אליהו מחפש קונה לבנק אגוד - אך לא בטוח שימצא

שלמה אליהו, בעל השליטה בחברת הביטוח מגדל, מחזיק ב-27% ממניות בנק אגוד ונדרש לחסל את אחזקותיו בהתאם לחוק הבנקאות, האוסר על שליטה בבנק ובחברת ביטוח במקביל ■ בנק אגוד סובל מרווחיות נמוכה לעומת שאר הבנקים, מה שעלול להקשות על אליהו למצוא קונה ויוביל אותו להפיץ את אחזקותיו בשוק ההון

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

שלמה אליהו, בעל השליטה בחברת הביטוח מגדל, מחפש קונה לבנק אגוד. אליהו נמנה בעבר על גרעין השליטה בבנק, עם המשפחות לנדאו ולובינסקי, ואולם מאז שרכש את השליטה בחברת הביטוח מגדל באוקטובר 2012 הוא נדרש על ידי המפקח על הבנקים, בהתאם לחוק הבנקאות האוסר על שליטה בבנק ובחברת ביטוח במקביל, לחסל את אחזקותיו בבנק בתוך שלוש שנים. אם אליהו לא יחסל את אחזקותיו עד אוקטובר 2015, השופט בדימוס בועז אוקון, המשמש כנאמן על אחזקת המניות, יידרש לפעול בשיקול דעת עצמאי לחיסול האחזקות בתוך שנה נוספת.

אליהו מחזיק 27% מהון המניות של בנק אגוד ושווי השוק של אחזקה זו מסתכם כיום בכ–300 מיליון שקל. הבעיה היא כי בנק אגוד נסחר במכפיל ההון הנמוך במערכת הבנקאות - 0.46 בלבד. הדבר נובע בין היתר מרווחיותו הנמוכה של הבנק, שהציג ב–2012–2013 תשואה נמוכה על ההון בגובה 6.2% ותשואה של 6.7% ב–2011 - אך גם מהעובדה כי 75% ממניות הבנק מוחזקות בידי שלושת בעלי העניין בבנק כך שאחזקות הציבור נמוכות מ–25%. כפועל יוצא הסחירות במניות נמוכה ומסתכמת בכ–435 אלף שקל ביום מסחר ממוצע על אף שהן רשומות בת"א 75.

לפי גורם המעורב בנושא, הרי שנוכח המחיר המנייה הנמוך אליהו לא מעוניין להפיץ את המניות בשוק כפי שעשו בעלי השליטה בבנק דיסקונט קבוצת ברונפמן שראן, שוויתרו למעשה על פרמיית השליטה לאחר שלא הצליחו למצוא קונה לבנק. אליהו מעוניין לאתר קונה שירכוש את מלוא הבעלות על בנק אגוד, תחת ההנחה כי גם שותפיו לשעבר לגרעין השליטה יביעו נכונות לצאת מההשקעה. באופן אידיאלי קונה שכזה עשוי להיות בנק זר המעוניין להשתמש בפלטפורמה של בנק אגוד לצורך כניסה מהירה לשוק המקומי או גוף המעוניין להשתמש ברישיון והידע של הבנק כדי לפתח פלטפורמה של בנקאות אינטרנטית.

בנק איגוד הוא בנק קטן שאין לו תשתית מיחשובית עצמאית והוא רוכש שירותי מחשוב מבנק לאומי. אגוד מחזיק בנתח שוק של כ–3% בלבד ממערכת הבנקאות, והוא מתמקד בפעילות קמעונית לעשירונים 7 ומעלה. בפעילותו העסקית קיים דגש בפעילות מימון בנייה ופעילות מול ענף היהלומנים. במתכונת פעילותו הנוכחית קשה לראות כיצד יצליח הבנק לשדרג את רווחיותו הנמוכה, במיוחד לנוכח היעדר היתרון לגודל והעובדה שבשנים האחרונות הבנק לא הצליח להציג צמיחה משמעותית בהיקפי פעילות. על כן היוזמה של אליהו להוביל מהלך לכירת הבנק לגוף זר, שיספק לבנק אגוד את התשתית המיחשובית, תשתית ההון והידע הבנקאי, עשויה לאפשר לאגוד לבצע את קפיצת המדרגה המיוחלת. עם זאת, מרבית הבנקים הגלובליים נמצאים כיום באסטרטגיית התכווצות וחזרה למדינות המקור ולא התרחבות.

לכן, ניתן להעריך, כי למרות ניסיונותיו של אליהו למצוא רוכש למלוא המניות בבנק אגוד, לא מן הנמנע כי יאלץ בסופו של דבר להפיץ את אחזקותיו בשוק ההון כפי שעשו בעלי השליטה בדיסקונט לאחר שלא נמצא רוכש לאחזקותיתם.

שלמה אליהוצילום: אייל טואג

תגובות