גאון אחזקות השלימה מכירת נדל"ן בפרנקפורט תמורת כ-62 מיליון שקל

לאחר הוצאות העסקה ותשלום המשכנתא על הנכס (שמוחזק באמצעות החברה הנכדה גאון אנטן), צפוי התזרים נטו להסתכם בכ-10 מיליון שקל ■ גאון, שנסחרת לפי שווי של 144 מיליון שקל, פועלת בתקופה האחרונה למימוש נכסים שבשולי הפעילות שלה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

בהתאם לאסטרטגיה שהתוותה בעלת השליטה קרן ויולה, ממשיכה קבוצת גאון אחזקות במימוש נכסים שאינם בליבה. גאון, שמנוהלת על ידי גיא רגב, דיווחה הבוקר (ג') כי השלימה את מכירת חלקה (50%) בבניין משרדים בן 6 קומות בעיר פרנקפורט בגרמניה, בתמורה לכ-62 מיליון שקל. לאחר הוצאות העסקה ותשלום המשכנתא על הנכס (שמוחזק באמצעות החברה הנכדה גאון אנטן), צפוי התזרים נטו להסתכם בכ-10 מיליון שקל.

גאון, שנסחרת על פי שווי של 144 מיליון שקל, פועלת בתקופה האחרונה למימוש נכסים שבשולי הפעילות, כאשר בין אלה ישנם: 18.5% ממניות חברת הקוסמטיקה אהבה; 25% מחברת שיווק תנובות שדה ומטע; והנדל"ן בפרנקפורט. האחזקות במניות חברת אהבה שוות כ-15 מיליון שקל (בהתאם לערך בספרים); ואילו מניות תנובות שדה שוות כ-25-20 מיליון שקל. קודם לכן מימשה גאון את רוב מניותיה במיטב דש (3.4%) בתמורת כוללת הקרובה לכ-30 מיליון שקל.

סך התמורה בגין מימוש הנכסים (כולל מניות מיטב דש) צפויה לעמוד על כ-77-72 מיליון שקל. גאון הסבירה בעבר שמימוש האחזקות נועד בעיקר לצורך הורדת רמות המינוף. לפי הערכות הקבוצה, לאחר המימושים (לא כולל מניות אהבה), החוב נטו יעמוד על כ-103-94 מיליון שקל, המגלם יחס מינוף של 37%-41% לקבוצה.

בנוסף למימוש נכסים שאינם בליבה, בגאון פועלים למכירה של חלק מהקרקעות שבבעלות החברה הבת צינורות המזה"ת, שמחזיקה בכ-183 דונם סמוך למחנה צריפין; ובכ-90 דונם באזור התעשייה הדרומי בעכו. צינורות אף פועלת להרחבת פעילויות הליבה באמצעות רכישה של יתרת אחזקותיה (29%) בחברה הבת פלסים, ורכישה של חברת כוכב שנשלטת (97.5%) על ידי גאון אחזקות (במסגרת עסקת בעלי עניין).

פלסים, המייצרת צינורות פלסטיק לתחום המים והביוב, רשומה בספריה של צינורות לפי שווי של 35 מיליון שקל. מחזור המכירות של החברה ב-2013 הסתכם בכ-160 מיליון שקל. כוכב, שמייצרת מגופים ומדי מים לתעשיית תשתיות המים והביוב, רשומה בספריה של גאון לפי שווי של 27.5 מיליון שקל. בגאון הסבירו כי היא מעוניינת לרכוש את החברות מאחר שהן פונות לשווקים דומים לאלה של צינורות, ומאחר ש"רכישתן עשויה לחזק את מעמדה של צינורות בתחומי התשתיות הזורמות".

מפעל צינורות המזה"ת בצריפיןצילום: עופר וקנין

במהלך 2013 הובילה קרן ויולה השקעה של 70 מיליון שקל בגאון אחזקות. ויולה מתמקדת בחברות בשלות הנמצאות בשלבי צמיחה, ושלהן פעילות גלובלית. על פי רוב, הקרן רוכשת אחזקות משמעותיות בחברות במטרה להוביל ולתרום להתפתחותן ולצמיחתן. מאז הרכישה הוציאה ויולה אל הפועל תוכנית התייעלות אגרסיבית בקבוצה, שכללה מימוש נכסים, פיטורים והתמקדות בפעילות האגרו של גאון - המרוכזת בעיקר בחברת צינורות המזה"ת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker