מיחזור של חלק מהחוב בשוק האג"ח. החוב הכולל של אי.די.בי פיתוח מגיע לכ–3 מיליארד שקל לבעלי אג"ח וכ–1.1 מיליארד שקל לבנקים. מקור אפשרי נוסף הוא מכירת מניות של דסק"ש הנסחרת כיום בשווי של 2.4 מיליארד שקל.

מבחן יכולת חלוקת הרווח של דסק"ש נעשה בהתאם לתוצאות בשמונת הרבעונים האחרונים. בסוף הרבעון הראשון של 2014 היתה לדסק"ש יתרת רווח שלילית של 260 מיליון שקל לשמונה רבעונים בגלל התוצאות הגרועות של 2012, שנבעו בעיקר ממחיקות על האחזקה בקרדיט סוויס. ואולם, בסוף הרבעון השני התמונה אמורה להתהפך, ולדסק"ש תהיה יתרת רווח חיובית של 800–900 מיליון שקל. הרווח הסופי תלוי בהפחתה שתתבצע על האחזקה בשופרסל בגלל תוכנית ההתייעלות.

מוטי מילרוד

אנליסט אישי  בזק

מוגש בחסות המפרסם

אלשטיין ובן משה השקיעו עד כה יחדיו כ–1.2 מיליארד שקל באי.די.בי פיתוח, ולפיכך הרצון למשוך דיווידנדים מדסק"ש כדי להקטין את עול ההזרמות מובן. ואולם, רצון זה עלול להיתקל בהתנגדות חריפה מצד מחזיקי האג"ח של דסק"ש, החוששים עדיין מפני הידרדרות עסקית שתקשה על החזרת חוב בעתיד. חלוקת הדיווידנד תהיה תלויה, כנראה, במינון.

אם דסק"ש תכריז על דיווידנד יותר מ–150–200 מיליון שקל ל-2014, בעלי האג"ח יתקשו להתנגד; סכומים גבוהים יותר עלולים לגרור התנגדויות.

דיווידנדים מאלרון

בתוך כך, קיבלה דסק"ש חדשות טובות מהחברה הבת אלרון (50.32%), שדיווחה שלשום על חלוקת דיווידנד ב-22 בספטמבר בסכום של 110 מיליון דולר (כ–390 מיליון שקל). אחרי החלוקה תיוותר אלרון עם יתרת עודפים הניתנת לחלוקה כדיווידנד של כ–10 מיליון דולר.

דסק"ש תקבל בגין אחזקתה באלרון כ–195 מיליון שקל - סכום שיסייע לה להתמודד עם חובות של כ–4.85 מיליארד שקל (במונחי פארי) לבעלי האג"ח וכ–600 מיליון שקל לבנקים הפועלים ולאומי. בעלי המניות של אלרון מקרב הציבור (49.68%) יקבלו סכום דומה לזה של דסק"ש.

אלרון, המחזיקה בכמה חברות בתחומי הטכנולוגיה והמכשור רפואי, יכולה לחלק דיווידנד גבוה בשל העובדה שאין לה חובות מהותיים, ומכיוון שבקופתה הצטברו מזומנים בעקבות מכירת האחזקה בגיוון אימג'ינג, מפתחת גלולת המצלמה לאבחון בעיות במערכת העיכול. מניית אלרון עלתה אתמול ב–7%, והחברה נסחרת לפי שווי שוק של כ–930 מיליון שקל.

אלרון היא החברה היחידה מבין החברות־הבנות של דסק"ש שמחלקת דיווידנדים. קמעונית המזון שופרסל (כ–47%) שהודיעה באחרונה על תוכנית התייעלות וביצעה הפרשות גבוהות בדו"חותיה בעקבות זאת, אינה צפויה לחלק דיווידנדים ברבעונים הבאים. בשנים הטובות שלה חילקה שופרסל מדי שנה דיווידנדים בסכום של מאות מיליוני שקלים.

גם ספקית שירותי הסלולר סלקום (45%), שבעבר היתה ספקית דיווידנדים עיקרית, עדיין לא התייצבה לגמרי בעקבות התגברות התחרות בענף הסלולר. החברה מעוניינת להקטין את מנוף האשראי שלה ועצרה את תשלומי הדיווידנדים. הפעם האחרונה שבה סלקום חילקה דיווידנדים היתה ב–2012. במחצית הראשונה של 2014 רשמה סלקום רווח נקי של 193 מיליון שקל. חברת הנדל"ן המניב נכסים ובניין (כ–77%) לא חילקה דיווידנדים יותר משנה וגם היא פועלת להקטנת המינוף. יתרת הרווחים הראויה לחלוקה של נכסים ובניין הסתכמה בסוף יוני ב–92 מיליון שקל.

למרות המגבלות במשיכת דיווידנדים, מצבה הפיננסי של דסק"ש השתפר בעקבות המיזוג עם כור, מכירת גיוון אימג'ינג והארכת המח"מ (משך חיים ממוצע) של האג"ח. בקופת החברה ישנם מזומנים בסכום של כ–2 מיליארד שקל האמורים להספיק כדי לפרוע חובות, לפחות בשנתיים הבאות, ללא צורך במיחזור חוב, בהנחה שהכסף שבקופתה לא ינותב למטרות אחרות.

הקופה של דסק"ש עשויה לגדול בסכום מהותי, אם ההנפקה של חברת אדמה (לשעבר מכתשים אגן) בניו יורק תושלם בהצלחה. דסק"ש מחזיקה באמצעות כור באופציה על 40% מאדמה. בהנחה שאדמה תונפק לפי השווי המתוכנן של כ–3.5 מיליארד דולר, שווי האחזקה ברוטו של דסק"ש יהיה 1.4 מיליארד דולר. משווי זה יש להחסיר הלוואה של כ–1.1 מיליארד דולר (כולל הריבית שנצברה) שנטלה כור באוקטובר 2011 מ–EXIM BANK במסגרת עסקת רכישת השליטה באדמה על ידי כמצ'יינה. לפיכך, שווי האחזקה נטו יהיה כ–300 מיליון דולר (כ–1.06 מיליארד שקל) לעומת כ–596 מיליון שקל שלפיו משוערכת האופציה על אדמה בדו"חות דסק"ש בסוף מארס 2014.

מבנה ההנפקה של אדמה עדיין לא נקבע. סביר להניח שדסק"ש תשאף לממש לפחות חלק מהמניות של אדמה, שכן החל באוקטובר 2015 יהיה עליה לשאת בהוצאות מימון שנתיות שוטפות (5.5% בשנה) של כ–200 מיליון שקל בגין ההלוואה שאמורה להיפרע באוקטובר 2018.

דסק"ש נסחרת לפי שווי שוק של כ–2.4 מיליארד שקל, ואם מציבים במודל השווי הנכסי הנקי שלה (ה–NAV המודד את הפער בין שווי נכסים להיקף ההתחייבויות) שווי אחזקה של 300 מיליון דולר באדמה, התוצאה היא שדסק"ש נסחרת לפי שווי הדומה לזה שנגזר ממודל ה–NAV. המשמעות היא שהשוק כבר מתמחר את שווייה של אדמה בהתאם לשווי המתוכנן לה בהנפקה. ההון העצמי של החברה הסתכם בסוף מארס ב–2 מיליארד שקל.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#