נוחי דנקנר התחייב לשלם לבנקים 60 מיליון שקל תוך שנה - רק עשירית מהחוב

דנקנר התחייב לפנות את הווילה בהרצליה ולהביא לבנקים 70-60 מיליון שקל בתוך 12 חודשים ■ דנקנר התחייב לפרוע בתוך 8-5 שנים 180 מיליון שקל והשאר באמצעות 60% מהכנסה עתידית כלשהי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

כשהוא נמצא בעיצומו של קרב חייו על הוכחת חפותו בפרשת תרמית ניירות הערך במסגרת "הנפקת החברים" שבוצעה באי.די.בי אחזקות בפברואר 2012, מנסה נוחי דנקנר לסגור הסדר לחובותיו האישיים המוערכים ב-500-450 מיליון שקל. סכומים אלה מרוכזים בשתי חברות פרטיות שלו חסרות פעילות ממשית כלשהי (אחרי שאיבד את השליטה באי.די.בי): טומהוק והחברה הבת גנדן. החובות של דנקנר, שמגובים בערבויות, מתפלגים כך: כ-150 מיליון שקל לבנק הפועלים, כ-120 מיליון שקל ללאומי, כ-100 מיליון שקל לדיסקונט, כ- 60 מיליון שקל למזרחי-טפחות, כ-40 מיליון שקל לקרדיט סוויס וכ-10 מיליון שקל לבנק אגוד.

ההצעה האחרונה שהגיש דנקנר לבנקים כוללת את פינוי ביתו המפואר בהרצליה פיתוח ששוויו מוערך ב-40 מיליון שקל בתוך 12 חודשים ומכירת הבית למרבה המחיר. הסכום שיתקבל ממכירת הבית וסכומים נוספים שיגייס ישמשו לתשלום ראשון לבנקים בהיקף של כ-70-60 מיליון שקל. תשלום זה יגיע במסגרת התחייבותו של דנקנר לשלם לבנקים במהלך 8-5 שנים הקרובות 180 מיליון שקל.

התחייבות זו לתשלומים תגובה בבטחונות לא בהיקפים מהותיים על הבית וכן על הנכסים הנוספים שבידי דנקנר. ההלוואה תישא ריבית משתנה ששיעורה ישתנה בהתאם לריבית במשק. את יתרת הסכום - 320 מיליון שקל - הציע דנקנר לבנקים לפרוע באמצעות התקבולים שיתקבלו מהכנסות עתידיות. כך שמסתמן כי כל הכנסה עתידית של דנקנר - 60% ממנה יועבר לידי הבנקים. בהתאם לכך, התחייב דנקנר לשלם את חובותיו לבנקים עד סוף חייו. חלק מהסכומים שיקבלו הבנקים צפוים להגיע בעזרת סיוע של אביו יצחק דנקנר, שנחשב לאיש אמיד עם הון מוערך של כמה מאות מיליוני שקלים וכן מחבריו. מדובר בהסדר ייחודי לתקופה ארוכה מאוד.

רקפת רוסק, ציון קינן, נוחי דנקנרצילום: ניר קידר

הסדר זה עדיין לא עבר אישור בוועדות אשראי ודירקטוריונים של הבנקים אך לפי הערכות גם אם יהיו בו שינויים כאלה או אחרים, הוא צפוי לעבור. נכון להיום, לא ברור האם ואילו מקורות הכנסה עתידיים ישנם ויהיו לדנקנר. כך שאחרי שבנקים "פיספסו" את ההידרדרות העסקית של אי.די.בי ושל דנקנר וכבר הפרישו את מלוא החוב, הן עבורם והן עבור דנקנר, מדובר בעיקר בקרב תדמיתי בקרב הציבור. בשנה שעברה התעוררה סערה ציבורית כשמנכ"לית לאומי, רקפת רוסק-עמינח, תיכננה למחוק לדנקנר ולגנדן חוב של כ-150 מיליון שקל (מתוך חוב כולל של כ-450 מיליון שקל).

כעת, מנסים בבנקים לבדוק את כל החלופות העומדות בפניהם, כלומר כמה ניתן יהיה לגבות במקרה של פשיטת רגל או לחילופין במסגרת ההסדר המוצע על ידי דנקנר. במצב הנוכחי, מלבד מחצית מהבית ועוד כמה נכסים המוערכים ב-40-30 מיליון שקל, במקרה של פשיטת רגל הבנקים לא יקבלו יותר מזה, בעוד שבמסגרת ההסדר המוצע כבר בשלב הראשון הם יקבלו כ-70-60 מיליון שקל. אם דנקנר לא יעמוד ביתר התחייבויותיו, הם יוכלו לפתוח בהליכי פשיטת רגל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker