בנק הפועלים מנסה למנוע חשיפת המסמכים שהובילו להלוואות לנוחי דנקנר - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בנק הפועלים מנסה למנוע חשיפת המסמכים שהובילו להלוואות לנוחי דנקנר

הבנק הגיש בקשה לעיכוב ביצוע להחלטת השופט חאלד כבוב, שדרש לחשוף את כלל המסמכים שקשורים להלוואה, בגובה 150 מיליון שקל, שאותה העניק הפועלים לחברת טומהוק הנשלטת על ידי דנקנר ■ בבנק מתכוונים לערער על ההחלטה

54תגובות

בנק הפועלים מנסה לסכל את הניסיון לחקור מהם התהליכים שהובילו למתן הלוואות עתק מהבנק לחברות הפרטיות של איש העסקים נוחי דנקנר. הבנק הגיש הבוקר (ג') לשופט חאלד כבוב, מבית המשפט הכלכלי בתל אביב, בקשה לעיכוב ביצוע להחלטתו האחרונה, שעל פיה יש לחשוף את כלל המסמכים הנוגעים להלוואה בסך 150 מיליון שקל שאותה העניק הפועלים לחברת טומהוק, הנשלטת על ידי דנקנר.

הבנק, המיוצג על ידי עורכי הדין פנחס רובין, ירון אלכאו ואמנון ביס ממשרד גורניצקי, הסביר לבית המשפט כי הבקשה לעיכוב הביצוע לחשיפת המסמכים נעשית על מנת שיוכל להגיש ערעור לבית המשפט העליון.

בנק הפועלים עומד לבסס את הערעור הצפוי על ארבע טענות עיקריות. הראשונה היא כי התשתית הראייתית שעולה מהבקשה של ישעיהו נשר, המחזיק ב–13,827 ממניות בנק הפועלים, דלה עד שאינה מהווה תשתית ראייתית ראשונית. הבנק מציין בבקשתו כי גזרי העיתונים ומכתבי התנועה לאיכות השלטון אשר הוצגו מטעם נשר בפני בית המשפט לא יכולים לשמש ולו בדל ראיה בהליך המשפטי. עוד מסביר הבנק כי בעדותו בבית המשפט הצטייר נשר כחף מכל ידיעה באיזשהו עניין רלוונטי לקיומה של תשית ראייתית ראשונית לרשלנות הבנק או לגבי אי תקינות מהלכיו בכל הקשור למתן ההלוואה לדנקנר.

כמו כן, בנק הפועלים טוען כי בית המשפט טעה כאשר קבע כי קיימת תשתית ראייתית ראשונית, הנובעת מהיעדרם של פרוטוקולים של ועדת האשראי של הבנק ביחס לעסקות מחוץ ממארס 2009 ומחודש ינואר 2011. הבנק הסביר כי אישורי ועדת האשראי לא נחוצים בשים לב להיקף האשראי המדובר.

מוטי קמחי

הטענה השנייה של בנק הפועלים היא כי מדובר בהכרעה שיפוטית ראשונה בסוגיה חדשה זו, אשר מצדיקה את שמיעת הערעור. הטענה השלישית הינה כי חייבים למצוא איזון אחר מאשר חשיפת חומר חסוי של לקוח של הבנק, כפי שקבע כבוב. לפני שכבוב כתב את החלטתו לחשוף את המסמכים, הוא דרש כי בנק הפועלים יעביר לעיונו בלבד את המסמכים במעטפה סגורה. רק לאחר שעיין בהם קבע: "המסמכים שהועברו לעיוני מקיימים תשתית ראייתית ראשונית המצדיקה את העברתם למבקש. סבורני כי המסמכים חיוניים כדי לבחון את הסוגיות והשאלות העומדות במרכז הבקשה דנן, שכן אין בנמצא דרכים חלופיות לעשות כן".

כבוב הוסיף: "חלקן של העסקות שבוצעו בין הפועלים לטומהוק אכן עשויות לעורר סימני שאלה. עיקר הכוונה היא לשתי הלוואות שניתנו לטומהוק במארס 2009 ובינואר 2011. במסגרת המסמכים לא היה כל פרוטוקול של ועדת האשראי של הבנק ביחס לשתי עסקות אלו".

כפי שהצהיר מזכיר הבנק, מבחינתו לא נמצא בחומר כל ראיה להשתתפותו של מי מנושאי המשרה הנ"ל בדיונים בוועדת האשראי של הבנק הנוגעים לטומהוק או לדנקנר. בחינת המסמכים אינה מעידה על פניה על קיומו של ניגוד עניינים מצד אותם נושאי משרה ביחס לטומהוק, כפי שתיאר המבקש. עם זאת, חלקן של העסקות עשויות לעורר סימני שאלה".

המסמכים יוצגו לציבור רק אם תוגש תביעה נגזרת

השופט דחה את טענת הסודיות של הבנק והסביר: "חיסיון בנקאי אינו מוחלט, וחרף חשיבותו הרבה ניתן לסייגו כל אימת שהגילוי נדרש לבירור האמת ועולה בחשיבותו על זכותו של הלקוח לשמירה על פרטיותו".

נוכח מסקנותיו קבע השופט בהחלטה, שעליה מערער כעת בנק הפועלים, כי המסמכים יועברו בסודיות לעורכי הדין של נשר, אופיר נאור ורנן גרשט ממשרד עורכי הדין נאור גרשט, כך שיוכלו לבחון אם יש בידיהם די ראיות בשביל להגיש בסופו של יום תביעה נגזרת נגד הבנק ונגד נושאי משרה בבנק, שכיהנו בעבר ובהווה בוועדות האשראי שלו. רק אם אכן תוגש תביעה נגזרת המסמכים ייחשפו לכלל הציבור.

בבנק גם טוענים כי לא ניתן להעביר את המסמכים לצד שלישי מבלי לקבל את הסכמתו של נוחי דנקנר, הבעלים של טומהוק. את הטענה הזו העלה הבנק לראשונה במהלך הדיון בבית המשפט. לפי שעה נשר ועורכי דינו טרם הצליחו לשכנע את בית המשפט כי המסמכים המוחזקים בידי בנק הפועלים דרושים להם כדי להוכיח כי ההלוואה לטומהוק ניתנה ללא ביטחונות ראויים, ויצאה אל הפועל רק בשל מערכת ענפה של קשרים אישיים ועסקיים בין נושאי המשרה בבנק ובעל השליטה בטומהוק, דנקנר עצמו.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#