אחד העם

מניית מגדל ביטוח ירדה ב-1.3%; אל על עלתה ב-6%

המסחר בבורסה התנהל היום בירידות קלות, בצל המתיחות הביטחונית: ת"א 25 ומדד ת"א 100 ירדו ב-0.2% ■ סקיילקס צנחה ב-21% ■ איגרות החוב הממשלתיות והקונצרניות נסחרו בעליות שערים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

המסחר בבורסה התנהל היום (ד') בירידות קלות, בצל המתיחות הבטחונית ועל רקע החלטתן של חברות התעופה הזרות מאירופה וארה"ב להפסיק את טיסותיהן לישראל. אמש, רשות התעופה הפדראלית של ארה"ב (FAA) אסרה על החברות האמריקאיות לטוס לארץ ל-24 שעות. גם לופטהנזה, אייר פראנס, בריסל איירליינס, טורקיש איירלינס ו-KLM הודיעו על הפסקת הטיסות לארץ.

מי שהרוויחה מגל ביטולי הטיסות של החברות הזרות היא אל על, שמנייתה זינקה כעת ב-6.2% במחזור של 3.2 מיליון שקל - פי שישה מהממוצע היומי. חברת התעופה הישראלית עשויה ליהנות מגל של הזמנות במטרה למלא את החלל שיצרו הביטולים של החברות הזרות. רק לפני יומיים הזהירה אל על כי הכנסותיה ברבעון השלישי של 2014 יהיו נמוכות ב-40 עד 50 מיליון דולר כתוצאה מביטולי הזמנות על רקע המצב הביטחוני.

מנגד, מניית קשרי תעופה נפלה ב-3.7% במחזור נמוך. החברה, מקבוצת המשביר לצרכן, פרסמה היום הודעה שבה עדכנה בנוגע להשלכות עליה בשל הפסקת הטיסות הזרות. "מקומות הטיסה שהחברה רוכשת מחברות תעופה זרות הינה מהותית לפעילות החברה ולפיכך מעריכה החברה כי במידה ולא ימצא פתרון, הדבר עלול לפגוע במכירות וברווחיותה".

בינתיים נמשכת הלחימה של כוחות צה"ל ברצועת עזה במסגרת מבצע "צוק איתן", ועמה גם ירי הטילים לתוך עורף ישראל. אף על פי כן, המדדים בבורסה נסחרו בירידות קלות יחסית: מדד ת"א 25 ומדד ת"א 100 ירדו ב-0.11%. מדד נדל"ן 15 ירד ב-0.6%, ומדד הבנקים איבד 0.3%. מחזור המסחר היומי הסתכם בכ-975 מיליון שקל. בלטו במסחר מניית בזק, שירדה ב-1.6%; סקיילקס נפלה ב-21% במחזור ענק של 24 מיליון שקל.

בשוק הסולידי נרשמו עליות חדות, ייתכן כי על רקע ציפיות המשקיעים להסכם להפסקת אש בימים הקרובים. מדדי איגרות החוב הקונצרניות הצמודות - תל בונד (20, 40, 60) עלו עד 0.28%. מדד תל בונד שקלי התחזק 0.12%. גם איגרות החוב הממשלתיות נסחרו בעליות. אג"ח של ממשלת ישראל שקלית (אינה צמודה למדד) ל-10 שנים עלתת ב-0.29%, והתשואה עליה ירדה ל-2.78%. איגרת חוב ממשלתית צמודה למדד לפדיון מלא ב-2023 עלתה ב-0.19%, והתשואה עליה ירדה ל-0.63%.

האג"ח של א.לוי (סדרה ה') ירדו ב-2.3% במחזור גבוה. חברת הנדל"ן, שבשליטת משפחת לוי, במו"מ למכירת "בית פדני" שבתל אביב - כך דווח היום (ד') למשקיעים בבורסה. החברה מסרה כי החלה במו"מ למכירת זכויותיה בנכס לצד ג', וזאת בכפוף לאישור מחזיקי האג"ח של החברה (סדרות ד,ה ו-ו'), להם משועבדות הזכויות על הבניין. הנכס רשום בספריה של א.לוי לפי שווי של 10 מיליון שקל.

למרות המבצע הצבאי בעזה, השקל המשיך להתחזק היום מול המטבעות המרכזיים בעולם. היורו נחלש היום ב-0.32% מול השקל, ושערו היציג נקבע על 4.5944 שקלים – שפל של 12 שנים. הירידה ביורו מיוחסת לנתוני מקור שליליים שפורסמו באחרונה באירופה, ומלמדים שכלכלת גוש היורו סובלת מחולשה מהותית. במקביל, הדולר נחלש היום ב-0.2% ושערו היציג נקבע על 3.4110 שקלים.

מניות בולטות במסחר

מניית מגדל ביטוח ירדה ב-1.3%. לאחר חצי שנה בלבד בתפקיד, ענת לוין צפויה לעזוב את קבוצת הביטוח והפיננסים, שבה כיהנה כמנכל"ית מגדל החזקות ויו"ר החברה הבת מגדל ביטוח. לוין הודיעה לבעל השליטה שלמה אליהו כי היא בוחנת את המשך דרכה במגדל, אך בינתיים לא הולכת לשום מקום אחר.

המחלוקת בין השותפות במאגר תמר לבין הממונה על הנפט במשרד האנרגיה אלכסנדר וורשבסקי סביב פיתוח "תמר SW" מגיעה לבית המשפט. קבוצת דלק (דלק קידוחים ואבנר), נובל אנרג'י, ישראמקו ודור גז עתרו לבג"ץ על רקע העיכוב במתן אישור מצד הממונה לפיתוח המאגר. בעתירה שהוגשה לבית המשפט, מבקשות השותפות שבג"ץ יוציא צו על תנאי שיורה למשרד האנרגיה לנמק מדוע לא אושרה עד כה תוכנית הפיתוח. מניות השותפות נסחרו ביציבות.

חברת מבטח שמיר, שבשליטת מאיר שמיר, ממשיכה לקיים מגעים עם חברת ברייטפוד הסינית בנוגע להישארותה כמשקיעה בחברת תנובה גם לאחר שהשליטה בה תעבור לידי ברייטפוד. מבטח שמיר חתמה ב–22 במאי על מזכר הסכמות עם ברייטפוד שנועד לאפשר לשני הצדדים לגבש הסכמות על שיתוף פעולה עתידי כבעלי מניות. מניית מבטח שמיר עלתה ב-1.4%.

מניית אבוג'ן ירדה ב-2.3%. אתמול דיווחה החברה, שעוסקת בפיתוח תוכנה לזיהוי גנים להשבחת צמחים, כי חתמה על הסכם עם חברת Marrone Bio Innovations (מארון) שמייצרת מוצרים ביולוגיים להדברת מזיקים ובריאות הצמח ונסחרת בנאסד"ק בשווי של 219 מיליון דולר.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker