יום ראשון חופש: דירקטוריון הבורסה תומך בקיום מסחר בין יום שני ליום שישי

כיום המסחר בתל אביב מתנהל בין יום ראשון ליום חמישי ■ בשל השבת, ביום שישי יהיה מסחר מקוצר ■ מרבית הסוחרים בשוק תומכים בשינוי ■ המתנגדים טוענים כי המהלך לא יגדיל את מחזורי המסחר ועלויות השינוי גדולות

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג

דירקטוריון הבורסה תומך בקידום שינוי ימי המסחר בבורסה בתל אביב - כך עולה ממסקנות הדיון שפורסמו היום (ב') למשקיעים. ביום חמישי האחרון דן דירקטוריון הבורסה בנושא שינוי ימי המסחר והתאמתם לימי המסחר המקובלים בעולם. המטרה היא שהמסחר בבורסה יתנהל בין יום שני לבין יום שישי (עד השעה 14:00 בשל כניסת השבת). במקום הימים בהם מתנהל המסחר כיום - ראשון עד חמישי.

כחלק מההחלטה הודיע הדירקטוריון כי הוא תומך במהלך, מתוך כוונה לבצעו, וביקש מסגל הבורסה לבצע את הבדיקות הדרושות מול חברי הבורסה וכן את התיקונים שידרשו בהנחיות ותקנון הבורסה. סגל הבורסה יפנה בימים הקרובים לחברי הבורסה, על מנת לבחון את השלכות המהלך בתחומים שונים, כגון זמני המסחר, שעות הפעילות של הסליקה, ההשפעה על שעות העבודה ומצבת כוח האדם, שינויים נדרשים במערכות המחשוב ועוד. במקביל לבחינות אלה, יסתיים איסוף הנתונים על השפעת שינוי שעות המסחר (שנכנסה לתוקפה לפני כשנה) וגם נתונים אלה יילקחו בחשבון.

התמיכה במעבר מימי המסחר הנוכחיים למסחר ביום שישי התבצעה לאחר שבחן דירקטוריון הבורסה את אפשרות השינוי מול הסוחרים בשוק. 76 חברי בורסה (הבנקים והחש"בים) ושחקני שוק רלוונטים התבקשו לענות על שאלון בנושא. ריכוז התשובות שהתקבלו העלה כי התמיכה למעבר לימי מסחר בימי שני עד שישי, במקום בימי ראשון עד חמישי, עולה על ההתנגדות למהלך - כאשר התמיכה גדולה יותר מגיעה מכיוון גורמי מסחר, שחקני שוק, חש"בים ובנקים זרים.

צילום: בלומברג

בין היתר, נשאלו החברים, האם הם חושבים שמחזור המסחר ביום שישי במניות ונגזרים יעלה על מחזור המסחר ביום ראשון ומה ההיערכות הנדרשת מבחינתם לבצע את השינוי, הן מבחינת עלות והן מבחינת מערכות. לטענת הפעילים הזרים, שתמכו במעבר, המעבר למסחר ביום שישי יסייע למחזורים בצורה ניכרת. גם הבנקים הישראלים תמכו בהנחה זו וטענו כי המסחר ביום ראשון כיום הוא חסר טעם. חלק מהתומכים הסבירו כי עבודה תקינה ונכונה של הבורסה המקומית תהיה פעילות יחד עם השווקים המובילים בעולם. חש"בים ובנקים זרים אחרים טענו כי משקיעים שאינם פעילים כיום בשוק הישראלי, בשל הבדלי ימי המסחר, יבואו לסחור בישראל.

המתנגדים לשינוי, בהם חשב"ים ישראלים, טענו כי יהיה מדובר באסון אם ביום עסקים רגיל בישראל לא תהיה בורסה. לטענתם, הגידול המיוחל מהשחקנים הזרים לא יפצה על אובדן פעילות פוטנציאלי בשוק, בפרט שביום שישי המסחר המקוצר לא יאפשר חפיפה מול השוק האמריקאי. עוד טענו כי ההיערכות דורשת התאמה מערכתית מורכבת ביותר ויקרה. לטענת חלק מהנשאלים, עדיף כי יתקיים מסחר רק בין יום שני לחמישי, במקום להוסיף את המסחר המיותר ביום שישי.

חלק מהסוחרים דרשו כי הבורסה בכלל תחזור לשעות המסחר הרגילות בין 10:00-16:30, שכן עד כה הוכח כי מחזורי המסחר לא גדלו עקב הארכת שעות המסחר. בשביל לבדוק האם תהיה קיימת בעיה מבחינת הציבור הדתי, הבורסה בדקה את שעות כניסת השבת במהלך שנת 2013-2014. מהבדיקה עלה כי ב-26 ימי שישי שאינם ערבי חג, נכנסה השבת בין 18:00-19:30 כאשר ב-16 ימי שישי מתוך 26 ימי השישי האמורים נכנסת השבת לאחר השעה 19:00.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker