צים יוצאת לדרך חדשה: הושלם הסדר החוב

בעקבות ההסדר: תספורת של 1.4 מיליארד דולר

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

הסדר החוב של צים, הגדול בתולדות המשק, הושלם אתמול ונכנס לתוקף, לאחר שכל התנאים המתלים לקיומו ובעיקר שינוי בתנאי מניית הזהב.

הסדר החוב, בהיקף של 3.4 מיליארד דולר, כולל המרת חוב של 1.4 מיליארד דולר ל-68% ממניותיה של חברת צים, והזרמה של 200 מיליון דולר לצים על ידי החברה לישראל שבשליטת עידן עופר תמורת 32% ממניותיה, וכן מתן ערבות של 50 מיליון דולר לצים.

בעקבות ההסדר יירד החוב המאזני והחוץ מאזני (בעיקר דמי חכירה לאוניות) של צים ל-2 מיליארד דולר ויכלול אגרות חוב בהיקף של 762 מיליון דולר לתקופה של 9 שנים, שמהם 275 מיליון דולר מובטחים באוניות שבבעלות צים. ההסדר כולל הפחתה של 46% בדמי החכירה שתשלם צים.

רפי דניאלי, מנכ"ל צים, ציין שנכונותה של החברה לישראל לוותר על מניותיה בצים ולהעבירן לבעלי החוב של החברה קידמה את ההסדר, וכך גם ההשקעה של 200 מיליון דולר במניותיה של צים.

חברת טריגר פורסייט מקבוצת דלויט ברייטמן אלמגור זהר, שביצעה הערכת שווי לצים על פי בקשת הועדה המיוחדת להסדר של דירקטוריון החברה לישראל העריכה שהסדר החוב יביא לשיפור של 184 מיליון דולר, בתזרים המזומנים של צים מפעילות שוטפת ב-2014 ביחס ל-2013 ועל שיפור נוסף של 40 מיליון דולר נוספים ב-2015. הסדר החוב יביא לשיפור של 252 מיליון דולר בתזרים המזומנים מפעילות מימון ב-2014 ולשיפור נוסף של 489 מיליון דולר בתזרים המזומנים מפעילות מימון ב-2015.

אניית צים בנמל חיפהצילום: רמי שלוש
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker