אחרי שאלפי אנשים הפסידו כסף רב - המסחר בפורקס נכנס לפיקוח

ב-2010 עבר בכנסת בקריאה שנייה ושלישית תיקון שמטרתו להסדיר את פעילותן של זירות מסחר אלטרנטיביות, אך עד היום התקנות שמקנות תוקף לחוק טרם אושרו בוועדת הכספים

צבי זרחיה
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה
אסא ששון

ועדת הכספים אישרה היום (יום א') את התקנות בדבר זירות מסחר אלקטרוניות (מסחר במט"ח) שהוגשו על ידי רשות ני"ע ונדונו בשנה האחרונה בוועדת המשנה מיוחדת בראשות ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד).

בשנת 2010 עבר בכנסת בקריאה שנייה ושלישית תיקון מס' 42 לחוק ניירות ערך אשר מטרתו להסדיר את פעילותן של זירות מסחר אלטרנטיביות, אך בפועל, מאז ועד היום התקנות אשר מקנות תוקף לחוק טרם אושרו בוועדת הכספים.

זירות המסחר הינן פלטפורמות מסחר אינטרנטיות המאפשרות למשקיעים לפעול במכשירים פיננסיים שונים (בעיקר נגזרי מט"ח) מול מפעילי הזירות. הזירות מצטטות באופן רציף מחירים למכשירים הפיננסיים שבהם מציעה הזירה לסחור. עיקר הפעילות בזירות מתבצעת על ידי משקיעים הפועלים בהיקפים כספיים נמוכים.

פורקס טריידינגצילום: דרימסטיים

ההשקעה בזירות מסחר כרוכה בסיכונים רבים. מלבד סיכוני ההשקעה עצמם, עולים סיכונים בקשר עם יציבות זירת המסחר, מינוף גבוה, אי הבנת הסיכונים הכרוכים בעסקות, ניגודי עניינים הנובעים מכך שהזירה היא הצד האחר בעסקה עם המשקיע ועוד. סיכונים אלו מתעצמים מטבע הדברים בהיעדר פיקוח.

עד היום פעלו זירות המסחר בישראל בצורה חופשית לחלוטין, ללא כל הגבלה או רגולציה, כאשר מדובר על 8-10 חברות הפועלות היום בארץ (לשם השוואה בארה"ב קיימות 10 חברות, באירופה 300. סה"כ בעולם מדובר בכ-700 חברות).

התקנות עוסקות בעיקרן בנושאים כמו התנאים למתן רישיון זירה, הגבלת המינוף, קביעת שיעור הון עצמי מינימלי לחברות, מהימנות והיתר שליטה ועיגונן של נורמות בסיסיות.

התקנות נקבעו בשיתוף פעולה בין רשות ניירות ערך והחברות הפועלות בזירות השונות. הסדרת הנושא התבססה על הידע המוקדם שנצבר במדינות שונות שבהם הזירות עובדות.

אלה הסעיפים העיקריים:

* בקשת רישיון - עתה החברות יצטרכו לבקש רישיון מרשות ניירות ערך על מנת לפעול בישראל.

* דו"חות - החברות יצטרכו להגיש דו"חות לרשות ניירות ערך וזאת על מנת לוודא ולהבטיח את כשירות פעילותן והבטחת כספי הלקוחות.

* מינוף - רמת המינוף במסגרת האסדרה - חולקה ל:

  א. 5% מערך הנקוב של עסקה במכשיר פיננסי ברמת סיכון גבוהה

  ב. 2.5% ברמת סיכון בינונית

  ג. 1% ברמת סיכון נמוכה

* טיפול בניגוד עניינים - עד עתה החברות פעלו בניגוד עניינים מובנה. עתה התקנות יפקחו על הנושא ובכך יבוטל ניגוד העניינים שהיה קיים עד כה - על החברות ייאסר לייצג או לייעץ בעסקה ללא הבהרה ללקוח את הפוזיציה שהחברה נמצאת בה, זאת מתוקף היותה צד לעסקה. כמו כן, חברה לא תוכל לספק שירותי ייעוץ בנוגע לנכסים שהיא סוחרת בהם.

* כספי לקוחות - עתה ישמרו כספי לקוחות בחשבונות צד 3 בנפרד מכספי החברה, זאת בנוסף לכך שאין לחברה זכות לעשות שימוש בכספי הלקוחות ללא אישורו מראש וכספי הלקוח יופקדו בכספי נאמנות.

* דיווח ללקוחות - עתה החברות יחויבו לתת דיווח דו-שבועי (במייל) על פעולות הלקוח בזירה, חוזים משתנים וכדומה. החברות יצטרכו להגיש דו"ח חודשי מקיף ללקוחות שיכלול את כל הפעולות של הלקוח - עסקות, עמלות, חיובים, הצמדות והפקדות.

* התאמת פעילות הזירה ללקוח - הזירות יחויבו להבהיר ולהסביר ללקוח את הפעילות ותוך כדי כך לברר ולעמוד על קנקנו של כל לקוח ולוודא שאין מדובר בקטין, והחברה תהיה מחויבת לתעד את כל הליך הבירור.

ח"כ טופורובסקי אמר כי "חשוב שתהיה רגולציה בתחום פרוץ זה של זירות המסחר, אשר תאפשר הן השקעה בטוחה והן את המשך פעילות הזירות בצורה הוגנת, לאחר שנים של חוסר רגולציה". יו"ר רשות ניירות ערך, פרופסור שמואל האוזר, אמר כי "אני רואה חשיבות רבה בהסדרת תחום זירות המסחר שהתקיים עד כה ללא פיקוח רגולטורי וללא הגנה נאותה על ענייניו של הציבור, ויפה שעה אחת קודם. צעדי פיקוח ורישוי אלה נועדו להבטיח שכספי הלקוחות בתחום זירות המסחר לא יהיו הפקר ויבטיחו שתתקיים הגינות מסחרית בהפעלה ובשיווק של הזירות ובשמירה על כספי הלקוחות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker