מפרשן צבאי לחברה לישראל: יואב גלנט מועמד לתפקיד יו"ר צים

אלוף במיל' גלנט היה מועמד לרמטכ"ל ■ החברה לישראל, המחזיקה ב-32% מצים, תצטרך לקבל את הסכמת בעלי האג"ח, הבנקים ובעלי המספנות

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים29
יורם גביזון

החברה לישראל, בניהולו של ניר גלעד, פנתה לאחרונה לאלוף במיל' יואב גלנט בהצעה להתמנות ליו"ר הבא של חברת צים. לשם כך תידרש החברה לישראל, שמחזיקה ב–32% ממניותיה של צים, לקבל את הסכמת בעלי איגרות החוב, הבנקים ובעלי המספנות, שהמירו חוב של 1.4 מיליארד דולר ל–68% ממניותיה של צים.

על פי מניית הזהב שהמדינה מחזיקה בצים, על יו"ר החברה להיות ישראלי. על פי תקנונה של צים החדשה, יו"ר החברה יתמנה בהסכמה של רוב מקרב 8 חברי דירקטוריון החברה, שבו יש לחברה לישראל שני נציגים - רפי דניאלי המנכ"ל הפורש, וד"ר יואב זבה. תהליך הבחירה של מועמדים לתפקיד היו"ר מנוהל על ידי ועדת איתור של דירקטוריון צים ששכרה את שירותיה של חברת השמת הבכירים בגישה שונה.

גלנט היה מועמד ב-2010 לרמטכ"ל, תפקיד לו התמנה בסופו של דבר בני גנץ, לאחר שגלנט הסתבך בפרשה של שימוש חורג בשטח ציבורי פתוח הגובל בנחלתו במושב עמיקם ומבקר המדינה קבע שחתם על תצהירים כוזבים. פרשה זו הובילה לביטול המינוי בפברואר 2011 על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, אהוד ברק. גלנט (56) היה מפקד שייטת 13, מפקד אוגדת, עזה מפקד עוצבת עידן והמזכיר הצבאי של ראש הממשלה אריאל שרון. בתפקידו האחרון היה מפקד פיקוד דרום, ופיקד על מבצע עופרת יצוקה. בתקופתו נחטף גלעד שליט.

יואב גלנט, הערבצילום: ניר כפרי

לאחר שחרורו מונה גלנט, המחזיק בתואר ראשון בהצטיינות בכלכלה ובמינהל עסקים מאוניברסיטת חיפה, למנכ"ל חברת חיפושי הנפט והגז הטבעי נמקס שבשליטת בני שטינמץ. גלנט פרש מתפקיד זה יוני 2014.

נראה שתפקיד יו"ר צים הוצע לגלנט בשל הרקע הביטחוני שלו והיכרותו העמוקה עם המגזר הציבורי ומקבלי ההחלטות. רקע זה עשוי להיות רלוונטי כאשר יידונו נושאים כמו יחסי צים והמדינה בהקשר של מכירה אפשרית של מניות החברה לישראל בצים, ונושאים אחרים הקשורים בהתחייבויות של צים הנגזרות מתנאי מניית הזהב. גלנט הוא גם בעל ניסיון רב במצולות ובמעמקים, הסביבה שבה בילתה צים את שנותיה האחרונות כאשר נקלעה לשני הסדרי חוב בתוך פחות מ–5 שנים.

קודם לגלנט ביקשה החברה לישראל למנות לתפקיד היו"ר את רפי דניאלי, שמכהן כמנכ"ל חברת צים ועומד לפרוש. ואולם, המשקיעים המוסדיים התנגדו בטענה שלא ייתכן שהחברה לישראל, שאיבדה את השליטה בחברה, תוסיף להיות בעלת השפעה מכרעת על ניהולה השוטף באמצעות מינוי דניאלי, והציעו לתפקיד את אמנון דיק, לשעבר מנכ"ל עלית אינטרנשיונל, בזק והשותף הישראלי במירס.

החברה לישראל הכחישה את קיומה של פגישה בין ניר גלעד לגלנט וציינה כי תהליך הבחירה ביו"ר נעשה על ידי ועדת האיתור של דירקטוריון צים. יואב גלנט סירב להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker