שידור חוזר של בטר פלייס?

החברה לישראל מגדילה את ההימור על קורוס ל-600 מיליון דולר

תיתן ערבות בלתי חוזרת עד לסכום של 70 מיליון דולר, ותשעבד חלק ממניותיה בחברת הרכב הסינית לצורך קבלת מימון בסכום של עד 200 מיליון דולר מבנק סיני

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

אם לא יחול שינוי דרמטי לטובה במצבו של קורוס, מיזם המכוניות של החברה לישראל בסין - הוא עלול לגמד את הפיאסקו שחוותה חברת ההשקעות שבשליטת עידן עופר בהרפתקת המכונית החשמלית בטר פלייס.

החברה לישראל דיווחה בסוף השבוע שעבר כי העמידה ערבות בלתי חוזרת לטובת חברת צ'רי הסינית, שותפתה השווה בחברת קורוס. הערבות ניתנה בגין כל סכום שתעמיד צ'רי לטובת החברה מעיר המחוז שבה ממוקם מפעל הייצור של קורוס. החברה לישראל כבר העמידה ערבות לקורוס בסכום של עד 140 מיליון דולר נכון לעכשיו, כך שחלקה בערבות הבלתי חוזרת יהיה 70 מיליון דולר. סכום זה מצטרף להשקעה של 528 מיליון דולר שהשקיעה החברה לישראל בקורוס עד לסוף מארס 2014, כולל השקעה של 41 מיליון דולר בינואר 2014.

החברה לישראל העריכה בדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של 2014, כי תידרש להשקיע בקורוס סכום נוסף של 89 מיליון דולר עד לסוף 2014.

החברה לישראל דיווחה עוד כי שיעבדה חלק ממניותיה בקורוס, כדי להבטיח מימון נוסף בסכום של 200 מיליון דולר שקיבלה מבנק סיני. בהתאם להסכם המימון עם הבנק הסיני, נתנה קורוס התחייבויות לעמוד באמות מידה פיננסיות, ובעליה התחייבו ליחס ביטחונות והוספת ביטחונות עד לשעבוד מלא של מניותיהם בקורוס או מזומן. נוסף על כך, נקבעו בהסכם המימון אירועים שבגינם יהיה הבנק הסיני זכאי לממש את השעבודים, כך שייתכן שהחברה לישראל תשקיע 690 מיליון דולר בקורוס רק כדי לאבד את כל אחזקותיה בחברה, אם יתקיימו האירועים שבגינם יהיה הבנק הסיני רשאי לממש את הבטוחות שקיבל.

קורוס 3צילום: Bloomberg

קורוס עוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק של כלי רכב רגילים, היברידיים וחשמליים מסוג סדאן, האצ'בק קרוסאובר ו–SUV בשוק הסיני והעולמי. המיזם התחיל למכור את הדגם הראשון שלו קורוס 3 סדאן בסין בדצמבר 2013. קורוס הפסידה 59 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2014 לאחר שהפסידה 255 מיליון דולר ב–2013.

בתוך כך, נתבעה החברה לישראל בידי בעל 19 ממניותיה בשווי של 39 אלף שקל. התובע, שמבקש להכיר בתביעתו כייצוגית, דורש לכנס אסיפת בעלי מניות נוספת של החברה לישראל, או לפצות את בעלי מניותיה של החברה לישראל בסכום של 27 מיליון דולר. זאת, משום שלטענתו החברה לישראל חרגה מההרשאה שקיבלה מבעלי מניותיה להשתתף בהסכם החוב של צים, שהיה כרוך בהזרמה של 200 מיליון דולר במזומן לצים בידי החברה לישראל, וכן במתן ערבות של 50 מיליון דולר נוספים, ובלבד שתוכל לסחור במניות צים שיוקצו לה ללא מגבלה. התנאי הזה לא התקיים, בעקבות דיון בבית המשפט העליון בעניין מניית הזהב שהמדינה מחזיקה בצים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker