כלל ביטוח קנתה את בניין מטה אוניברסיטת שיקגו

היקף העסקה: 400 מיליון שקל ■ מ–2013 ביצעה החברה השקעות בסך 2 מיליארד שקל בנדל"ן מניב, רובן בחו"ל ■ היקף תיק הנדל"ן שלה הוא 5.3 מיליארד שקל ■ החברה דיווחה אתמול על ירידה ברווח בעקבות הפרשה של 165 מיליון שקל בתיק ביטוח החיים

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

כלל ביטוח מקבוצת אי.די.בי ממשיכה להרחיב את ההשקעות הישירות בנדל"ן, בדומה לחברות ביטוח אחרות בישראל, כחלק מניסיונן להשיג תשואות גבוהות יותר לעמיתים. ואולם נדמה שכלל ביטוח נחושה יותר במהלכיה ומאיצה את השקעותיה בנדל"ן מניב, בעיקר בחו"ל.

כלל נעזרת לשם כך בשניים מיוצאי חברת ההשקעות בנדל"ן אפריקה ישראל: המנכ"ל איזי כהן, ותמיר קזז, שניהל בעבר את פעילותה של החברה הבת של אפריקה, אפי ארה"ב. לכהן יש ניסיון בנדל"ן מניב גם מתקופתו כמנכ"ל מגדל.

במסגרת התרחבות זו רכשה כלל מאוניברסיטת שיקגו את בניין המטה שלה תמורת 112 מיליון דולר (כ-400 מיליון שקל). הבניין ממוקם ברחוב הראשי בשכונת הייד פארק - שבה נמצא ביתו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה.

בניין אוניברסיטת שיקגו

זו עסקה מסוג Sell and Leaseback שבה אוניברסיטת שיקגו, המדורגת עשירית בעולם ובדירוג AA לפי S&P, תשכור מכלל ביטוח את הבניין לתקופה של 20 שנה תמורת דמי שכירות שנתיים של 6.7 מיליון דולר. בנייתו של הבניין הסתיימה ביולי 2013. יש בו 12 קומות והוא משתרע על פני 46 אלף מ"ר. לאוניברסיטה הוענקה אופציה להאריך את ההסכם ל-20 שנה נוספות - בסך הכל 40 שנה. כלל רכשה את הנכס ללא שותפים וללא מימון בנקאי.

העסקה הנוכחית מצטרפת לשורה של עסקות נדל"ן שביצעה כלל ביטוח מתחילת 2013 בהיקף כולל של כ-2 מיליארד שקל. מתוך סכום זה בוצעו עסקות נדל"ן בארה"ב בהיקף של כמיליארד שקל. לטובת הפעילות בארה"ב הקימה כלל לפני כשנה את החברה הבת Clal U.S. Management, והעמידה בראשה את קזז.

עסקות הנדל"ן העיקריות שביצעה כלל מתחילת 2013 הן אלו: במאי 2013 נרכשו על ידה 50% מקניון הדר בירושלים ו-100% מקניון נהריה מידי מליסרון תמורת כ-500 מיליון שקל; בנובמבר 2013 נרכש על ידה בניין משרדים בגלזגו, סקוטלנד, תמורת כ-250 מיליון שקל. בנוסף, בדצמבר 2013 רכשה החברה בארה"ב 49% מפרויקט מגורים הכולל 340 יחידות דיור בסטמפורד, קונטיקט, תמורת כ-220 מיליון שקל. במארס 2014 רכשה החברה 49% מפרויקט מגורים הכולל 100 יחידות דיור באדג'ווטר, ניו ג'רזי, תמורת כ-90 מיליון שקל.

דני נוה, יו"ר כלל ביטוח ואיזי כהן מנכ"ל החברהצילום: יוסי זליגר

העסקות החדשות שבוצעו מאז תחילת 2013, מהוות כ-40% מסך תיק הנדל"ן הנוכחי של כלל ביטוח, המגיע לכ-5.3 מיליארד שקל וכולל נכסים בישראל, בבריטניה ובארה"ב בהם מרכזים מסחריים ועשרות מבנים להשכרה בשטח של כחצי מיליון מ"ר. תיק הנדל"ן הנוכחי של כלל ביטוח מהווה כ-5.3% מהיקף הנכסים המנוהלים על ידי כנ"ף, זרוע ההשקעות והפיננסים של כלל ביטוח, המנוהלת על ידי שוקי בורנשטיין. היעד לטווח ארוך של כלל ביטוח הוא להגיע לתיק נדל"ן שיהווה 10% מהיקף הנכסים המנוהלים - כ-15 מיליארד שקל, עד פי שלושה מהיקף התיק כיום.

את פעילות הנדל"ן בכנ"ף מנהל אמיר שוסטק. "זכינו בעסקה זו לאחר תהליך ממושך ואנחנו בוחנים רכישות נוספות", אמר שוסטק, "בכוונתנו לבצע עסקות בישראל בתחום המשרדים והמסחר, בארה"ב בתחום ההשכרה למגורים ומשרדים, ובבריטניה בעיקר בתחום המשרדים". קזז הוסיף: ״מדובר בהשקעה אטרקטיבית בבניין חדש עם חוזה שכירות לזמן ארוך של 20 שנה לפחות. תחום המגורים להשכרה בארה"ב שאליו נכנסה החברה בעסקות האחרונות מאופיין ביציבות יחסית, בשיעורי תפוסה גבוהים ובעלייה בדמי השכירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker