הבורסה בת"א נסגרה בירידות קלות במחזור זעום של 325 מיליון שקל - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הבורסה בת"א נסגרה בירידות קלות במחזור זעום של 325 מיליון שקל

ת"א 25 ירד ב-0.2% ות"א 100 ירד ב-0.3% ■ בנק אגוד: "הפחתת הריבית של בנק ישראל לא עזרה"

6תגובות

המסחר בבורסה בתל אביב נסגר היום בירידות שערים קלות על רקע המשך מבצע "צוק איתן" בעזה, הסגירה החיובית בארה"ב בסוף השבוע ועונת הדו"חות הכספיים לרבעון השני של 2014.

מדד ת"א 25 ירד ב-0.2% ל- 1383.26 נקודות לאחר שירד בשבוע שעבר ב-0.45% ומתחילת השנה עלה ב-4.3%; מדד ת"א 100 השיל 0.3% מערכו ל-1232.76 נקודות, לאחר שירד בשבוע שעבר ב-0.7% ומתחילת השנה עלה ב-2.4%; מדד הבנקים החסיר 0.17% מערכו לאחר שעלה בשבוע שעבר ב-0.3% ומתחילת השנה ירד ב-1.6%.

מדד נדל"ן 15 ירד ב-0.25% , לאחר שירד בשבוע שעבר ב-0.3% ומתחילת השנה החסיר 0.8%. מדד התקשורת הוסיף 0.25% לאחר שעלה בשבוע שעבר ב-1.3% ומתחילת השנה הוסיף לערכו 5.8%; מדד הביומד עלה ב-0.3% לאחר שהחסיר 3% מערכו בשבוע שעבר ומתחילת השנה נחתך ב-20.1%. מחזור המסחר במניות היה מאוד דליל והסתכם ב-325 מיליון שקל.

בגזרת איגרות החוב, מדדי התל בונד (20, 40, 60) נסחרו בעליות של עד 0.07%. איגרת חוב ממשלתית מסוג שחר ל-10 שנים שמועד פדיונה 2024 עלתה ב-0.19% והתשואה עליה ירדה ל-2.7%. איגרת חוב ממשלתית צמודת מדד מסוג גליל שמועד פדיונה ספטמבר 2023 עלתה ב-0.15% והתשואה עליה ירדה ל-0.65%.

מנתונים אותם אסף בית ההשקעות מיטב דש עולה כי תעשיית קרנות הנאמנות פתחה את חודש אוגוסט עם גיוסים של כ-240 מיליון שקל - גיוס של כ-470 מיליון שקל בקרנות המסורתיות לצד פדיונות של כ-230 מיליון שקל בקרנות הכספיות. קרנות אג"ח כללי ואג"ח מדינה רשמו יחד גיוס של 570 מיליון שקל, קצב גיוס זהה לשבוע שסגר את חודש יולי. מנגד, במיטב שמו לב כי המשקיעים הורידו חשיפה למניות. המימושים שנרשמו בשבוע החולף במדדי המניות באירופה ובארה"ב התבטאו בפדיונות של כ-70 מיליון שקל בקרנות המנייתיות. הקרנות המחקות גייסו השבוע כ-220 מיליון שקל. הגיוסים הבולטים היו של קרנות מחקות על מדדי איגרות החוב הממשלתיות עם 120 מיליון שקל, וקרנות מחקות על מדדי אג"ח שקליות עם 70 מיליון שקל. 

יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון צופים כי גברו הסיכויים להורדת ריבית נוספת עד סוף השנה על רקע אינפלציה אפסית והאטה בפעילות הכלכלית. לטענתם, כבר לפני המלחמה הנתונים הכלכליים הצביעו על התמתנות בצריכה וקיפאון במשרות השכיר לצד חולשה בגביית מסים על ידי המדינה. כאשר לאור מבצע צוק איתן בעזה האוצר ישתדל להגדיל את הוצאות הממשלה (ביטחון, פיצויים) כבר השנה כדי להוריד את הלחץ מתקציב 2015".

דודי רזניק, מנהל מחקר אג"ח בלאומי שוקי הון הדגיש כי מגמת ההאטה במשק מגיעה גם לשוק העבודה כאשר ניכרת עלייה בשיעור האבטלה תוך ירידה בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה העיקרי במשק. שוק הדיור סובל מקיפאון ומרמת חוסר וודאות קיצונית שבאים לידי ביטוי גם בירידה משמעותית בהתחלות הבנייה. לכשתסתיים סאגת הפטור ממע"מ השוק צפוי לסבול מחוסר היצע משמעותי. במקביל, תהיה עלייה בביקוש מצד זכאי התכנית, כך שבטווח הראשוני של יישום התכנית עלולים להתעורר דווקא לחצים לעליית מחירי הדירות.

לדברי רזניק, בחודש יוני נמשך זרם כניסת מט"ח לארץ בעיקר על ידי השקעות ישירות במשק. כאשר בחודש יולי עלה בנק ישראל מדרגה בהיקף ההתערבות במסחר במט"ח כשקנה סכום גדול של 1.4 מיליארד דולר. לדעתו, המשך מגמת פיחות השקל, ככל שתתרחש, צפויה לפתוח מחדש את פערי התשואות מול אג"ח ממשלת ארה"ב שלתיסוף המתמשך, והשפעתו על הציפיות,  היה חלק מרכזי בירידתם. עוד הוא מדגיש כי עליית המתח הגיאופוליטי בעיראק, אוקראינה ובאזורינו שולחת את תשואות איגרות החוב הממשלתיות הארוכות במדינות המפותחות בעולם לשפל.

מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלומות ספרינט ציינה כי "מדיווח של בנק ישראל עולה כי המשקיעים הזרים מתרכזים באג"ח ממשלתיות בארץ (באגרות חוב ובמק"מ). לראיה, בחודש יוני הם השקיעו (נטו) כ-210 מיליון דולר באג"ח, בהמשך להשקעות (נטו) של כ-560 מיליון דולר בחודשים מארס עד מאי. מנגד, המשקיעים הישראלים (מוסדיים ומשקי הבית) מרחיבים את השקעתם בנירות ערך זרים. בחודש יוני, תושבי ישראל השקיעו בחו"ל השקעות פיננסיות (אג"ח ומניות) בהיקף של כ-1.9 מיליארד דולר.

"לאור זאת, באג"ח הממשלתי ממליצים באלומות ספרינט על חשיפת יתר לאפיק השקלי על פני הצמוד, כאשר לשיטתם היתרון של השקלי על הצמוד גובר עם עליית המח"מ. "המח"מ המומלץ באפיק הצמוד למדד הינו בינוני+ (5-7). המח"מ המומלץ באפיק השקלי הינו 4-6 שנים. חשיפה לקונצרני בדירוג ממוצע של BBB+ עד A-, במח"מ קצר-בינוני. רצוי לבחור בסלקטיביות רבה ולא להשקיע במדדים".

בנק אגוד התייחס בסוף השבוע להתחזקות הדולר בשבוע שעבר וציין כי "הפחתת הריבית של בנק ישראל בשבוע לפני לא עזרה, וכבר השבוע נאלץ בנק ישראל לחזור להתערב בשוק, כאשר רכש כ-200 מיליון דולר והקפיץ את הדולר ב-0.8%. כך, הדולר התחזק השבוע ב-0.6% מול השקל, אך זאת לאחר שנחלש קודם ל 3.419 ביום שני, ערב ט' באב".

בנוגע למסחר בשוקי המניות מציינים במחלקת המחקר של בנק אגוד כי "מדדי המניות בעולם נסחרו השבוע בירידות שערים, על רקע ההחרפה במשבר אוקראינה, הסנקציות שהוטלו על רוסיה ותגובת רוסיה בהתאם, בשילוב עם נתוני מאקרו חלשים בסין וגרמניה ונתונים מעורבים בארה"ב. בישראל, בדומה לשוקי המניות בעולם ולמרות הפסקת האש - נרשמו גם ירידות שערים. ברקע, נמשכת עונת הדו"חות הכספיים, אשר החלה גם בישראל. עד כה, הדו"חות ברובם מפתיעים לחיוב.

מניות במרכז

מניית טבע  צונחת על רקע  איום משמעותי אליו נחשפה בסוף השבוע לאחר שחברת ד"ר רדי ההודית הודיעה לה שהגישה בקשה לאשר גירסה גנרית של קופקסון במינון של 40 מיליגרם, שכוללת ערעור על תוקפו של הפטנט המגן עליה.

אופקו עלתה ב-3.6% לאחר שבסוף השבוע הודיעה על הגשה רשמית (IND) למנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) של תרופת ה-Rayaldee כתרופה ניסיונית חדשה לחולי סרטן שסובלים מגרורות בעצמות. Rayaldee כבר נמצאת בניסוי קליני פייז 3 לטיפול במחסור בוויטמין D ואי ספיקת כליות. הניסוי הראשון שצפוי להיערך נועד להעריך את הבטיחות והעמידות של התרופה אצל מטופלים הסובלים מסרטן השד וסרטן הערמונית עם גרורות למערכת השלד והעצמות ומטופלים בחומצה יולודרונית או denosumab. כ-24 נבדקים בקירוב (12 מכל סוג סרטן) יטופלו ב-Rayaldee במינון התחלתי של 30 מ"ג ליום (קפסולה אחת) במשך 4 שבועות. מינון התרופה יגדל ב-30 מ"ג נוספים באינטרוואלים של 4 שבועות עד שיגיעו לנקודות הקליניות שיקבעו מראש. בשלב זה ייכנסו הנבדקים לתקופת תחזוקה בת 13 שבועות. 

אפריקה ישראל מגורים הודיעה בדו"חות של הרבעון השני של 2014 כי הרווח הנקי המיוחס לבעלי המניות הסתכם הרבעון ל-15.6 מיליון שקל, לעומת הפסד של כ-4.2 מיליון שקל בתקופה המקבילה בשנת 2013.

חברת אדמה (לשעבר מכתשים אגן תעשיות), היצרנית הגדולה בעולם של חומרי הדברה גנריים, הרוויחה 60 מיליון דולר ברבעון השני של 2014, כלומר גידול של 24% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2013. מכירותיה של החברה צמחו ב-9% ברבעון החולף בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2013 והסתכמו ב-876 מיליון דולר כשהחברה מציגה שיעורי צמיחה דו ספרתיים בכל אזורי הפעילות שלה: צפון אמריקה, אמריקה הלטינית, אסיה פסיפיק ואפריקה, למעט אירופה שבה החברה נפגעה ממזג אוויר קר ומהשפעת ההגנות המטבעיות והכנסותיה ירדו ב-3.6%.

חברת גב ים מקבוצת אי.די.בי דיווחה על ירידה ברווח הנקי המיוחס לבעלי המניות של החברה מ-91 מיליון שקל ברבעון השני של 2013 ל-83 מיליון שקל ברבעון השני של 2014.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבהתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#