כלל ביוטכנולוגיה נערכת למכירת קיורטק לענקית פארמה בינלאומית

הערכת שווי שבוצעה לקיורטק חושפת שהסבירות לעסקה עלתה מ-33% ל-50% ■ יש פער של 78 מיליון דולר בין כלל ביוטכנולוגיה להייפריון בנוגע לשווי התמורות שתקבל כלל ממכירת אנדרומדה ■ שווי זה היה הגורם העיקרי לרווח של 440 מיליון שקל שרשמה כלל ביוטכנולוגיה ברבעון

יורם גביזון
יורם גביזון

יום לאחר שהשלימה את העסקה, שבה תשקיע ענקית התרופות השווייצית נוברטיס 35 מיליון דולר בחברה המוחזקת גמידה סל, נערכת כלל ביוטכנולוגיה לעסקה נוספת - כך עולה מהדו"ח הכספי לרבעון השני של 2014 שהחברה פירסמה שלשום.

כלל ביוטכנולוגיה ביצעה הפרשה של 34.7 מיליון שקל (16.3 מיליון שקל נטו) בגין ירידה ערך השקעתה של החברה הבת קיורטק (53%) בתרופת הדגל CT011. זאת, לפי הערכת שווי שביצעה חברת ואריאנס (Variance). כלכלני ואריאנס העלו, בעקבות שיחות שקיימו עם הנהלת קיורטק, את ההסתברות שהחברה תחתום על הסכם למסחור הטכנולוגיה שפיתחה, או שתיכנס לשיתוף פעולה, מ-33%, לפי הערכת השווי שבוצעה בסוף דצמבר 2013, ל-50%. היא גם העלתה את ההסתברות הכוללת שקיורטק תגיע למכירות מ- ל-27%. ואריאנס הורידה את שיעור התמלוגים שצפויה קיורטק לקבל, על פי הערכה, מחברת הפארמה שתרכוש את המוצר המוביל שלה, מ-20% ל-11%.

מנכ"ל כלל ביוטכנולוגיה, ראובן קרופיק

ואריאנס מציינת שההנחות של הנהלת קיורטק מבוססות על פעילות הפיתוח העסקי שביצעה בחודשים האחרונים, שכוללת מגעים עם חברות תרופות ומשקיעים פיננסיים. ההנהלה מעריכה כי מכיוון שתרופות בתחום הנוגדנים האנושיים נגד מחלת הסרטן מעוררות עניין רב בקרב חברות התרופות הגדולות, חברה שתיקח על עצמה למסחר את התרופה תצטרך להשקיע מאות מיליוני דולרים - כדי לזכות בנתח שוק משמעותי בניסויים קליניים בשלב השני למספר רב של מחלות. לכן, תציע לשלם לקיורטק תמלוגים נמוכים יותר מאשר העריכה הנהלת קיורטק בעבר.

קיורטק מפתחת תרופות לטיפול בסרטן, שפועלות באמצעות ויסות ועידות מערכת החיסון. המוצר המתקדם של קיורטק הוא CT011, שמשמש נוגדן לשני שווקים עיקריים: שוק הטיפול במחלות ממאירות של מערכת הדם ושוק הטיפולים בגידולים מוצקים. המוצר של קיורטק מיועד לחולי סרטן דם מסוג לימפומה DLBCL (שהיא לימפומה אגרסיבית) שעברו השתלת מח עצם עצמית. שוק זה אמור להגיע ל-8.4 מיליארד דולר ב-2019.

ההתוויה הנוספת של CT011 היא לימפומה מסוג FL, שהיא מחלה שמתאפיינת במחזורים של טיפול, נסיגה והישנות המחלה כעבור כמה שנים. ואריאנס העריכה את שווי המוצר על בסיס הנחות אלו ב-132 מיליון דולר, לעומת 142 מיליון דולר בעבודה הקודמת. היא העריכה שהעסקה בין קיורטק, כלל ביוטכנולוגיה וחברת הפארמה תיחתם ברבעון הרביעי של 2014, ושאישור השווק ל-CT011 יתקבל ברבעון הרביעי של 2020.

ג'ו חימנז, מנכ"ל נוברטיס צילום: רויטרס

כלל ביוטכנולוגיה דיווחה על רווח של 440 מיליון שקל ברבעון השני של 2014, בעיקר כתוצאה מרישום רווח הון של 524 מיליון שקל לפני מס מהעסקה שבה מכרה כלל ביוטכנולוגיה את הבעלות המלאה בחברת אנדרומדה (שמפתחת את התרופה DiaPeP277 לטיפול בסוכרת נעורים) לחברת הייפריון האמריקאית. זאת, על אף שהתמורה המיידית שקיבלה כלל ביוטכנולוגיה הסתכמה בתשלום של 12.5 מיליון דולר במזומן והקצאה של מניות הייפריון בשווי של 8 מיליון דולר.

רווח ההון שנזקף התבסס על ההערכה שביצעה ואריאנס לשווי ההוגן של התמורות העתידיות שתקבל כלל ביוטכנולוגיה, אם אנדרומדה תעמוד באמות מידה של רישום התרופה ומכירותיה. ואריאנס העריכה את שווי התמורות העתידיות ב-509 מיליון שקל, כלומר 147 מיליון דולר. ואולם, כפי שחושפים הדו"חות הכספיים של הייפריון שפורסמו לפני שבועיים, וכפי שוואריאנס מציינת, הייפריון עצמה מעריכה את שווי התמורות העתידיות ב-69 מיליון דולר בלבד. עובדה זו מעמידה באור בעייתי מעט את רווח ההון העצום שנרשם ברבעון הנוכחי.

ניתוח רגישות שצירפה ואריאנס להערכת התמורה העתידית שתקבל כלל ביוטכנולוגיה, מגלה ששווי התמורות העתידיות יירד ל-73 מיליון דולר במקרה שעלות הטיפול השנתית לחולה לא תהיה 6,000 דולר, כפי שהונח בתרחיש המרכזי שהתבסס על הנחותיה של הנהלת אנדרומדה, אלא 3,000 דולר. השווי של התמורות העתידיות שתקבל כלל ביוטכנולוגיה יירד ל-63 מיליון דולר, אם אחוז החולים שיטופל מקבוצת החולים הפוטנציאליים לא יהיה 50%, כפי שהונח בעבודה, אלא 20%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker