תביעה: על תשובה להפסיק לכהן כדירקטור צללים בקבוצת דלק ובדלק אנרגיה - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תביעה: על תשובה להפסיק לכהן כדירקטור צללים בקבוצת דלק ובדלק אנרגיה

לטענת זלוטי, יש למנוע מתשובה גישה למסמכים חסויים לישיבות הדירקטוריון עד אשר ימנה עצמו לתפקיד רשמי, או שיאפשרו גישה למידע הסודי לכל בעלי המניות ■ עו"ד אבירם: "כל אדם הנושא ונותן מול קב' דלק יודע עובדה אחת פשוטה: מר יצחק תשובה, הוא השליט התאגידי של קבוצת דלק. איתו חותמים"

21תגובות

בקשה לצו הצהרתי, צו עשה ובקשה להסרת קיפוח הוגשה היום (ה') נגד קבוצת דלק וחברת הבת שבשליטתה דלק מערכות אנרגיה, כמו גם נגד בעל השליטה בהן יצחק תשובה. בכתב התביעה נדרש תשובה להפסיק לכהן כ"דירקטור צללים" בשתי החברות ולמנות את עצמו לתפקיד רשמי בחברות המתאים להשפעתו עליהן.

יש לציין כי מדובר בבקשה ייחודית שטרם הוגשה כמותה בישראל וזאת ללא כל תמיכה של רשות לניירות ערך אשר אולי הבחינה בעבר בבעייתיות אך לא נקטה בכל הליך.

בבקשה הנוכחית שהוגשה לבית המשפט המחוזי דורש עזריאל ז'ולטי, המיוצג על ידי עו"ד יצחק אבירם - כי בית המשפט ידרוש מתשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, להתמנות לתפקיד רשמי ניהולי בחברה ועד שיעשה זאת, יאסור על החברה לאפשר לו גישה מכל סוג שהוא למסמכי שתי החברות- קבוצת דלק וחברת דלק מערכות אנרגיה המחזיקות בפרויקט הגז של מאגר תמר לוויתן, מעבר לזכויות הגישה המוקנות לו כבעל מניות.

תומר אפלבאום

כמו כן דורש זלוטי מבית המשפט כי לא יתאפשר לתשובה להשתתף באסיפות, ישיבות או בוועדות שלהן ושל מנהליהן או ליטול חלק במשא ומתן מטעמן. דרישה נוספת היא שלא יתאפשר לו לקחת בעתיד כל חלק בניהולן השוטף וכי לא יפרסם בשמן, או לטובתן, או בעבורן דבר, והכל כל עוד הוא נמנע מלמנות את עצמו לתפקיד ניהולי ההולם את מעמדו ועשייתו בשתי החברות.

כחלק מהבקשה דורש זולטי כי תשובה יחתום על תצהיר המפרט את כל הפגישות שנערכו בינו לבין כל גורם שהוא בעסקי קבוצת דלק ודלק אנרגיה. זולטי מוסיף לדרישתו שיוגש תצהיר בו ימסרו הצדדים את כל המידע שנמסר לתשובה בשבע השנים האחרונות על ידי קבוצת דלק ודלק אנרגיה, ובכלל זה מסמכים מכל סוג שהוא, אשר לא ניתנו לכלל בעלי המניות.

בשביל למנוע מצב דומה בעתיד, דורש זולטי מבית המשפט לחייב את קבוצת דלק לנסח כללים בדבר דרך ניצול והקצאת הזדמנויות עסקיות בקבוצה, תוך התווית תחומי פעילות על פיהם תנוצלנה הזדמנויות עסקיות בין חברות הקבוצה. זולטי דורש שכללים אלו יאומצו בידי הדירקטוריונים של קבוצת דלק ויינתן עליהם דיווח למשקיעים.

אלבטרוס

בכתב התביעה מזכיר אבירם את תיקון 16 לחוק החברות, אשר "אסר על הבעלים לשמש כדירקטור צללים ־ דירקטור אשר משפיע ומנחה את חברי הדירקטוריון למרות אינו מכהן כדירקטור וחייב את הדירקטורים בהפעלת שיקול דעת עצמאי כמו גם חיזק את עצמאות ועדת הביקורת לרבות בכך שיו"ר הוועדה יהיה דח"צ, רוב חבריה יהיו בלתי תלויים."

לטענתו של אבירם, זלוטי מאמין כי תשובה שולט בפועל ומנהל את עסקי קבוצת דלק ודלק אנרגיה והוא יספק את הראיות על דוכן העדים. עוד מסביר אבירם כי בחינה עובדתית של התשובות אותן יתן תשובה לשאלה עם מי שוחח בנוגע לענייני החברה, התייעץ ונפגש תספק את מלוא העובדות הדרושות להוכחת התביעה כי תשובה, למרות שאינו דירקטור או מנכ"ל בשתי החברות, מנהל את עסקי החברה בפועל כמו גם נמצא פיזית בהם.

"כל אדם בארץ וכן כל אדם בעולם הנושא ונותן מול קבוצת דלק יודע עובדה אחת פשוטה: המשיב 1, מר יצחק תשובה, הוא השליט התאגידי והוא המנהל המוחלט של קבוצת דלק. איתו עושים עסקים. איתו נושאים ונותנים. איתו חותמים. ואיתו מצטלמים." מסביר אבירם לבית המשפט ומצרף תמונה לפתיחת המסחר במניות החברה בבורסה בה נמצא תשובה במרכז למרות שאין לו כל תפקיד רשמי בחברה לצד שלל דוגמות אחרות מעסקות אחרות. עוד מזכיר אבירם את הפסגה בה היה נוכח תשובה באוסטרליה, אליה הגיעה יחד עם ראשי השותפות בלוויתן להשלמת המו"מ עם חברת האנרגיה וודסייד.

בנוסף, אבירם מזכיר כי בתקשורת ציינו כי החתימה מול וודסייד עוכבה "על רקע מתיחות בין תשובה למנכ"ל וודסייד פיטר קולמן " ותוהה למה מתיחות בין איש שאין לו תפקיד רשמי בחברה משפיעה על המשא ומתן. עוד מלין אבירם על כך כי תשובה מצוטט בעיתונות בהענקת התחייבויות שונות אותן רשאי לתת רק יו"ר דירקטוריון החברה או המנכ"ל אשר מנהלים אותן בפועל ולא בעל השליטה בהן לו אין כל תפקיד.

בכירי דלק בבורסה: משנה למנכ"ל דלק קידוחים, יוסי גבורה, יו"ר דירקטוריון קבוצת דלק, גבי לסט, יו"ר דלק קידוחים ומנכ"ל אבנר, גדעון תדמור, מנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו, בעל השליטה, יצחק תשובה, מנכ"ל הבורסה, יוסי ביינארט ושי אדלר, יועץ פיננסי לדלק
ישראל מלובני

זולטי מאמין כי תשובה מגלם בעת ובעונה אחת את הגופים והארגונים בקבוצת דלק על כל בנותיה תוך שהוא מתהדר בכך שהוא אינו נושא שום משרה בתאגיד כולו, עוקף את כל דרגי הניהול ובפועל הוא מתפקד כדירקטור צללים מכריע באסיפות של התאגיד וקובע את דרכן של החברות. לשכתו ממוקמת בקומת ההנהלה של הקבוצה והוא פונה למועמדים פוטנציאלים לקבל משרות בארגון, מראיין אותם וכדומה כאשר כלל העובדים בארגון רואים את עצמם עובדים אצלו ועבורו. כאשר בכל הנוגע לניצול הזדמנויות עסקיות של הקבוצה, תשובה הוא למעשה המכריע אשר קובע כיצד ואיך תנוצל ההזדמנות. במצב זה לטענת זלוטי, טובת החברה מונחת רק בדרגה שנייה בקרב חברי ההנהלה והדירקטוריון אשר פועלים לטובת האינטרסים של תשובה.

אבירם גורס כי כל עוד זהו המצב וניתנת רק לתשובה את יכולת הגישה למסמכי הישיבות וכדומה, יש להורות על הסרת הקיפוח ולהשוות את התנאים: או למנוע מכולם מידע או לאפשר לכולם גישה לאותו המידע.

מקבוצת דלק נמסר בתגובה כי "קבוצת דלק טרם קיבלה את כתב התביעה באופן רשמי. אבל הטענות המועלות על פי תוכנן שהתקבל מהתקשורת הינן חסרות בסיס, קבוצת דלק פועלת על פי כל דין".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#