מובילאיי קפצה ב-48% ביום המסחר הראשון לשווי שוק הקרוב ל-8 מיליארד ד'

(עדכון) גייסה בניו יורק 890 מיליון דולר בהנפקה הישראלית הגדולה מעולם ■ המרוויחים הגדולים הינם המייסדים זיו אבירם ואמנון שעשוע וכן שמואל חרל"פ, בנק לאומי, גיל אגמון ולב לבייב

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

מניית מובילאיי הישראלית נסקה בקרוב ל-50% ביום המסחר הראשון בוול סטריט, לאחר שגייסה הלילה 890 מיליון דולר בהנפקה ראשונה לציבור (IPO) ששיקפה לחברה שווי של 5.3 מיליארד דולר. מדובר בהנפקה הראשונה הגדולה מעולם של חברה ישראלית.

מניית מובילאיי, הנסחרת בבורסת ניו יורק (NYSE) תחת הסימול MBLY, קפצה ב-48% למחיר של 37 דולר, המשקף לחברה שווי שוק של 7.85 מיליארד דולר.

מובילאיי, שעוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק מערכות התרעה למכוניות נגד תאונות דרכים, ביצעה אמש את ההנפקה הגדולה ביותר אי-פעם של חברה ישראלית. מניות החברה נמכרו בסופו של דבר במחיר של 25 דולר למניה - הגבוה בכ-14% לעומת מחיר הממוצע הקודם שנקבע באמצע השבוע וגבוה בכ-40% לעומת המחיר הממוצע שתוכנן בהתחלה.

אמנון שעשוע

כמו כן, היקף הגיוס עשוי לגדול לכ-940 מיליון דולר אם החתמים ינצלו את אופציית הגרינשו (אופציה לחתמים לרכוש מניות נוספות במחיר ההנפקה) שניתנה להם. מתוך היקף הגיוס הכולל בעלי המניות הנוכחיים מכרו 27.75 מיליון מניות בתמורה כוללת של כ-694 מיליון דולר, בעוד שנמכרו גם 8.32 מיליון מניות תמורת כ-206 מיליון דולר. החתמים שמובילים את ההנפקה: גולדמן סאקס ומורגן סטנלי וכן ייטלו בה חלק דויטשה בנק, ברקליס, סיטי וויליאם בלייר.

רשימת בעלי המניות של מובילאיי, שרכשו את מניותיה בעשר שנים אחרונות, כוללת כמה עשרות משקיעים ולא מעט שמות ידועים. בעל מניות הגדול במובילאיי הינו גולדמן סאקס (17.6%). שמואל חרל"פ, בעל שליטה בחברת הרכב כלמוביל, מחזיק בכ-8.3% מובילאיי בשווי של כ-440 מיליון דולר.

בעלי מניות גדולים נוספים הינם קרן השקעות פידליטי (7.8%), אנטרפרייז הולדינג (7.1%) וענקית ההשקעות בלאקרוק. המנהלים המייסדים אמנון שעשוע וזיו אבירם מחזיקים כל אחד בכ-9.2%, כך ששווי שוק של האחזקה של כל אחד מהם יעמוד על כ-490 מיליון דולר. גיל אגמון ודלק רכב מחזיקים בכ-3.9%.

אחת ההשקעות המוצלחות של לאומי

מבין המוסדות הפיננסיים הישראליים המרוויח הגדול ביותר מהנפקת מובילאיי צפוי להיות בנק לאומי, שנכנס לראשונה להשקעה בחברה ב–2008 באמצעות לאומי פרטנרס - זרוע בנקאות ההשקעות שלו. עד כה השקיעה לאומי פרטנרס במובילאיי כ–60 מיליון שקל לפי שווי מוצע של כ-550 מיליון דולר.

לאחר שמכר נתח מאחזקותיו בשנה שעברה ברווח של עשרות מיליוני שקלים, נותר לאומי פרטנרס עם אחזקה של 2% שכעת, אם ההנפקה תושלם, תהיה שווה כ-106 מיליון דולר (כ-360 מיליון שקל) - שווי שגוזר ללאומי רווח על הנייר (שחלקו ימומש במסגרת הצעת המכר) של למעלה מ-300 מיליון שקל. כעת לאומי פרטנרס מוכרת כ-1.45 מיליון מניות (כ-0.7%) ותרשום בעקבות כך רווח של כ-130 מיליון שקל.

מדובר באחת ההשקעות המוצלחות ביותר שבוצעו בלאומי אי פעם שאותה הוביל מנכ"ל לאומי פרטנרס ירון בלוך. עבור בלוך היתה זו השקעה ראשונה בלאומי שביצע כשהצטרף כמנהל השקעות ראשי.

לאומי פרטנרס צירף במהלך השנים האחרונה משקיעים מוסדיים למובילאיי שיגזרו כעת קופון נאה: קופות גמל של פסגות (1.3%), מגדל (1%), כלל ביטוח (0.8%). מרוויחים נוספים יהיו ליאון רקנאטי (1.1%), לב לבייב (0.6%), ג'ורג' חורש (0.4%) אילן בן דב, (0.3%), סאני אלקטרוניקה (0.3%) ואחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker