קרן מרקסטון ממשיכה לעכב תשלומים לנושיה

מרקסטון, המנוהלת בידי רון לובש ומוטי וייס, לא שילמה ביום שישי האחרון 11 מיליון שקל שהיתה אמורה לשלם למחזיקי האג"ח של חברת פנומנל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
מיכאל רוכוורגר

גם אחרי שקיבלה חמצן פיננסי של 70 מיליון דולר מהמשקיעים האמריקאים, ממשיכה קרן השקעות פרטית מרקסטון לעכב תשלומים לנושיה השונים. מרקסטון, המנוהלת בידי רון לובש ומוטי וייס, לא שילמה ביום שישי האחרון 11 מיליון שקל שהיתה אמורה לשלם למחזיקי האג"ח של חברת פנומנל - שהיא חייבת להם 90 מיליון שקל. זו הפעם השלישית שפנומנל מעכבת תשלומים לבעלי האג"ח. פנומנל (לשעבר בית ההשקעות פריזמה שקרס) היא החברה שדרכה מרקסטון מחזיקה ב–23.2% מפסגות.

לפי שטר הנאמנות של האג"ח, למרקסטון יש 30 יום כדי לבצע את התשלום, אחרת למחזיקים תעמוד שוב זכות לפנות לבית המשפט בניסיון להשתלט על מניות פסגות שבידי מרקסטון. החוב למחזיקי האג"ח אינו מגובה בביטחונות, והוא נחות לעומת החוב של 400 מיליון שקל לבנקים. לפי הערכות, החברה תנסה להסדיר את התשלום למחזיקי האג"ח של פנומנל בקרוב.

החובות הכבדים שנטלה בריביות גבוהות משורה של גופים מממנים שמסתכמים בכ–220 מיליון דולר, בצד העובדה שהיא מתקשה לממש במחירים כלכליים מלאים אפילו את הנכסים הטובים שנותרו לה, מעלים את החשש להמשך קיומה של מרקסטון כעסק חי. הדבר אילץ את הקרן לבצע שיערוכים שליליים חדים בשווי אחזקותיה. בעקבות כך הציגה מרקסטון בראשונה למשקיעיה ב–2013 תשואה שנתית שלילית פנימית (IRR) של 17.4%. זאת לאחר שמרקסטון, שמנהליה משכו בעשר שנים אחרונות דמי ניהול של יותר מ–100 מיליון דולר, הציגה בדו"חות הקודמים תשואה חיובית חד־ספרתית נמוכה.

מרקסטון ציינה כי היא ממשיכה במגעים למכירת אחזקותיה בפסגות (23.2%) מול בעלת השליטה בפסגות, קרן איפקס (76.8%). לפי הערכות, איפקס צפויה לשלם על מניות פסגות 500–550 מיליון שקל.

רון לובשצילום: קמחי מוטי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker