פוטאש שוקלת צעדים משפטיים אם ייושמו מסקנות ועדת ששינסקי

החברה הקנדית שמחזיקה ב-13.7% ממניות כיל מציינת במכתב לוועדת ששינסקי 2 שמסקנותיה יפגעו בשווי השקעתה; פוטאש מדגישה שהשקעתה בכיל בוצעה על בסיס ההנחה שכל הזכויות החוזיות והחוקיות של כיל יישמרו

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

ענקית המחצבים חברת פוטאש הקנדית, שמחזיקה ב-13.7% ממניותיה של חברת כימיקלים לישראל (כיל), רומזת במכתב ששלחה לפרופ' איתן ששינסקי, יו"ר ועדת ששינסקי 2, שתנקוט בצעדים משפטיים, אם מסקנות הביניים של הוועדה יעוגנו בחקיקה בכנסת.

ווין בראונלי, סמנכ"ל הכספים של פוטאש, מציין במכתב ששלח ב-17 ביולי 2014 לוועדה לבחינת השימוש במשאבי טבע לאומיים כי ההמלצות לא רק יקטינו את שווי אחזקותיה בכיל, אלא גם יניאו משקיעים זרים מלהשקיע בעתיד במדינת ישראל, ולא רק בסקטור המשאבים הטבעיים שבו מתמקדת הוועדה.

בראונלי כותב לוועדה שהוא שותף להצהרה של משרד הכלכלה לפיה על המדינה לייצר תנאים שיתמכו במשקיעים ובעיקר בביטחון השקעתם. "בכל הכבוד אנחנו סבורים שהמלצות הוועדה מנוגדות למטרה זו", כותב בראונלי ומוסיף שהשינוי המהותי במשטר התמלוגים והמסים שכיל משלמת יפגע מהותית ביכולתה להמשיך לפתח את פעילותה בישראל.

לדבריו, בהתחשב בשינויים שחווה שוק האשלג העולמי, ובעיקר הירידה החדה במחיר האשלג, המשטר המוצע לא ישרת את האינטרסים של כיל, עובדיה בעלי מניותיה וגם לא את האינטרסים של מדינת ישראל. "אנחנו מפצירים בוועדה לשקול שיקולים אלו בבואה לכתוב את המלצותיה הסופיות", כותב בראונלי.

ביל דויל, מנכ"ל פוטאשצילום: בלומברג

סמנכ"ל הכספים של פוטאש מזכיר שהחברה ביצעה את השקעתה הראשונית במניותיה של כיל ב-1998, זמן קצר אחרי הפרטת החברה, וביצעה השקעות נוספות שהגדילו את חלקה במניותיה של כיל בשנים 2005, 2008 ו-2010.

לדבריו, השקעות אלו בוצעו לאחר שהחברה בחנה בקפדנות את יחסי הגומלין שבין כיל לממשלה ולאור "הציפיות הסבירות שהיו לה שהזכויות החוזיות והחוקיות של כיל יכובדו ויישמרו. כאשר בצענו את ההשקעות היינו מודעים לחלוטין ליחסיה של כיל עם הממשלה שהתבססו על הסכם זיכיון ים המלח מ-1961 שנוגע להפקת האשלג והברום ופקודת המכרות מ-1952 שמתייחסת לכרית פוספט. ההשקעות של פוטאש בוצעו על בסיס הציפייה שהיחסים בין הממשלה לבין כיל יישמרו על ידי שני הצדדים, ומסיבות אלו אנחנו מצטערים לומר שפוטאש קיבלה את מסקנות הביניים של הוועדה בחשש רב".

בראונלי מציין שהחברה הקנדית בחנה את הנתונים שהוגשו לוועדה על ידי כיל. לדבריו  כיצרן ומשקיע אסטרטגי בשוק המינרלים ובעיקר באשלג פוטאש, שניצב בעמדה מצוינת לבחון את הנתונים שהוגשו היא מסכימה עם הנתונים ועם הניתוחים שהוגשו על בסיסים לוועדה על ידי כיל.

בראונלי מציע לוועדה את התובנות של החברה בנוגע להצעות למשטר התמלוגים והמסים החדש שיושת על כיל כפי שהשתקפו במסקנות הביניים של הוועדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker